biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
Obserwuj nas na:
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Ledwo, ale zdążył. Andrzej Duda podpisał ustawę. Nowe funkcje w mObywatelu szczególnie ucieszą kierowców
Julia Czwórnóg
Julia Czwórnóg 22.07.2025 22:25

Ledwo, ale zdążył. Andrzej Duda podpisał ustawę. Nowe funkcje w mObywatelu szczególnie ucieszą kierowców

mObywatel
Fot. IBERION

Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o aplikacji mObywatel, dzięki czemu już wkrótce wielu Polaków będzie mogło skorzystać z nowych funkcji. Najwięcej udogodnień czeka kierowców, jednak ze zmian zadowoleni będą również uczniowie, nauczyciele i osoby, które potrzebują pomocy z napisaniem pisma urzędowego. Co więcej, do aplikacji wchodzi również narzędzie sztucznej inteligencji.

Nowości w mObywatelu nie tylko dla kierowców. Jest podpis Andrzeja Dudy

Ustawa podpisana przez Andrzeja Dudę powinna wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. Jednym z wyjątków od reguły jest funkcjonalność narzędzia wirtualnego asystenta, które ma wejść w życie dopiero 31 grudnia 2025 r. Dzięki nowelizacji ustawy Polacy już wkrótce skorzystają z zupełnie nowych funkcji, pomocnych szczególnie kierowcom.

21 lipca prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o aplikacji mObywatel — poinformowało we wtorek biuro prasowe KPRP. 

prezydent Andrzej Duda
Fot. Adam Burakowski/East News

Ustawa ma na celu wprowadzenie zmian zmierzających do dalszego rozwijania funkcjonalności aplikacji mObywatel oraz poszerzenia pakietu dostępnych w niej usług.

Jednym z udogodnień będzie wprowadzenie na szerszą skalę szkolnych mLegitymacji dzięki zmianom legislacyjnym. Co więcej, sama aplikacja będzie powszechnie dostępna także dla osób niepełnoletnich, bez konieczności zakładania profilu zaufanego czy spełniania dodatkowych formalności — wyjaśniał rząd podczas przyjmowana przepisów na początku maja.

mLegitymacja ucznia to cyfrowy odpowiednik tradycyjnej, analogowej legitymacji szkolnej, dostępny bezpośrednio w aplikacji mObywatel:

Umożliwia ona potwierdzenie tożsamości ucznia, korzystanie z przysługujących ulg oraz ułatwi kontakt z placówką edukacyjną. Dzięki zmianom legislacyjnym mLegitymacje zostaną wprowadzone na szerszą skalę, a aplikacja mObywatel będzie powszechnie dostępna także dla osób niepełnoletnich, bez konieczności zakładania profilu zaufanego czy spełniania dodatkowych formalności - podkreślamo podczas przyjmowania regulacji

Zmiany będą dotyczyć nie tylko kierowców — z nowych narzędzi skorzysta znacznie więcej Polaków.

Kierowcy i nauczyciele ucieszą się z nowych udogodnień

Z cyfrowego dokumentu z powodzeniem skorzystają również nauczyciele — w aplikacji pojawi się mLegitymacja nauczyciela, czyli elektroniczne potwierdzenie statusu zawodowego, zintegrowane z systemami edukacyjnymi. Dokument pozwoli m.in. na szybką weryfikację uprawnień do zniżek oraz pomoże w kontaktach z instytucjami publicznymi.

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów zapewnia, że wdrożenie takiej funkcji było już wielokrotnie proponowane przez użytkowników aplikacji mObywatel. Wśród nowości znajdzie się również świadectwo nadania uprawnień zawodowych w dziedzinie geodezji i kartografii.

Kolejna nowa funkcja będzie wyjątkowo przydatna dla kierowców. W znacznym stopniu ułatwiona zostanie procedura w przypadku stłuczki i spisywania odpowiedniego oświadczenia dla ubezpieczyciela. Co to oznacza w praktyce?

samochody
Fot. konstantinks/Getty Images

Już wkrótce skorzystamy z modułu, jakim jest mStłuczka. To nowa usługa, która usprawni formalności po drobnych zdarzeniach drogowych. Kierowcy będą mogli złożyć oświadczenia o kolizji za pośrednictwem aplikacji mObywatel, bez potrzeby drukowania dokumentów czy szukania formularzy, z poziomu platformy. Dzięki integracji z rejestrami państwowymi większość danych pojazdów i uczestników zostanie automatycznie uzupełniona. Dzięki temu dane oraz informacje będą zgodne, prawdziwe i aktualne na moment zgłoszenia kolizji.

Ponadto użytkownik będzie mógł dołączyć dokumentację zdjęciową i sprawnie przekazać kompletne zgłoszenie do ubezpieczyciela osoby poszkodowanej. Co więcej, w mObywatelu zadebiutuje również narzędzie sztucznej inteligencji. W czym ma nam pomóc?

Zobacz też: GIF wstrzymuje obrót wszystkich serii popularnego leku w Polsce. Decyzja została wdrożona natychmiast

Narzędzie sztucznej inteligencji teraz również w mObywatelu

W aplikacji pojawi się także nowe, rewolucyjne rozwiązanie. Będzie to wirtualny asystent obywatela oparty na sztucznej inteligencji:

Jego zadaniem będzie ułatwienie użytkownikom korzystania z mObywatela: wskaże właściwe usługi i poprowadzi przez załatwienie sprawy, odpowie na pytania i pomoże w poruszaniu się po aplikacji — opisywali autorzy projektu. 

Asystent będzie mógł m.in. napisać za nas pismo urzędowe i przedstawić je użytkownikowi aplikacji do akceptacji.

Resort cyfryzacji zapewnia, że działanie asystenta nie będzie wiązało się z przetwarzaniem danych osobowych. 

Do jego uruchomienia w mObywatelu wykorzystany zostanie polski model językowy PLLuM, a pierwsze testy jego funkcjonowania zostały już przeprowadzone. Uruchomienie asystenta planowane jest jeszcze w tym roku — informują autorzy projektu.

Dodatkowo nowelizacja ustawy pozwoli na szersze wykorzystanie aplikacji mObywatel do załatwiania różnych spraw urzędowych z jej poziomu, eliminując konieczność korzystania z innych różnych systemów.

Użytkownicy będą mogli m.in. skorzystać z podpisu osobistego, czy podpisać dokument podpisem kwalifikowanym lub podpisem zaufanym. Rozszerzenie funkcji umożliwi też weryfikację złożonych podpisów elektronicznych.

BiznesINFO.pl
Obserwuj nas na: