BiznesINFO.pl
Pexels/Jeremy Wong

Pexels/Jeremy Wong

Kodeks pracy do rewolucyjnej zmiany. Małżeństwo uratuje przed zwolnieniem

18 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Kodeks pracy zmieni się nie do poznania w związku z nową Strategią Demograficzną 2040. Pod szczególną opieką państwa znajdą się małżeństwa - pary spodziewającej się dziecka nie będzie można zwolnić z pracy. To tylko jedno z rozwiązań, które ma zachęcać młodych Polaków do powiększania rodzin.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • O jakie zapisy zostanie wzbogacony Kodeks pracy

  • Czemu ma służyć Strategia Demograficzna 2040

  • Jakie inne obszary muszą zostać do niej dostosowane

Kodeks pracy przejdzie rewolucję. Małżeństwa pod szczególną ochroną

Kodeks pracy ma odpowiadać na nowe wyzwania, przed którymi stanęła Polska. Starzejąca się Europa to poważne zagrożenie, a receptą na to zjawisko ma być Strategia Demograficzna 2040. - Jeżeli nie wzmocnimy wsparcia państwa dla rodzin, to za dekadę lub dwie nastąpi zapaść, paraliż w systemie emerytalnym, spowolnienie wzrostu gospodarczego - przekonywał premier Mateusz Morawiecki.

Pomoc ma być tak skrojona, aby coraz więcej Polaków decydowało się na zakładanie rodziny. - Nie musimy Polaków przekonywać do tego, żeby mieli mieć dzieci, ale patrząc na dane demograficzne widzimy, że rzeczywista sytuacja odbiega daleko od marzeń - przyznała wiceminister rodziny i polityki społecznej odpowiedzialna za demografię Barbara Socha.

Jak ma wyglądać nowy Kodeks pracy dostosowany do demograficznych potrzeb? Po pierwsze, zmieni się ochrona dla matek. Obecnie kobieta nie może zostać zwolniona w trakcie ciąży, urlopu macierzyńskiego i rok po powrocie do pracy, pod warunkiem że zdecyduje się pracować na część etatu. Nowy Kodeks pracy ma obejmować szczególną ochroną przed zwolnieniem wszystkie matki, niezależnie od wymiaru pracy.

Na uprzywilejowanej pozycji znajdą się także ojcowie. Kodeks pracy ma zostać wzbogacony o zapis dotyczący zakazu zwolnienia ojca w ciągu pierwszego roku życia dziecka. Fakt donosi, że na szczególną ochroną będą objęte małżeństwa. W ich przypadku zakaz zwolnienia ma obowiązywać od momentu zajścia w ciążę przez żonę.

Nawet po przyjściu na świat potomka małżeństwa będą mogły liczyć na przywileje. Kodeks pracy ma bowiem zagwarantować możliwość elastycznej pracy dla rodziców dzieci do lat 4.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Kodeks pracy ukróci umowy na czas określony

Jednak systemowe zabezpieczenia dla rodzin to nie wszystko. Kodeks pracy ma ukrócić nagminną praktykę wręczania pracownikom umów na czas określony. Teraz pracodawca może to robić nawet czterokrotnie, a czas jednego kontraktu to maksymalnie 36 miesięcy.

Co się zmieni? Znowelizowany Kodeks pracy to ukłon w stron osób do 40. roku życia. Przełożony będzie mógł im zaoferować maksymalnie 2 umowy na czas określony (nie więcej niż 15 miesięcy). Następnie będzie musiał zaproponować kontrakt na czas nieokreślony. W ten sposób rząd chce wzmocnić stabilność finansową młodych Polaków i zachęcić ich do zakładania rodzin.

Kodeks pracy to nie wszystko. Rozbudowany system opieki i polityka mieszkaniowa

Jednak rząd zdaje sobie sprawę, że zmieniony Kodeks pracy to zdecydowanie za mało, dlatego już teraz zapowiada cały system zachęt. W przyszłym roku ma pojawić się tzw. Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, czyli 12 tys. zł na drugie i kolejne dziecko. Poza tym rząd zamierza także kontynuować rozbudowę sieci żłóbków. Dzięki temu matki będą mogły szybciej wrócić do pracy.

W planach jest także przewartościowanie priorytetów w ramach polityki mieszkaniowej. Business Insider Polska donosi, że rząd zamierza wprowadzić instrumenty wspierające rodziny na różnych etapach. Jednym z nich ma być mieszkanie bez wkładu własnego. Do rodzin posiadających dzieci, które żyją w małych lokalach, ma z kolei trafić bon mieszkaniowy.

Niezbędne są także zmiany w obszarze opieki zdrowotnej. W ramach Strategii Demograficznej 2040 rząd planuje rozwijać opiekę prenatalną, okołoporodową i pediatryczną. Pary zmagające się z niepłodnością będą mogły skorzystać z pomocy modelowych centrów zdrowia prokreacyjnego. Niezbędne jest także podniesienie standardu opieki zdrowotnej jako całości.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Biznesinfo

Praca

ZUS: Umowa emerytalna z Turcją już działa

Czytaj więcej >

Praca

Ile ważne jest skierowanie na badanie lekarskie? Odpowiadamy!

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News

Praca

Inspekcja Pracy bierze się za pracodawców. Będą kontrole tarcz i warunków pracowników podczas pandemii

Czytaj więcej >
Płaca minimalna w górę o 500 zł?

Praca

Płaca minimalna pójdzie w górę o 500 zł? Mamy komentarz ministerstwa

Czytaj więcej >
pixabay, katyveldhorst

Praca

Polski Ład przestraszył polskich przedsiębiorców. Już teraz planują przeniesienie do Czech

Czytaj więcej >

Praca

Na czym polega marketing relacji i czym się wyróżnia?

Czytaj więcej >