BiznesINFO.pl
Kopalnie tematem rozmów

Obraz Pavlofox z Pixabay

Prawie 7 mld zł odprawy dla górników? Stawką są plany zamknięcia kopalń

28 Lipca 2020

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Kopalnie w Polsce będą zamknięte? Nim to nastąpi rząd myśli nad pakietem pomocowym. Mowa nawet o 7 miliardach złotych. Jacek Sasin jedzie na Śląsk, by przedstawić związkowcom plan restrukturyzacji Polskiej Grupy Górniczej.

Kopalnie będą restrukturyzowane. Jacek Sasin - minister Aktywów Państwowych oraz Tomasz Rogala - prezes PGG mają dzisiaj przedstawić plan na naprawę sytuacji w górnictwie. Toczy się ostra walka o zamknięcie nierentownych kopalń, a w tle leżą gigantyczne pieniądze. Mowa o 6,75 mld złotych. Jak donosi Radio ZET, 5 miliardów ma pochodzić bezpośrednio z budżetu państwa, a pozostałą kwotę da Polski Fundusz Rozwoju. 

Kopalnie będą zamknięte

Rząd ma plan na zamknięcie dwóch kopalń należących do PGG. Warto wspomnieć, że spółka górnicza notuje rekordowe straty. W 2019 roku było to ponad 400 mln złotych na minusie. Ten rok jest jeszcze gorszy. Puls Biznesu wskazuje, że zmiany są planowane w całym sektorze górniczym. Najważniejszymi elementami rządowego planu na PGG ma być likwidacja kopalń Ruda i Wujek. To jednak nie koniec - jak dowiadujemy się planowane są także zamknięcia lub fuzje dwóch kopalń należących do kontrolowanego przez Skarb Państwa Tauronu - Janiny oraz Sobieskiego.

Puls Biznesu zdradza śmiałe plany Jacka Sasina. "Propozycja zakłada również ograniczenie wydobycia w pozostałych kopalniach, tak by krajowe wydobycie zmniejszyło się do 54 mln ton jeszcze w tym roku. W 2019 r. było to 61 mln ton". PGG chce pieniędzy. Górnicy zawnioskowali o pomoc z tarcz antykryzysowych. Żądają przelewów z Polskiego Fundusz Rozwoju na prawie 2 mld złotych. Więcej na ten temat pisaliśmy w tym artykule. Jak jednak wskazuje ekspercki dziennik, to nie jest koniec apetytu górników. Informatorzy Pulsu Biznesu donoszą, że rozmawia się o transzy pomocowej opiewającej na 5 mld złotych - pokryć ją miałby budżet centralny, a więc wszyscy podatnicy.

Rozmowy będą one niezwykle trudne. Związki zawodowe zapowiadają, że pozostaną nieugięte. Niewykluczone jest powstanie międzyzakładowego komitetu strajkowego i rozpoczęcie protestów - zarówno na Śląsku, jak i w Warszawie. Jeszcze wczoraj słychać było komentarze od związkowców, że nie zgadzają się z przedstawianą przez rząd formułą restrukturyzacji.

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: kasper.staruzyk@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Fajerwerki w Warszawie

Polska i Świat

Największe polskie miasta odwołują imprezy sylwestrowe. Chcą zaoszczędzić

Czytaj więcej >
Ceny węgla rosną

Polska i Świat

Dłuższy termin wymiany pieców w województwie małopolskim. Do końca kwietnia 2024 roku

Czytaj więcej >
Senat przyjął rezolucję ws. Białorusi

Polska i Świat

Nowa strona internetowa Senatu pochłonie prawie milion złotych

Czytaj więcej >
Niemcy planują kolejne zakazy. Tym razem wszystko dotyczy podróży.

Polska i Świat

Niemcy szykują nowy rodzaj sankcji. Uderzą we własnych obywateli

Czytaj więcej >
Podkomisja smoleńska słono kosztuje polskiego podatnika. W 3 miesiące wydano ponad pół miliona złotych

Polska i Świat

Antoni Macierewicz, Piotr Naimski i Mirosław Chojecki odznaczeni Orderem Orła Białego

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Niemcy za przyjęciem obywateli Rosji, którzy uciekają z Rosji

Czytaj więcej >