Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Koniec wakacji kredytowych? Niepokojące informacje dla wielu Polaków
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 17.11.2023 17:27

Koniec wakacji kredytowych? Niepokojące informacje dla wielu Polaków

Mateusz Morawiecki, Andrzej Domański
Piotr Molecki/East News / Wojciech Olkusnik/East News

Rząd Mateusza Morawieckiego skierował do Sejmu projekt ustawy o przedłużeniu wakacji kredytowych na 2024 rok. Okazuje się jednak, że projekt stoi pod znakiem zapytania, a Koalicja Obywatelska ma swój plan na niższe raty kredytów.

Projekt wakacji kredytowych

Wakacje kredytowe to projekt, który umożliwia zawieszenie spłaty raty kredytu hipotecznego. Przysługują one osobom, których kwota udzielonego kredytu nie była wyższa niż 400 tys. zł. Jeżeli jednak jest wyższa niż 400 tys. zł, ale nie wyższa niż 800 tys. zł, to również można z tego projektu skorzystać, jeśli koszt obsługi kredytu będzie musiał przekroczyć 50 proc. dochodu gospodarstwa domowego. 

Nie zrobisz przelewu, nie zapłacisz kartą, nie wypłacisz pieniędzy. Koniecznie przygotuj gotówkę

Rząd Morawieckiego złożył do Sejmu projekt ustawy o wakacjach kredytowych

Rządowy projekt ustawy dotyczącej przedłużenia wakacji kredytowych trafił już do Sejmu. Jeszcze w czwartek premier Mateusz Morawiecki zwrócił się bezpośrednio do nowego marszałka Sejmu Szymona Hołowni o sprawne procedowanie tej sprawy. - Skierowaliśmy do Kancelarii Sejmu projekt ustawy o wakacjach kredytowych na rok 2024! Sejm na kolejnym posiedzeniu powinien zająć się tą ustawą - napisał Mateusz Morawiecki na swoim Twitterze. 

Co dalej z wakacjami kredytowymi?

Okazuje się jednak, że szanse na uchwalenie tej ustawy maleją. Poseł Koalicji Obywatelskiej Andrzej Domański przekazał, że kredytobiorcy powinni otrzymywać wsparcie, ale w innej formie. - Musimy zastanowić się nad takim rozwiązaniem, które obecna większość sejmowa będzie mogła poprzeć. Pamiętajmy, że wakacje kredytowe były wprowadzane w dosyć szczególnej sytuacji, inflacja, nad którą nie zapanował NBP, która pustoszyła portfele Polaków, spowodowała również później gwałtowne podwyżki stóp procentowych ze strony Rady Polityki Pieniężnej i w konsekwencji skokowy wzrost rat kredytów - mówił Domański w Radiu Zet.

- Mamy rozwiązania w systemie skierowane dla osób, które mają faktycznie problemy ze spłatą kredytów. I na tych rozwiązaniach powinien bazować system. Absolutnie nie wykluczamy tego, że w przyszłym roku pewna forma wakacji kredytowych będzie utrzymana, ale - w mojej opinii - powinna ona być skierowana do osób faktycznie takiej pomocy potrzebujących - dodał Andrzej Domański.

Tagi: kredyt