Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Polacy nie będą zachwyceni. Mogą zapomnieć o podwyżce ważnego dofinansowania
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 29.01.2024 12:20

Polacy nie będą zachwyceni. Mogą zapomnieć o podwyżce ważnego dofinansowania

Portfel, pieniądze
Iberion

Wszystko wskazuje na to, że Polacy nie doczekają się w tym roku podwyżki ważnego dofinansowania. Będzie ono na tym samym poziomie, co w ubiegłym roku, a to z pewnością nie zadowoli większości beneficjentów. 

Specjalne dofinansowanie do wynagrodzeń niektórych pracowników

Istnieje specjalne dofinansowanie wynagrodzeń dla pracodawców, którzy zatrudniają osoby z niepełnosprawnościami znajdujące się w ewidencji Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Do otrzymania takiego dodatku konieczne jest spełnienie kilku kluczowych warunków, takich jak chociażby zawarcie umowy o pracę. Wysokość dofinansowania będzie zależała przede wszystkim od stopnia niepełnosprawności pracownika.

Zobacz także: Fatalne wieści dla użytkowników ogródków działkowych. Mogą posypać się potężne kary

Kolejna opłata pójdzie mocno w górę. Prawie milion Polaków zapłaci więcej

Kwoty dofinansowania dla pracodawców

Kwota dofinansowania, które otrzyma pracodawca, zależy od stopnia niepełnosprawności pracownika: stopień lekki - od 500 złotych, stopień umiarkowany - 1350 złotych, znaczny stopień niepełnosprawności - 2400 złotych. Dokładnie takie stawki obowiązywały w ubiegłym roku. 

Wysokość tego dodatku na przestrzeni ostatnich latach zwiększała się wraz z podwyżkami minimalnego wynagrodzenia. Jeśli chodzi o ten rok, to płaca minimalna również poszła w górę, ale o powiększeniu dofinansowania można będzie tylko pomarzyć.

W tym roku nie będzie podwyżki kluczowego dofinansowania

Wszystko potwierdził pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych, Łukasz Krasoń. Jego słowa nie pozostawiają wątpliwości - nie należy się spodziewać podwyżki ważnego dofinansowania w tym roku. Wyjaśnił tę kwestię w odpowiedzi na pytanie jednej z posłanek Koalicji Obywatelskiej.

Aktualnie nie są prowadzone prace legislacyjne w tym zakresie. Celem pomocy w formie miesięcznego dofinansowania do wynagrodzeń nie ma być refundacja kosztów płacy, ale zachęcenie do zatrudniania osób z niepełnosprawnościami. W związku z powyższym podniesienie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę nie musi pociągać za sobą automatycznego zwiększenia pomocy w tej formie - przekazał Krasoń.