BiznesINFO.pl

Obraz Pavlofox z Pixabay

Prawie 7 mld zł odprawy dla górników? Stawką są plany zamknięcia kopalń

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Kopalnie będą restrukturyzowane. Jacek Sasin - minister Aktywów Państwowych oraz Tomasz Rogala - prezes PGG mają dzisiaj przedstawić plan na naprawę sytuacji w górnictwie. Toczy się ostra walka o zamknięcie nierentownych kopalń, a w tle leżą gigantyczne pieniądze. Mowa o 6,75 mld złotych. Jak donosi Radio ZET, 5 miliardów ma pochodzić bezpośrednio z budżetu państwa, a pozostałą kwotę da Polski Fundusz Rozwoju. 

Kopalnie będą zamknięte

Rząd ma plan na zamknięcie dwóch kopalń należących do PGG. Warto wspomnieć, że spółka górnicza notuje rekordowe straty. W 2019 roku było to ponad 400 mln złotych na minusie. Ten rok jest jeszcze gorszy. Puls Biznesu wskazuje, że zmiany są planowane w całym sektorze górniczym. Najważniejszymi elementami rządowego planu na PGG ma być likwidacja kopalń Ruda i Wujek. To jednak nie koniec - jak dowiadujemy się planowane są także zamknięcia lub fuzje dwóch kopalń należących do kontrolowanego przez Skarb Państwa Tauronu - Janiny oraz Sobieskiego.

Puls Biznesu zdradza śmiałe plany Jacka Sasina. "Propozycja zakłada również ograniczenie wydobycia w pozostałych kopalniach, tak by krajowe wydobycie zmniejszyło się do 54 mln ton jeszcze w tym roku. W 2019 r. było to 61 mln ton". PGG chce pieniędzy. Górnicy zawnioskowali o pomoc z tarcz antykryzysowych. Żądają przelewów z Polskiego Fundusz Rozwoju na prawie 2 mld złotych. Więcej na ten temat pisaliśmy w tym artykule. Jak jednak wskazuje ekspercki dziennik, to nie jest koniec apetytu górników. Informatorzy Pulsu Biznesu donoszą, że rozmawia się o transzy pomocowej opiewającej na 5 mld złotych - pokryć ją miałby budżet centralny, a więc wszyscy podatnicy.

Rozmowy będą one niezwykle trudne. Związki zawodowe zapowiadają, że pozostaną nieugięte. Niewykluczone jest powstanie międzyzakładowego komitetu strajkowego i rozpoczęcie protestów - zarówno na Śląsku, jak i w Warszawie. Jeszcze wczoraj słychać było komentarze od związkowców, że nie zgadzają się z przedstawianą przez rząd formułą restrukturyzacji.

Tagi:

Podobne artykuły

Energetyka

Daniel Obajtek wciąż pozostanie prezesem Orlenu. Właśnie powołano go na kolejną kadencję
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Koniec lex pilot. Rząd rezygnuje z kontrowersyjnych zmian
Czytaj więcej >

Polska i Świat

50 lat temu zakończono produkcję kultowego polskiego auta. Trzeba było na nie pracować średnio przez 89 miesięcy
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Jeździli elektrycznymi hulajnogami. Za wyrządzone szkody dostali gigantyczny mandat
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Główka kapusty dzielona na ćwiartki, mąka droższa co rano. Rozmawiamy z Turkiem o życiu w kraju z olbrzymią inflacją
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Litwa przekazała niepokojące wieści dotyczące Białorusi. Reżim szykuje akcje zaczepną
Czytaj więcej >
Kasper Starużyk

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]