Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Kryzys się powiększa, a NBP szykuje się na zakup luksusowych samochodów. Przetarg już rozpisany
Stanisław Węgrowski
Stanisław Węgrowski 11.04.2020 02:00

Kryzys się powiększa, a NBP szykuje się na zakup luksusowych samochodów. Przetarg już rozpisany

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

NBP sobie nie żałuje. Przetarg na luksusowe auta w czasach pandemii

Jak podaje “Rz”, ogłoszenie przetargowe zostało opublikowane 17 marca 2020 r., czyli pięć dni po wprowadzeniu stanu epidemicznego na terenie całego kraju. NBP nie zniechęciło też unieważnienie przetargu na dostarczenie 280 samochodów dla administracji rządowej przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.

NBP zamierza wynająć 10 samochodów osobowych z segmentu “C” z nadwoziem kombi, 16 aut z segmentu D, 10 vanów mogących przewieźć osiem osób, jednego vana siedmioosobowego oraz jednego SUV-a, który budzi najwięcej emocji.

NBP chce pławić się w luksusie

Z informacji przetargowej możemy się dowiedzieć, że samochód przeznaczony do przewozu siedmiu osób ma mieć minimalny rozstaw osi 3100 mm, automatyczną skrzynię biegów, silnik z samoczynnym zapłonem o mocy przynajmniej 330 KM i pojemnością skokową od 2500 do 3000 centymetrów sześciennych. Ale to nie wszystko.

Poza tym napęd na przednie i tylne koła, aktywny tempomat i zestaw poduszek powietrznych i kurtyn powietrznych zabezpieczających kierowcę i pasażerów. Pojazd musi spełniać normy emisji spalin Euro 6. Samochód musi zostać wyprodukowany w 2020 lub 2021 roku.

NBP chce SUV-a za pół miliona złotych

“Rzeczpospolita” zwraca uwagę, że wszystkie wymagania zawarte w informacji przetargowej spełniają tylko dwa modele SUV-ów. Jeden z nich to mercedes gls, który na polskim rynku kosztuje przynajmniej 425 900 zł. Drugi model jest jeszcze mocniejszy i droższy. Chodzi o bmw x7 m50d, wyposażone w 400-konny silnik, które w Polsce kosztuje co najmniej 483 900 zł. Oprócz nowych samochodów przetarg przewiduje również ubezpieczenie i usługi serwisowe.

Więcej w “Rzeczpospolitej”.

Tagi: Zakupy NBP