Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Kiepskie wieści dla seniorów. Chodzi o 13. emerytury
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 24.12.2023 10:38

Kiepskie wieści dla seniorów. Chodzi o 13. emerytury

Seniorzy na ławce
Obraz beauty_of_nature z Pixabay/Iberion

Na wiosnę 2024 roku na seniorów tradycyjnie czekają dwa wydarzenia związane z emeryturami. Pierwsze to waloryzacja świadczenia, zaś drugie - trzynasta emerytura. O ile jednak wypłaty są zagwarantowane, tak poza tym faktem emeryci nie mają za bardzo z czego się cieszyć.

Waloryzacja emerytur 2024

Wiosenne podwyżki emerytur są stałym elementem I kwartału roku kalendarzowego. Waloryzacja podwyższa kwotę świadczenia przekazywanego seniorom o procent odpowiadający wskaźnikowi inflacji.

W ostatnich latach do waloryzacji doszło również jeszcze jedno wydarzenie. Chodzi oczywiście o trzynastą emeryturę, która wypłacana jest seniorom w kwocie równej minimalnej wysokości świadczenia emerytalnego.

Jak jednak zaznacza portal fakt.pl, w przyszłym roku emeryci będą mieli znacznie mniej powodów do radości niż w 2023. Na podwyżki typu procentowo-kwotowego nie ma bowiem szans.

Od stycznia zmiany w pensjach. Za godzinę pracy muszą płacić przynajmniej tyle

Podwyżki wyłącznie procentowe

Zaplanowana na marzec waloryzacja emerytur będzie miała wyłącznie charakter procentowy. Prognozy inflacyjne wskazują, że wskaźnik za cały 2023 rok wyniesie 11,4 proc. Oznacza to, że emerytury zostaną podniesione dokładnie o tyle samo procent.

Jak zatem będą wyglądać kwoty emerytur po podwyżce? Według wstępnych obliczeń portalu fakt.pl minimalna kwota emerytury ma wzrosnąć z 1588,44 zł brutto do 1769,52 zł brutto. 

Co z trzynastką?

W takiej sytuacji pojawia się pytanie: jak zatem będzie wyglądać trzynasta emerytura? Jej kwota po waloryzacji wyniosłaby również 1769,52 zł brutto. Na rękę otrzymuje się jednak mniej - powodem jest zaliczka podatkowa oraz składka zdrowotna.

Ostateczna wysokość trzynastki, jaką otrzyma dany senior na rękę, będzie uzależniona od wysokości jego świadczenia. Chodzi bowiem o to, że osoby otrzymujące 1000 zł brutto emerytury, mogą liczyć na 1554,26 zł trzynastki na rękę. Od kwoty świadczenia emerytalnego 2300 zł brutto w górę, trzynasta emerytura będzie wynosiła 1388,26 zł netto.

źródło: fakt.pl