fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 29.06.2019. n/z Rozliczenie podatku.
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Autor Stanisław Węgrowski - 26 Stycznia 2020

Kwota wolna od podatku nie wzrośnie. Obecna jest na poziomie minimum egzystencji

Kwota wolna od podatku nie zostanie podniesiona - poinformował wiceminister finansów Jan Sarnowski w odpowiedzi na interpelację poselską. Wynika to z tego, że aktualna gwarantuje minimum egzystencji.

Kwota wolna od podatku bez zmian

Podniesienie kwoty wolnej od podatku było jedną z kwestii poruszanych w interpelacji poselskiej złożonej przez posła Krzysztofa Truskolaskiego z Koalicji Obywatelskiej. Ministerstwo Finansów postanowiło rozwiać wszelkie wątpliwości w tej sprawie. Kwota wolna od podatku nie zostanie podniesiona, a to oznacza, że będzie wynosić tyle, ile dotychczas - 8 tysięcy złotych.

Dlaczego kwota wolna od podatku nie będzie wyższa? Jak podaje portal next.gazeta.pl, rządzący po prostu nie muszą tego robić. Parę lat temu mieli taki obowiązek ze względu na orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego. Wyrok był taki, że państwo nie może odbierać pieniędzy niezbędnych do przeżycia w ramach podatku. W związku z tym kwota wolna od podatku została powiązana z minimum koniecznego do przeżycia.

Już za trzy dni kierowcy zapłacą nową, specjalną opłatę. Nałożona została tylko na właścicieli konkretnych autJuż za trzy dni kierowcy zapłacą nową, specjalną opłatę. Nałożona została tylko na właścicieli konkretnych autCzytaj dalej

Wiceminister odpowiada

Od paru lat kwota wolna od podatku rosła, tak jak minimum potrzebne do egzystencji. Od początku 2018 roku kwota wolna od podatku wynosi 8 tysięcy złotych. Z danych Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych, na które powołuje się next.gazeta.pl, wynika, że minimalny koszt przeżycia jednej osoby wynosi 591 złotych miesięcznie, co daje 7,1 tys. złotych na rok.

Zarówno roczne minimum egzystencji dla jednoosobowego gospodarstwa w 2018 r., jak i emeryckiego mieszczą się w kwocie wolnej od podatku wynoszącej obecnie 8 tys. zł - odpowiada wiceminister finansów Jan Sarnowski.

Wiceszef resortu finansów twierdzi, że w jego ministerstwie każdego roku sprawdza się poziom kwoty wolnej od podatku i "rekomendacja niepodwyższania kwoty zmniejszającej podatek na 2020 r. została wypracowana na podstawie ogłoszonego minimum egzystencji".

Sarnowski nie pozostawił złudzeń w tej kwestii. “Obecne przepisy ustawy PIT, w zakresie kwoty zmniejszającej podatek generującej kwotę wolną, są zsynchronizowane ze zdolnością do płacenia podatków”.

Wielomiliardowe konsekwencje

Nie można zapominać o tym, że podniesienie kwoty wolnej od podatku spowodowałoby ogromne konsekwencje nie tylko dla budżetu, ale też samorządów, które dostają niemal połowę wpływ z podatku PIT. Straty byłby liczone w miliardach złotych. Jeszcze w zeszłym roku, gdy podjęto decyzję o obniżeniu podatku PIT i wyższych kosztach uzyskania przychodu, niektóre samorządy nie zgadzały się na zmiany, argumentując, że wiele inwestycji będzie musiało zostać wstrzymanych.

Kredyt hipoteczny krok po kroku. Zanim weźmiesz mieszkanie na kredyt musisz pamiętać o kilku rzeczachKredyt hipoteczny krok po kroku. Zanim weźmiesz mieszkanie na kredyt musisz pamiętać o kilku rzeczachCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Płonie mieszkanie w bloku w Warszawie. Ogromne kłęby dymu, akcja straży pożarnej
  2. Objawy świadczące o niedoborze witaminy D. Wiele osób je lekceważy
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Od teraz nowy obowiązek. Auta muszą być konkretnie wyposażone
  5. 13. emerytura jednak nie dla wszystkich. 200 tys. Polaków będzie musiało obejść się smakiem
  6. 1 czerwca przełomowa chwila dla tysięcy turystów. Skutki mogą być zaskakujące
Najbardziej absurdalne podatki w Polsce. Jedne budzą zdziwienie, inne wywołują śmiechNajbardziej absurdalne podatki w Polsce. Jedne budzą zdziwienie, inne wywołują śmiechCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News