Kara nawet 1000 zł za brak rejestracji pojazdu. Nowe przepisy zaczną obowiązywać od nowego roku
By Henryk Borawski - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=29011938
Autor Stanisław Węgrowski - 15 Grudnia 2019

Już za dwa tygodnie na kierowców spadnie nowy obowiązek. Jeśli się nie zastosują zapłacą wysoką karę

Kara w wysokości nawet 1000 zł będzie grozić osobom, które nie zarejestrują kupna, sprzedaży lub sprowadzenia pojazdu z zagranicy. Nowe przepisy wejdą w życie 1 stycznia 2020 roku.

Kara za brak rejestracji zależna od urzędnika

Kara za brak zgłoszenia to nowość. Rejestracja transakcji jest obowiązkowa od dawna, jednak dotychczas nie było to egzekwowane. Teraz ma się to zmienić. Bankier podaje, że jeśli nie kierowca nie zgłosi zakupu, sprzedaży lub sprowadzenia pojazdu w ciągu 30 dni to zostanie na niego nałożona kara finansowa, która będzie wynosić od 200 do nawet 1000 zł. Decyzję o tym, jak wysoka będzie kara, będzie podejmował urzędnik. Każdy przypadek będzie oceniany indywidualnie. Wysokość kary będzie też determinować czas, jaki już upłynął od ustalonego terminu, a także to, czy było to pierwsze czy już kolejne przekroczenie terminu.

10 tysięcy złotych dla emeryta to nie żart. Tak rząd chce wynagrodzić wyrządzone krzywdy seniorom10 tysięcy złotych dla emeryta to nie żart. Tak rząd chce wynagrodzić wyrządzone krzywdy senioromCzytaj dalej

Jak zgłaszać transakcję?

W przypadku sprzedawcy pojazdu transakcja powinna być zgłoszona w ciągu 30 dni w wydziale komunikacji urzędu odpowiedniego ze względu na miejsce zamieszkania - starostwa powiatowego lub urzędu miasta, z kolei w przypadku miast na prawach powiatu. Sprzedawca musi przynieść umowę kupna, fakturę lub darowiznę. Transakcja sprzedaży musi być zgłaszana nie tylko przez osoby fizyczne, ale też przez pośredników i firmy, które sprzedają pojazd następnej osobie.

Także kupujący musi się zgłosić do urzędu, aby zarejestrować pojazd. Bankier podaje, że w przypadku braku możliwości rejestracji, np. dlatego, że nie auto nie posiada ważnych badań technicznych, trzeba tylko zgłosić zakup pojazdu, wtedy kara nie zostanie nałożona.

Termin 30 dni na zgłoszenie obowiązuje też osoby, które sprowadzają pojazdy do Polski z zagranicy. Termin jest liczony od chwili, gdy samochód przekroczył polską granicę. Sprowadzenie pojazdu należy zgłosić również w sytuacji, kiedy samochód jest sprzedawany innej osobie.

Czas na porządki

Zaostrzenie przepisów ma poprawić warunki legalnego obrotu pojazdami w Polsce, a także uporządkować dane gromadzone w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Bankier podaje, że w połowie roku spośród niemal 23 mln zarejestrowanych w Polsce pojazdów, blisko jedną czwartą stanowiły tzw. martwe dusze, czyli samochody widniejące w CEPiK-u, które w rzeczywistości są nieużywane. Nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2020 roku.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Gwiazda kultowych Alibabek potrzebuje pieniędzy i pomocy. Przykry zbieg okoliczności
  2. Z ostatniej chwili: b. polski premier wygrał z rakiem! Będzie żył
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Jak nie zarejestrujesz się do końca roku, to czekają Cię poważne konsekwencje. Większość Polaków nadal tego nie zrobiła
  5. Najpierw 500 plus, a teraz rząd wprowadza 500 minus. Wielu Polaków straci swoje pieniądze
  6. Szef kazał im przyjść w Sylwestra do pracy. Zgodzili się, ich plan jest niewiarygodny, wielu Polaków może im zazdrościć

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News