GIF wstrzymuje obrót wszystkich serii popularnego leku w Polsce. Decyzja została wdrożona natychmiast

Główny Inspektorat Farmaceutyczny poinformował o nagłym wycofaniu wszystkich serii leku popularnego wśród Polaków. Decyzja ma rygor natychmiastowej wykonalności. Wątpliwości ekspertów wzbudziły próbki badanego preparatu, które nie spełniały wymaganych norm.
Główny Inspektorat Farmaceutyczny wydał komunikat w sprawie wadliwego leku
Główny Inspektorat Farmaceutyczny, to instytucja państwowa w Polsce, której głównym zadaniem jest nadzór nad wytwarzaniem i obrotem produktami leczniczymi. GIF dba o bezpieczeństwo pacjentów, kontrolując jakość leków, a także sprawdzając przestrzeganie przepisów prawa farmaceutycznego przez poszczególne podmioty.

Urząd zajmuje się m.in. kontrolą aptek, hurtowni farmaceutycznych oraz reklam leków. W razie potrzeby GIF może całkowicie wstrzymywać lub wycofywać z obrotu produkty lecznicze, które nie spełniają wymagań jakościowych. Najnowszy komunikat instytucji również alarmuje o wycofanych seriach leku, którego badane próbki wykazały liczne nieprawidłowości.


Popularny lek wycofany z polskich aptek
Decyzję o wycofaniu wszystkich partii preparatu uzasadniono negatywnym wynikiem badań jakościowych przeprowadzonych przez Narodowy Instytut Leków, który wykazał niezgodność w wyglądzie tabletek. GIF wyjaśnił, że główną przesłanką wstrzymania obrotu produktem leczniczym jest uzasadnione podejrzenie tego, że produkt nie odpowiada ustalonym dla niego wymaganiom jakościowym.
W dniu 27 czerwca 2025 r. do Głównego Inspektora Farmaceutycznego wpłynęła informacja z Narodowego Instytutu Leków dotycząca otrzymania wyniku poza specyfikacją dla parametru wygląd, wraz z dokumentacją fotograficzną, natomiast w dniu 30 czerwca 2025 r. do Głównego Inspektora Farmaceutycznego wpłynął protokół z badania przeprowadzonego przez Narodowy Instytut Leków na przekazanej przez podmiot odpowiedzialny próbie produktu leczniczego wskazano (...), że produkt ten nie spełnia przewidzianych dla niego wymagań jakościowych z uwagi na negatywny wynik badania w zakresie parametru wygląd - brzmi fragment uzasadnienia.
Główny Inspektorat Sanitarny przekazał szczegółowe informacje o wycofanym leku, aby móc zidentyfikować, czy jesteśmy posiadaczami opakowania z wadliwej partii.
Jeśli masz ten lek w domu, lepiej go wyrzuć
Główny Inspektorat Farmaceutyczny zadecydował we wtorek o wstrzymaniu w całym kraju obrotu produktem leczniczym Atorvastatin Medical Valley (Atorvastatinum), 40 mg, tabletki powlekane, opakowanie 30 tabletek, nr GTIN 05909991501662; podmiot odpowiedzialny: Medical Valley Invest AB z siedzibą w Höllviken, Szwecja; nr pozwolenia na dopuszczenie do obrotu: 27496.
Decyzja dotyczy wszystkich serii leku i ma rygor natychmiastowej wykonalności.
Atorvastatin Medical Valley jest lekiem należącym do grupy statyn, czyli substancji regulujących przemiany lipidów w organizmie. Stosują go pacjenci ze zwiększonym stężeniem cholesterolu i trójglicerydów we krwi. Wstrzymanie obrotu ma charakter prewencyjny, natomiast producent ma prawo do ponownego rozpatrzenia sprawy lub wniesienia skargi do sądu administracyjnego. Mimo tego decyzja GIF-u jest wykonywana priorytetowo.





































