BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Kryzys się powiększa, a NBP szykuje się na zakup luksusowych samochodów. Przetarg już rozpisany

11 Kwietnia 2020

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Udostępnij:

NBP planuje wynająć 38 luksusowych samochodów, w tym wartego niemal pół miliona złotych SUV-a - informuje “Rzeczpospolita". Jednak przetarg jest kontrowersyjny, ponieważ ogłoszono go już po wprowadzeniu stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce.

NBP sobie nie żałuje. Przetarg na luksusowe auta w czasach pandemii

Jak podaje “Rz”, ogłoszenie przetargowe zostało opublikowane 17 marca 2020 r., czyli pięć dni po wprowadzeniu stanu epidemicznego na terenie całego kraju. NBP nie zniechęciło też unieważnienie przetargu na dostarczenie 280 samochodów dla administracji rządowej przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.

NBP zamierza wynająć 10 samochodów osobowych z segmentu “C” z nadwoziem kombi, 16 aut z segmentu D, 10 vanów mogących przewieźć osiem osób, jednego vana siedmioosobowego oraz jednego SUV-a, który budzi najwięcej emocji.

NBP chce pławić się w luksusie

Z informacji przetargowej możemy się dowiedzieć, że samochód przeznaczony do przewozu siedmiu osób ma mieć minimalny rozstaw osi 3100 mm, automatyczną skrzynię biegów, silnik z samoczynnym zapłonem o mocy przynajmniej 330 KM i pojemnością skokową od 2500 do 3000 centymetrów sześciennych. Ale to nie wszystko.

Poza tym napęd na przednie i tylne koła, aktywny tempomat i zestaw poduszek powietrznych i kurtyn powietrznych zabezpieczających kierowcę i pasażerów. Pojazd musi spełniać normy emisji spalin Euro 6. Samochód musi zostać wyprodukowany w 2020 lub 2021 roku.

NBP chce SUV-a za pół miliona złotych

“Rzeczpospolita” zwraca uwagę, że wszystkie wymagania zawarte w informacji przetargowej spełniają tylko dwa modele SUV-ów. Jeden z nich to mercedes gls, który na polskim rynku kosztuje przynajmniej 425 900 zł. Drugi model jest jeszcze mocniejszy i droższy. Chodzi o bmw x7 m50d, wyposażone w 400-konny silnik, które w Polsce kosztuje co najmniej 483 900 zł. Oprócz nowych samochodów przetarg przewiduje również ubezpieczenie i usługi serwisowe.

Więcej w “Rzeczpospolitej”.

Podobne artykuły

fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. n/z Logo KNF - Komisja Nadzoru Finansowego.

Finanse

mBank ma problem. KNF nałożyła karę o wartości 4,3 mln zł

Czytaj więcej >
Biznes Info

Finanse

KNF zakazała sprzedaży polis z funduszem inwestycyjnym

Czytaj więcej >
Budżetówka wyjdzie na ulice?

Finanse

Budżetówka się buntuje. Na jesieni setki tysięcy ludzi może wyjść na ulice

Czytaj więcej >
Biznes Info

Finanse

Rząd ma plan na uderzenie w szarą strefę

Czytaj więcej >
15.06.2021 Rosja, Sankt Petersburg , Ermitaz fot. Andrzej Iwanczuk/REPORTER

Finanse

Szał na obligacje detaliczne. Polacy sobie nie żałują, trwa świetna passa

Czytaj więcej >
Fot. Zofia i Marek Bazak/East News Bank w domu, walizka pelna pieniedzy, wielu seniorow trzyma swoje oszczednosci w domu, nie posiadajac kont bankowych padaja ofiara przestepcow wyludzajacych oszczednoscu calego zycia metodami "na wnuczka" lub "na policjanta".

Finanse

ZUS: Od 23 lipca pomoc z tarczy antykryzysowej m.in. dla prowadzących sklepiki szkolne

Czytaj więcej >