BiznesINFO.pl
Marek Bazak/EAST NEWS

Marek Bazak/EAST NEWS

Kontrola z Poczty Polskiej może przytrafić się każdemu. Przyjdą w sprawie abonamentu RTV

2 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Kontrola Poczty Polskiej może być wyjątkowo dotkliwa. Na niezapowiedzianą wizytę naraża się każdy, kto nie wyrejestrował odbiornika telewizyjnego lub radiowego, a przestał płacić abonament RTV. Od tego roku kara za to niedopatrzenie jest zdecydowanie wyższa.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak wygląda kontrola w sprawie abonamentu RTV

  • Jakie mogą być jej skutki

  • Jakie zmiany w tym obszarze wejdą w życie już w lipcu 2021 r.

Kontrola w sprawie abonamentu RTV może skończyć się karą

Kontrola ma na celu wychwycenie obywateli, którzy nie wywiązują się z obowiązku regulowania abonamentu RTV. To archaiczna opłata od radia i telewizora, którą musi przekazywać każdy, kto zarejestrował odbiornik.

W dobie coraz szerszej oferty stacji telewizyjnych w interencie obywatele dużo rzadziej korzystają z telewizorów. W związku z tym część z nich zapomina, że ma zarejestrowany odbiornik i musi za niego płacić. Niestety, kontrola w tej sprawie nie należy do najprzyjemniejszych.

Na wizytę kontrolerów narażają się także osoby, które posiadają odbiornik, ale go nie zarejestrowały. Portal nowości.com.pl podaje, że czas na zarejestrowanie sprzętu upływa po 14 dniach od zakupu. W związku z tym mamy dwie grupy dłużników, którzy mogą znaleźć się na celowniku Poczty Polskiej.

Kontrola rozpoczyna się od przedstawienia upoważnienia i legitymacji pracownika Poczty Polskiej. Jeżeli kontrolerzy stwierdzą, że właściciel posiada niezarejestrowany odbiornik to wydają decyzję administracyjną z nakazem rejestracji. Kontrola kończy się także karą w wysokości trzydziestokrotności miesięcznego abonamentu RTV.

Ku nieszczęściu wszystkich, którzy omijają prawo, od początku tego roku kara zanotowała podwyżkę. Kontrola może zakończyć się koniecznością przekazania 735 zł. W ubiegłym roku stawka karna opiewała na 681 zł.

Warto jednak pamiętać, że przepisy nie nakazują wpuszczenia kontrolera do domu. Uporczywe pukanie drzwi wcale nie musi zakończyć się karą, choć do unikających płatności obywateli i tak zgłoszą się odpowiednie instytucje.

Nie tylko kontrola. Skarbówka szybciej upomni się o abonament RTV

Kontrola to nie jedyny problem. Na celowniku państwa znajdują się także dłużnicy, którzy nie regulują abonamentu RTV w terminie. Cała procedura rozpoczyna się od wezwania od Poczty Polskiej. Adresat ma 7 dni na uregulowanie zaległości.

Jeżeli nie dopełni tego obowiązku to egzekwowanie zadłużenia następuje na podstawie tytułu wykonawczego przekazanego do właściwego urzędu skarbowego. Już od 1 lipca 2021
r. zaczną obowiązywać nowe zasady, które znacznie usprawnią ściganie dłużników.

Portal gazeta.pl donosi, że za niespełna miesiąc urzędy skarbowe będą mogły wysłać wnioski dotyczące egzekucji długi i tytuły wykonawcze drogą elektroniczną. W ten sposób wierzyciele szybciej otrzymają należne pieniądze, a z konta dłużnika szybciej zniknie zaległy abonament RTV.

W jaki sposób fiksus może ściągać abonamentowy dług? Urzędnicy mają do wyboru ma kilka
wariantów - zaległość mogą pobrać z nadpłaty podatku dochodowego, emerytury, pensji czy nawet bezpośrednio z rachunku bankowego. Warto pamiętać, że dług nie obejmuje tylko kwoty abonamentu, lecz także odsetki i koszty egzekucji. Kwota do zapłaty może być zatem wysoka.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

CERT Orange wydał ważne ostrzeżenie

Polska i świat

CERT Orange wydał ostrzeżenie. Chodzi o "wangiri", pod żadnym pozorem nie oddzwaniaj na takie numery

Czytaj więcej >
Niemcy robią z Polski śmietnik

Polska i świat

Wywóz toksycznych odpadów do Polski. Prosto z Niemiec

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Kia będzie wzywać kierowców. Ponad 22 tys. aut koreańskiego producenta grozi pożarem

Czytaj więcej >
Emeryci oddają pieniądze za renty dożywotnie

Polska i świat

Coraz więcej emerytów decyduje się oddać nieruchomości za renty dożywotnie

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polska i świat

Polacy nadal chcą przenosić firmy do Czech

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Coraz więcej kontroli gospodarki odpadami. Skarg jest coraz więcej

Czytaj więcej >