BiznesINFO.pl
Kontrole na granicach nabierają rozpędu

Biznes Info

Kontroli na granicach jest coraz więcej. Wiele podróżnych liczy na to, że im się upiecze

8 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Pandemia koronawirusa wzmogła kontrole na granicach poszczególnych państw. W Polsce także pogranicznicy pracują w pocie czoła tak, aby do kraju nie przedostał się nikt bez ważnego, negatywnego testu na obecność COVID-19.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak wypadają kontrole na granicy Polski

  • Jakie warunki trzeba spełnić, aby wjechać do kraju

  • Jak wygląda sytuacja na Zachodzie w porównaniu z południową częścią kraju

Kontrole na granicach trwają

Polska wprowadziła nowe zasady dotyczące przekroczenia granicy. Od pewnego czasu osoby bez ważnego, negatywnego testu na obecność koronawirusa nie mogą wjechać do kraju chyba, że spełnią kilka warunków.

Próbujący prześlizgnąć się bez ważnego testu zostają automatycznie skierowani do odbycia kwarantanny. Jednocześnie mogą ją przerwać, gdy poddadzą się testom w Polsce, a ich wynik będzie negatywny.

Kontrolerzy przygraniczni sprawdzają wjeżdżających do kraju i podkreślają, że wspierają wzajemnie swoje działania. Z kolei mieszkający przy granicy mówią, że zasady nie wpływają na ruch.

Właściciel jednego ze sklepików w Zgorzelcu w rozmowie z money.pl powiedział, że sąsiedzi z Zachodu nadal chętnie przyjeżdżają kupować papierosy w Polsce. Podkreśla, że dla naszych sąsiadów zrobienie testu za 20 euro nie jest problem. Dodał, że z jego obserwacji wynika, że mniej Polaków zjechało do kraju na święta.

Kontrole w dobie pandemii koronawirusa

Ruch przygraniczny był bardzo wzmożony w okresie świątecznym i zmalał dopiero 6 kwietnia. Kontrole przygraniczne prowadzone są wyrywkowo, dlatego nie jest wiadome, ilu osobom udało się wjechać bez ważnego testu.

Z danych portalu wynika, że z 16 677 osób przekraczających niemiecko-polską granicę, aż 4740 nie miało przy sobie testu. Ponad 3,6 tys. z podróżnych było zwolnionych z wykonania testu. Na kwarantannę skierowano 218 osób, a ponad 800 musiało wrócić do Niemiec.

Kwestią przemawiającą za tym, że Polacy mniej licznie zjechali na święta jest fakt, że ceny testów na koronawirusa są atrakcyjniejsze w Niemczech. W Polsce jest to koszt kilkuset złotych.

Sytuacja w przypadku południowych przejść granicznych jest spokojniejsza - informuje portal money.pl. Wobec ponad 16 tys. kontroli przy zachodniej granicy, na przejściu z Czechami przeprowadzono ich lekko ponad 3,6 tys. Jak się okazuje, ruch jest tam uboższy, a strażników bardzo dużo.

Tagi:

Kamila JeziorskaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Fot. Piotr Molecki/East News. Warszawa, 31.12.2020. Z 31 grudnia 2020 r. na 1 stycznia 2021 r. w godzinach od 19:00 do 6:00 w calym kraju obowiazuje zakaz przemieszczania sie. Wyjatkiem sa m.in. niezbedne czynnosci sluzbowe oraz inne wskazane w rozporzadzeniu. Za nieuzasadnione wyjscie z domu grozi m.in. mandat. W przypadku doniesienia do sanepidu, ten - za zlamanie obostrzen epidemicznych - moze nalozyc kare administracyjna w wysokosci do 30 tys. zl. N/z patroli policji na placu Bankowym.

Polska i Świat

Policja dzisiaj ruszyła na łowy. Mandat 3 tys. zł grozi bardzo wielu kierowcom

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Władze Nowego Jorku chcą zatrudnić szczurołapa. Oferują nawet 170 tys. dolarów rocznie

Czytaj więcej >

Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa

Polska i Świat

Nowelizacja Kodeksu karnego. Bezwzględne kary dla pijanych kierowców

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Znana polska sieć restauracji ogłosiła upadłość

Czytaj więcej >
Wielka awantura w Sejmie. Opozycja grzmi: "Dlaczego nie chcecie bronić polskiego nieba?"

Polska i Świat

Sejm uchwalił nowelę ustawy o podatku akcyzowym. Istotne zapisy dotyczące opłaty paliwowej

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Polska przekazała Ukrainie już ponad 10 tys. terminali Starlink

Czytaj więcej >