Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Masowe zwolnienia w Polsce. Gigant tnie etaty
Michał Górecki
Michał Górecki 23.04.2024 16:14

Masowe zwolnienia w Polsce. Gigant tnie etaty

dokumenty
Fot. Pixabay.com/Aymanejed

Grupa Eurocash w komunikacie prasowym przekazała informacje o trwającej od 2023 r. redukcji etatów. Ograniczenie zatrudnienia ma dotyczyć wszystkich spółek Grupy i w sumie sięgnąć ok. 6-7 proc., co analitycy wyliczają na 1000 etatów. Grupa Eurocash dołącza tym samym do ogólnopolskiej fali zwolnień grupowych.

Grupa Eurocash redukuje etaty. W sumie ok. 1000 zwolnień

Firma zdecydowała się na ograniczenie zatrudnienia, by zachować konkurencyjność i rentowność spółki w średnim okresie - głosi komunikat przesłany serwisowi ISB News.

Firma przyznaje, redukcja ok. 1000 etatów ma doprowadzić do “zwiększenia produktywności”, a proces rozpoczął się już w 2023 r. i będzie trwał do połowy roku 2024.

Z punktu widzenia dynamiki branży handlowej w Polsce i konieczności utrzymania efektywności biznesu, ograniczenia zatrudnienia i wzrost produktywności pracowników są konieczne dla zapewnienia konkurencyjności niezależnego rynku FMCG (tzw. dobra szybkozbywalne, czyli produkty sprzedawane często i po relatywnie niskiej cenie - red.).

W portfelu marek spółki znajduje się szereg sklepów, m.in.: ABC, Delikatesy Centrum, Groszek, Lewiatan, Duży Ben czy InMedio.

Dino zwariowało. Zacznie się we wtorek, klienci będą taranować drzwi

Eurocash potwierdza regułę: w Polsce trwa fala zwolnień grupowych

Grupa Eurocash jest kolejną dużą spółką, która na przełomie 2023 i 2024 r. ogłosiła masowe cięcia etatów. Rynek nie ma większego znaczenia, z początkiem br. komunikat o redukcji zatrudnienia wydała spółka Aptiv (Kraków, przemysł samochodowy), PepsiCo (Kraków, produkcja napojów), Poczta Polska (spółka SK) czy Infosys Poland (Poznań, IT). To wciąż tylko nieliczne przykłady. Większej różnicy, w przypadku spółki Eurocash nie zrobił też głośny sukces sprzed niemal roku. W maju 2023 r. Grupa ogłosiła 16. procentowy wzrost sprzedaży i najwyższy wynik EBITDA I. kwartału od dekady. Prezes Paweł Surówka już wtedy zaznaczał jednak, że dominujący model zakupowy (klienci kupują coraz mniej i coraz taniej) prowadzi w przypadku Grupy do skazanego na porażkę wyścigu z dyskontami. Podczas gdy strategia na lata 2023-2025 zakładała…"poprawę rentowności w średnim i dłuższym terminie".

Redukcja etatów trwa od dłuższego czasu i koresponduje z najnowszymi danymi GUS o sytuacji gospodarczej w Polsce. Przypomnijmy, że, choć padł rekord dot. średniego poziomu wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, to analitycy zwrócili przy tym uwagę na istotne wahania w poziomie zatrudnienia. Jak dotąd, liczba etatów spada nieprzerwanie od grudnia 2022 r.

Masowe zwolnienia w Polsce zwróciły uwagę Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej

Liczba zgłoszonych przez spółki masowych redukcji odcisnęła piętno na statystykach na tyle, że sytuacją zainteresowało się Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej. Ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała niedawno w Programie 1 Polskiego Radia, że resort monitoruje te procesy

Zaznaczyła przy tym, że Polska, mimo fali masowych redukcji etatów, pozostaje na tle UE jednym z krajów z najniższym poziomem bezrobocia. Według ostatnich relacji Eurostatu, stopa bezrobocia w Polsce wyniosła w lutym 2,9 proc., podczas gdy przecięty poziom UE szacuje się na 5,9.

Niezależnie od tego trzeba uważnie przyglądać się wszelkim procesom zwolnień grupowych i my jako ministerstwo te procesy monitorujemy.