Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Szacowana długość życia i wartość społeczna. W ten sposób lekarze z europejskiego kraju decydują, kogo ratować
Stanisław Węgrowski
Stanisław Węgrowski 29.03.2020 01:00

Szacowana długość życia i wartość społeczna. W ten sposób lekarze z europejskiego kraju decydują, kogo ratować

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

Leczenie koronawirusa zależne od tego, kim jesteś

Jak podaje “DGP”, w Hiszpanii leczenie koronawirusa będzie zależeć od takich kryteriów jak szansa na przeżycie pacjenta, oczekiwana długość życia czy “wartość społeczna” pacjenta. Lekarze będą musieli wybierać, kogo kierować na oddziały intensywnej terapii a kogo nie.

Ale Hiszpania nie jest jedynym krajem, w którym leczenie koronawirusa będzie zależało od stanu pacjenta. Lekarze z Niemiec obawiają się, że już niedługo zabraknie miejsc na oddziałach intensywnej opieki medycznej dla chorych na COVID-19. Jak podaje WP za dziennikiem "Frankfurter Allgemeine Zeitung”, w związku z tym powstał specjalny katalog zaleceń w sprawie decyzji, kto ma być leczony, a kto nie.

Leczenie koronawirusa problematyczne także w innych krajach

Ze Stanów Zjednoczonych również dochodzą dramatyczne informacje związane z leczeniem koronawirusa i konsekwencji z tym związanych. Jak podaje “DGP”, dziekani szkół medycznych konsultują się między sobą w kwestii zasięgnięcia porad prawnych. Dlaczego? Boją się, że trafią do więzienia za odłączenie niektórych pacjentów od respiratorów, żeby dać szanse na przeżycie innym. Chcą mieć pewność, że nie zostaną posądzeni o morderstwo.

Te sytuacje pokazują, że systemy zdrowotne na całym świecie nie były przygotowane na leczenie koronawirusa. Magazyn “The Atlantic” niedawno opisywał także sytuację lekarzy i pielęgniarek we Włoszech, którzy także będą musieli wybierać komu pomóc. Wszystkich nie uda się uratować.

To nie leczenie koronawirusa jest największym problemem

Ale problemy ze służbą zdrowia nie będą dotykać tylko chorych na COVID-19. Pandemia odbierze miejsca w szpitalach również pacjentom z innymi chorobami, a kwarantanna doprowadzi do zamknięcia wielu oddziałów. Koronawirus obnażył największe braki i niedociągnięcia w systemach zdrowotnych na całym świecie. I to nie leczenie koronawirusa jest największym problemem, ale brak środków i rąk do pracy.