Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Nie płacisz alimentów na dziecko? Możesz nawet stracić prawo jazdy
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 05.02.2024 16:14

Nie płacisz alimentów na dziecko? Możesz nawet stracić prawo jazdy

Prawo jazdy
Arkadiusz Ziolek/ East News

Niewiele osób może zdawać sobie sprawy z tego, że niepłacenie zobowiązań na dziecko może wiązać się ze stratą prawa jazdy. Dla wielu niesolidnych płatników może być to skuteczna motywacja do tego, by płacić alimenty. W jakiej sytuacji konkretnie można stracić dokument i jak go odzyskać? Przedstawiamy szczegóły.

Zatrzymanie prawa jazdy za niepłacenie na dziecko

W Polsce wciąż wiele osób nie płaci alimentów na swoje dzieci i ze statystyk jasno wynika, że są to głównie mężczyźni. Dane wskazują, że niesolidnych płatników w całym kraju jest aż 289 tysięcy, a kwota nieuregulowanych zobowiązań jest na poziomie aż 15 miliardów złotych. Nie ma wątpliwości, że jest to poważny problem, więc w związku z tym powstaje wiele rozwiązań, by zmotywować rodziców do dotrzymywania obowiązku płacenia alimentów na swoje pociechy. 

Zobacz także: Wielkie wzrosty cen prądu, zacznie się już w lipcu. Prognozy nie pozostawiają złudzeń

Action sprzedaje hitowe produkty za grosze. Trzeba się spieszyć

Kto konkretnie może stracić prawo jazdy za niepłacone alimenty?

Istnieje kilka rozwiązań, które mają motywować Polaków do spłacania zobowiązań alimentacyjnych. Jednym z nich jest możliwość utraty prawa jazdy, które z pewnością dla wielu osób jest kluczowym dokumentem. 

Taka procedura nie obowiązuje jednak w każdym przypadku, bowiem może zostać wszczęta wtedy, gdy dana osoba przez ostatnie pół roku nie płaciła co miesiąc minimum 50 procent ustalonej kwoty zobowiązania. Płatnik musi także wówczas nie zgadzać się na złożenie oświadczenia majątkowego, przeprowadzenia wywiadu alimentacyjnego i zarejestrowanie się w PUP (Powiatowym Urzędzie Pracy).

Zabrane prawo jazdy za alimenty? Można je odzyskać

Warto wspomnieć, że obowiązek płacenia alimentów na dziecko musi zostać nałożony za pośrednictwem orzeczenia sądowego. Jeśli wówczas osoba uprawniona do świadczenia, nie otrzymuje go, może złożyć odpowiedni wniosek do wójta, burmistrza bądź prezydenta miasta.

Co ważne, dłużnik nie utraci prawa jazdy na zawsze, ale aby je odzyskać, będzie konieczne spełnienie kluczowych warunków. Przede wszystkim taka osoba musi dopełnić wszelkich procedur, takich jak wywiad alimentacyjny, złożenie oświadczenia majątkowego oraz zarejestrowanie się w PUP. Kolejny istotny warunek jest taki, że alimenty w kwocie nie niższej niż 50 proc. ustalonej kwoty muszą być płacone regularnie przez minimum sześć miesięcy.