BiznesINFO.pl
Las-wycinka-drewno-wycinka lasów-biznesinfo

biznesinfo

Lasy Państwowe wprowadzają obostrzenia na chrust. O karę będzie dość łatwo

8 Czerwca 2022

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

W zaledwie parę dni po ogłoszeniu przez rząd, że obywatele mogą zbierać w lesie chrust do opału, rząd zdecydował się na wprowadzenie obostrzeń. Złamanie przepisów może grozić nawet oskarżeniem o kradzież.

Wystarczyła tylko wzmianka, że Lasy Państwowe umożliwiają zbieranie chrustu w celach przeznaczonych do opału w domach, aby Polacy tłumnie ruszyli do lasów. W internecie już widać ogłoszenia o zatrudnieniu przy zbieraniu chrustu, sprawdził bankier.pl.

Chrust z wielkim zainteresowaniem

Projekt mający na celu "przeciwdziałanie trendom inflacyjnym i rosnącym cenom energii" spotkał się z olbrzymim zainteresowaniem. Nie ma się co dziwić, ponieważ węgiel u sprzedawców detalicznych kosztuje 3 tys. zł za tonę, a opalający gazem lub paliwem również nie mogą mówić o oszczędnościach.

Chrust z lasów ma być przeznaczony przede wszystkim dla osób z terenów wiejskich, którzy nie są podłączeni do sieci centralnego ogrzewania. Zamysł słuszny, ale zainteresowanie przerosło chyba oczekiwania.

Pierwsze limity w nadleśnictwach

Interia.pl pisze już o pierwszych nadleśnictwach, które wprowadzają limity na ilość zbieranego chrustu. Mowa tutaj np. o 30 m sześc. chrustu na osobę. Metr sześcienny zebranego chrustu może kosztować 40 zł.

Zbieranie chrustu musi również odbyć się z uprzednim szkoleniem leśniczego, który wytłumaczy jakie gałęzie można zbierać, a jakich nie. Na pewno nie można zbierać gałęzi, które nie leżą na ziemi.

Jeżeli leśniczy spotka nas w lesie z siekierą, możemy zostać z automatu oskarżeni o kradzież drewna, co grozi sprawą sądową.

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Energetyka

Pompy ciepła biją kolejne rekordy popularności. Widać to już nawet na giełdzie

Czytaj więcej >

Energetyka

Prezes PGE: czeka nas bardzo trudna zima. Powinniśmy oszczędzać energię

Czytaj więcej >
jacek sasin

Energetyka

Gazprom będzie rozliczony ze swoich działań. Jacek Sasin zapowiada konsekwencje

Czytaj więcej >

Energetyka

Polska i Niemcy zacieśniają współpracę energetyczną. Umowa jest gotowa

Czytaj więcej >
sejm

Energetyka

Sejm podjął decyzję, ustalona cena węgla stała się faktem. 996,60 zł za tonę

Czytaj więcej >
Raty wzrosną o 200 zł?

Energetyka

Program "Czyste Powietrze" nadal czeka na wnioski. Możesz dostać nawet 69 tys. zł

Czytaj więcej >