Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Można dostać nawet 3919 zł. ZUS wypłaci pieniądze na wniosek
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 08.06.2024 22:39

Można dostać nawet 3919 zł. ZUS wypłaci pieniądze na wniosek

ZUS, pieniądze
Fot. materiały własne

Od początku 2024 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca nowe świadczenie finansowe. Dodatkowe pieniądze w ramach świadczenia wspierającego mogą dostać osoby, które spełnią szereg warunków i złożą wniosek. Przedstawiamy szczegóły.

ZUS wypłaca nowe świadczenie

1 stycznia 2024 roku ZUS wprowadził do swojej oferty nowe świadczenie finansowe. Chodzi tu konkretnie o świadczenie wspierające, które jest przeznaczone dla pełnoletnich osób z niepełnosprawnościami.

Aby otrzymać dodatkowe pieniądze z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, trzeba posiadać decyzję określającą poziom potrzeby wsparcia. W tym celu należy udać się do Wojewódzkiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności (WZON).

Zobacz także: 14. emerytura nie dla wszystkich. Te osoby nie dostaną świadczenia

Sanatorium za darmo. Te osoby nie muszą płacić za pobyt w uzdrowisku

Tyle wynosi nowe świadczenie wspierające

Warto pamiętać, że nie każdy beneficjent otrzyma świadczenie wspierające w takiej samej wysokości. Kwota wsparcia jest zależna od ilości punktów przyznanych przez WZON. Dodatek może wynosić od 40 do 220 proc. aktualnej wysokości renty socjalnej. 

Świadczeniobiorcy mogą otrzymać od 712 złotych do 3919 złotych miesięcznie. Co więcej, można dostać również wyrównanie za trzy miesiące wstecz. W związku z tym, jeden przelew z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych może wynieść nawet 15 676 zł.

Co zrobić, by otrzymać świadczenie wspierające z ZUS?

Potencjalni beneficjenci świadczenia wspierającego muszą pamiętać, że w pierwszej kolejności należy udać się do WZON, by otrzymać decyzję określającą poziom potrzeby wsparcia. Jeżeli nie będziemy mieć tego dokumentu, ZUS nie rozpatrzy naszego wniosku.

Wniosek o wypłatę świadczenia wspierającego można złożyć za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS lub bankowości internetowej. Co ważne, formalności nie musi dopełniać osoba z niepełnosprawnością, bowiem może zrobić to jej pełnomocnik lub przedstawiciel ustawowy, czyli np. opiekun prawny.