Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Legendarna marka powraca. W sklepach pojawi się jesienią
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 16.06.2023 16:02

Legendarna marka powraca. W sklepach pojawi się jesienią

Sklep w centrum handlowym
East News

Po kilku dekadach nieobecności (i jednej nieudanej reaktywacji), na polski rynek powróci legendarna marka z czasów PRL. Pierwsze gotowe produkty mają się pojawić w sklepach już jesienią.

Powrót legendarnej marki

Znane wszystkim starszym Polakom marki z czasów PRL najczęściej są już tylko wspomnieniami. Przedsiębiorstwa je produkujące w wielu przypadkach albo upadły, albo zmieniły branżę i produkują już zupełnie inne produkty.

Jednym z takich przykładów jest Unitra - a w zasadzie Zjednoczenie Przemysłu Elektronicznego i Teletechnicznego. Jak podaje portal Interia.pl, Zjednoczenie zostało zlikwidowane w 1989 roku z powodu przemian ustrojowych, zaś marka przegrała z zagranicznymi firmami.

W tle współzałożyciel CD Projektu

Od momentu likwidacji Zjednoczenia minęło ponad 30 lat, i już raz próbowano wskrzesić tę markę. Jak podaje Interia za “Rzeczpospolitą”, podjęte w 2014 wysiłki zakończyły się jednak niepowodzeniem.

Teraz do gry wszedł jednak współzałożyciel CD Projektu, Michał Kiciński. Został on inwestorem strategicznym projektu, na czele którego mają stanąć Adrian Krupowicz i Daniel Kostrzewa.

Prototyp już jest, produkcja w Warszawie

Pierwsze produkty nowej marki Unitra mają trafić do sklepów już tej jesieni, a sama ich prezentacja ma mieć miejsce jeszcze w czerwcu. Tempo nie powinno dziwić - pierwszy prototyp, którym jest wieża audio Unitra ZM1006, przedstawiono podczas zeszłorocznych targów Audio Video Show.

Jak wynika z informacji Interii, produkty nowej Unitry mają powstawać w Warszawie. Nie chodzi jednak o byle jaką lokalizację - miejscem produkcji ma być Ursus, czyli dzielnica stolicy która zasłynęła z produkcji traktorów. Po likwidacji Zakładów Mechanicznych na początku poprzedniej dekady wygląda zatem na to, że o tym rejonie ponownie usłyszy cała Polska.