Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Kończy się czas na składanie wniosków. Przegapisz ten termin, zapłacisz wyższe składki ZUS
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 29.01.2024 13:31

Kończy się czas na składanie wniosków. Przegapisz ten termin, zapłacisz wyższe składki ZUS

List z ZUS-u
Iberion

Istnieje pewne rozwiązanie dla przedsiębiorców, które umożliwi im płacenie niższych składek ZUS. Jest to ogromne ułatwienie w czasach szalejącej inflacji i dużych podwyżek. Okazuje się jednak, że trzeba będzie się pospieszyć, bo czas na składanie wniosków kończy się już za chwilę.

Czym jest Mały ZUS plus i kto może z niego skorzystać?

Mały ZUS Plus to specjalny program dla przedsiębiorców, który zdecydowanie może ułatwić im życie. Daje on bowiem możliwość płacenia niższych składek ZUS. Jeśli dana osoba chce z tego rozwiązania skorzystać, musi spełnić kluczowe warunki. Chodzi dokładnie o to, żeby posiadać działalność gospodarczą, która przez ostatni rok funkcjonowała minimum 60 dni oraz zapewniła przychód nie większy niż 120 tysięcy złotych. Nie może być ona również prowadzona na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy.

Kolejna opłata pójdzie mocno w górę. Prawie milion Polaków zapłaci więcej

Ile wynoszą składki na Mały ZUS Plus?

Jeśli chodzi o wysokość składki na Mały ZUS plus, to zależy ona od dochodu, który uzyskał dany przedsiębiorca. Podstawa wymiaru nie może być niższa niż 30 proc. minimalnego wynagrodzenia, a zarazem nie większa niż 60 proc. przewidywanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego. W związku z tym, w okresie od stycznia do czerwca będzie to przedział między 1272,60 złotych a 4694,40 złotych, a od lipca do grudnia - między 1290 złotych a 4694,40 złotych.

Zobacz także: Polacy nie będą zachwyceni. Mogą zapomnieć o podwyżce ważnego dofinansowania

Jeśli przegapisz ten termin, to zapłacisz wyższe składki ZUS

Obniżenie składek, które zapewnia program Mały ZUS plus jest naprawdę korzystnym rozwiązaniem dla wszystkich przedsiębiorców. Warto dodać, że z rozwiązania można korzystać przez 3 lata, a przez następne trzy należy opłacać regularne składki.

Jeśli dana osoba chce skorzystać z ulgi, to musi złożyć odpowiedni wniosek, a czasu zostało już niewiele. Ostateczny termin upływa bowiem już 31 stycznia 2024 roku, więc trzeba się pospieszyć.