Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Nie przerejestrowałeś auta? Możesz dostać nawet 2000 zł kary
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 23.06.2024 10:17

Nie przerejestrowałeś auta? Możesz dostać nawet 2000 zł kary

samochód
Fot. materiały własne

Od początku tego roku obowiązują nowe regulacje dla kierowców. W przypadku, gdy kupią auto, mają obowiązek je przerejestrować. Jeżeli nie zrobią tego w określonym czasie, zapłacą gigantyczną karę finansową. Przedstawiamy szczegóły.

Obowiązkowe przerejestrowanie samochodu

Od 1 stycznia 2024 roku obowiązują nowe regulacje dla kierowców. Jeżeli kupimy auto w tym roku, musimy je przerejestrować w określonym terminie. Przepisy te dotyczą także osób, które otrzymały auto w ramach spadku czy też darowizny.

Warto pamiętać, że przerejestrowanie pojazdu jest konieczne, gdy zmieni on właściciela. Co istotne, jest to zupełnie inna procedura niż zgłoszenie zakupu i sprzedaży. Rejestracji auta możemy dokonać tylko osobiście, w wydziale komunikacji, a zbycie możemy zgłosić online.

Zacznie się już w poniedziałek. Do Biedronki ustawią się długie kolejki

Kluczowe są terminy

Warto pamiętać, że w przypadku kupna pojazdu mamy określoną ilość czasu na dopełnienie odpowiednich formalności. Kierowcy mają 30 dni od momentu zakupu, odziedziczenia lub otrzymania darowizny na przerejestrowanie samochodu.

Nieco inne zasady obowiązują w przypadku przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność gospodarczą na terenie kraju w zakresie obrotu pojazdami. Wówczas na dopełnienie formalności mają 90 dni.

Wysokie kary za nieprzerejestrowanie auta

Jeżeli kupiliśmy auto lub otrzymaliśmy je w ramach darowizny czy spadku, musimy pamiętać o dopełnieniu formalności. Kluczowe jest też, by pamiętać o terminach. Jeżeli zignorujemy obowiązek przerejestrowania auta, możemy zapłacić karę w wysokości od 250 zł do nawet 2000 zł. Nieprzyjemne konsekwencje czekają także tych, którzy nie zgłoszą sprzedaży pojazdu. W takim przypadku mandat może wynieść maksymalnie 250 złotych.

Zobacz także: Specjalny dodatek dla małżeństw. Świadczenie może wynieść nawet 8 tys. zł