BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Po powrocie do pracy będziemy pracować po 12 godzin? Czeka nas dłuższy czas pracy i nadgodziny

26 Marca 2020

Autor tekstu:

Maria Glinka

Nadgodziny, pogorszenie warunków zatrudnienia i wydłużony czas pracy? Tak może wyglądać rzeczywistość po pandemii. Rozwiązania, z których będą mogli skorzystać pracodawcy na mocy nowej specustawy, zmienią codziennie funkcjonowanie wielu pracowników.

Nadgodziny i 12-godzinny dzień pracy w celu odbicia po koronawirusie

Nadgodziny po pandemii mogą stać się normą. Wszystko dzięki całemu szerogowi rozwiązań rządowych, z których będą mogli skorzystać pracodawcy. Do najważniejszych należy m.in. wydłużenie czasu pracy do roku, wprowadzenie 12-godzinnego dobowego czasu pracy czy pogorszenie warunków zatrudnienia.

Te środki mają pozwolić wielu firmom na odbudowanie pozycji po przymusowym postoju. Niektóre z nich specustawa zaczerpnęła z m.in. ustawy z 2013 o ochronie miejsc pracy.

Dwie kategorie przedsiębiorstw

Akt prawny rozdziela spółki na dwie grupy. Pierwsza z nich to tzw. przedsiębiorstwa sektora krytycznego, których działalność ma szczególne znaczenie dla funkcjonowania państwa. Wśród nich znajdą się spółki telekomunikacyjne, energetyczno-paliwowe, gazownie, stacje paliw płynnych oraz firmy zajmujące się przemysłem chemicznym i farmaceutycznym.

Pracodawcy z tych branż mają zdecydowanie większe pole manewru. W celu zapewnienia płynności działania mają prawo zmodyfikować system i rozkład czasu pracy bez oczekiwania na odpowiedź ze strony związków zawodowych, co jest wymagane w przypadku wszystkich pozostałych przedsiębiorstw (stanowiących drugą grupę) – podaje money.pl.

Poza tym mają także możliwość zlecenia dodatkowych nadgodzin, które wykraczają poza te przewidziane w kodeksie pracy. Warunkiem koniecznym ich ustanowienia jest brak kolizji z nowymi przerwami dobowymi na odpoczynek, które mogą zostać skrócone z 11 do 8 godzin. W skali tygodniowej ma to być zmniejszenie z 35 do 32 godzin.

Dłuższe okresy rozliczeniowe

Uprawnieniem wszystkich pracodawców jest wprowadzenie dłuższego okresu rozliczeniowego, który ma wynosić maksymalnie 12 miesięcy. Inną rzeczą, którą można przedłużyć, jest dobowy wymiar czasu pracy pracownika – do 12 godzin. W przypadku, gdy do obowiązków pracownika należy nadzór urządzeń wówczas czas można zwiększyć czas pracy do 16 godzin w okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym jednego miesiąca.

Takie wydłużenia są już praktykowanie i zgodnie z zasadami następują kosztem skróconego lub wolnego dnia w pracy w innym terminie. Jest to tzw. równoważny system pracy, który polega na planowaniu, aby dopuszczalny wymiar godzin pracy nie został przekroczony w okresie rozliczeniowym. Takie rozwiązania są najczęściej stosowane w branży hotelarskiej, gastronomicznej, handlowej, w zakładowych służbach ratowniczych i na stacjach benzynowych – pisze poradnikprzedsięborcy.pl.

Obowiązkowe narady? Niekoniecznie

Specustawa zakłada, że warunki i tryb funkcjonowanie pracy w okresie przestoju ekonomicznego pracodawca ustala w porozumieniu z zakładowymi organizacjami związkowymi. W przypadku braku takich organizacji, należy się skonsultować z wybranymi przedstawicielami pracowników. Jeżeli ich wytypowanie zajmie dłużej niż 2 dni to pracodawca może samodzielnie podjąć decyzję o wprowadzeniu nowych rozwiązań.

Ma to niebagatelny związek z innymi uprawnieniami, które mają pracodawcy. W gestii przełożonego leży także pogorszenie warunków zatrudnienia i zawieszenie części przepisów umowy o pracę. Będzie mógł: obniżyć wynagrodzenie, zmniejszyć etat czy zlikwidować przyznawanie nagród i premii. Wymiar urlopu wypoczynkowego to jedyny przywilej pracownika, które nie może zostać zniesiony decyzją pracodawcy.

Wymagane uregulowanie zobowiązań podatkowych

Wiele wątpliwości budzi jednak przepis dotyczący warunków korzystania z prawa do wprowadzenia 12-miesięcznego okresu rozliczeniowego, stosowania mniej korzystnych warunków zatrudnienia czy ograniczenia prawa do odpoczynku.

Zgodnie z obowiązującymi normami mają być do tego uprawnieni jedynie ci pracodawcy, którzy uregulowali zobowiązania podatkowe, odprowadzili składki na poczet ubezpieczeń społecznych, zdrowotnych, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, Fundusz Pracy lub Fundusz Solidarnościowy do końca III kwartału 2019 r.

Ten punkt ustawy zdecydowanie ogranicza powszechność stosowania restrykcji względem pracowników, co spotkało się niezadowoleniem wielu przełożonych.

Tagi:

Koronawiruszarobkipracownicypracodawcy

Maria GlinkaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Praca

Sztuczna inteligencja pozbawi pracy setki milionów osób w ciągu najbliższych kilku lat

Czytaj więcej >

Praca

Biedronka ogłasza kolejne podwyżki. Sieć jest obecnie największym pracodawcą w Polsce

Czytaj więcej >

Praca

Wiceminister MRiPS proponuje zmianę Ustawy o bezrobociu. Będzie większy nacisk na przebranżowienie

Czytaj więcej >
Praca

Praca

Załatwianie prywatnych praw szefa. Była pracownica banku wywalczyła odszkodowanie

Czytaj więcej >
PHOTO: CEZARY PECOLD/SE/EAST NEWS LODZ POWIATOWY URZAD PRAWY NR 2 W LODZI. N/Z KOLEJKA W URZEDZIE PRACY WSZYSTKIE ZDJECIA NA: http://agencja.se.com.pl 19/01/2009 .

Praca

Wiceminister MRiPS: potrzebna pilna zmiana ustawy o bezrobociu. Rząd ma nowe propozycje

Czytaj więcej >

Praca

Pracujesz zdalnie, pracodawca cię skontroluje i zapłaci więcej. Nowe prawo podpisane

Czytaj więcej >