Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Kopalnia Turów. Niemieckie media po wyroku TSUE krytyczne wobec polskiego rządu
Kamila Jeziorska
Kamila Jeziorska 23.05.2021 02:00

Kopalnia Turów. Niemieckie media po wyroku TSUE krytyczne wobec polskiego rządu

Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa, 04.05.2021. 29. posiedzenie Sejmu IX kadencji. Na nadzwyczajnym posiedzeniu Sejm zajmowal sie rzadowym projektem ustawy ws. ratyfikacji zasobow wlasnych Unii Europejskiej. N/z lawy rzadowe: Krzysztof Kubow, Piotr Mu
East News, Piotr Molecki

Niemiecki dziennik "Tageszeitung" opisuje sytuację kopalni Turów w Polsce, która po wyroku TSUE powinna zostać zamknięta. Jak informuje gazeta, "narodowo-socjalistyczny rząd RP odmawia wykonania tej decyzji". Dodaje, że rządzący zasłaniają się suwerennością.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak niemieckie media przedstawiają sytuację w Polsce w związku z wyrokiem TSUE

  • Jakie zarzuty formułują przeciwko polskiemu rządowi

Media niemieckie o kopalni Turów

Kwestia kopalni Turów rozgrzała nie tylko polskie media i polityków, ale także prasę zagraniczną. Głos w sprawie zabrał niemiecki dziennik, który w swoim artykule podkreśla, że zarządzenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) jest tymczasowe, a nie ostateczne.

Autorka tekstu podkreśla, że rząd RP już wcześniej złamał prawo (krajowe i europejskie), ostateczna decyzja TSUE może wypaść na niekorzyść naszego kraju. Przypomina, że rząd przedłużył zezwolenie działania kopalni Turów bez odpowiednich badań w związku z ochroną środowiska.

Niemieckie media zarzucają polskich rządzącym, że ci nie szukali porozumienia z okolicznymi mieszkańcami. Według litery prawa, rządzący zobligowali byli do podjęcia konsultacji społecznych, a tego nie uczynili.

Niemieckie media komentują sytuację w Polsce

Dziennik przypomina, że nie jest to pierwszy raz, gdy Polska nie włączyła w życie wyroku TSUE lub Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Jedynie kary finansowe w przypadku wyroku dot. Puszczy Białowieskiej i Doliny Rospudy zmusiły nasz kraj do zmian.

Media nie zostawiają suchej nitki na podejściu rządzących do litery prawa. Dziennik podkreśla, że swoje poczynania, czyli łamanie prawa krajowego oraz ambiwalentny stosunek do prawa międzynarodowego, są usprawiedliwiane stronniczością podmiotów międzynarodowych.

Zdaniem zagranicznych mediów, TVP zakłamuje rzeczywistość i przedstawia wyrok TSUE w sprawie kopalni Turów jako spisek Niemiec, USA i Rosji. Dziennikarka dodała, że w dyskusji pojawia się argument o tym, że TSUE swoim postępowaniem chce zmusić Polskę do odejścia od węgla.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]