Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Kalendarz urlopowy w 2024 r. W taki sposób możesz mieć nawet miesiąc wakacji
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 18.11.2023 12:25

Kalendarz urlopowy w 2024 r. W taki sposób możesz mieć nawet miesiąc wakacji

Plaża w Łebie podczas wakacji
Wikimedia Commons

Układ dni ustawowo wolnych od pracy w przyszłym roku kształtuje się niezwykle sprzyjająco. Potrzeba bowiem jedynie 12 dni, aby łączna długość wolnego przekroczyła aż 30 dni.

Dni wolne w 2024 roku

Rok 2024 pod względem możliwych urlopów wypada niezwykle obiecująco. Ilość dni, które będzie można przeznaczyć na nieprzerwany odpoczynek, ma być nawet większa od kończącego się już roku kalendarzowego - jak wskazuje fakt.pl, najwięcej dni tego typu było do uzyskania podczas weekendu majowego.

Konkretny kalendarz dni ustawowo wolnych od pracy w przyszłym roku prezentuje się następująco. Styczeń standardowo rozpoczyna się dniem wolnym 1 dnia miesiąca - jest to poniedziałek. Kolejny dzień wolny, 6 stycznia, wypada w pierwszą sobotę miesiąca. Na następny trzeba czekać aż do końca marca - 31 dzień tego miesiąca to Poniedziałek Wielkanocny.

Tradycyjnie już dniami wolnymi od pracy są 1 i 3 maja - w 2024 wypadną one w środę i w piątek. Kolejne dni wolne od pracy to 30 maja (Boże Ciało, czwartek), 15 sierpnia (Święto Wojska Polskiego, poniedziałek), 1 listopada (Wszystkich Świętych, piątek), 11 listopada (Święto Niepodległości, poniedziałek) oraz dwa dni świąt Bożego Narodzenia w grudniu (środa i czwartek).

Nadchodzą zmiany w "podatku Belki"? Jest deklaracja KO

Jak wydłużyć sobie urlop? Kalendarz dni wolnych w 2024 r.

Ułożenie dni ustawowo wolnych od pracy daje w 2024 roku bardzo komfortową sytuację pod względem urlopów. Można uzyskać bowiem aż przeszło 30 dni wolnego, jeżeli odpowiednio wykorzysta się przysługujące nam dni urlopu w pracy.

Według przepisów prawnych, za 6 stycznia pracownik otrzyma dzień wolny od pracy ze względu na wypadanie tego dnia w sobotę. Można zatem poprosić o wolne w piątek przed weekendem lub poniedziałek po weekendzie - i w ten sposób otrzymać 3-dniowy weekend. Podobnie sytuacja ma się w maju, gdzie można uzyskać aż 9 dni wolnego - wystarczy wziąć wolne 29 i 30 kwietnia oraz 2 maja.

Trzeba kombinować

Najprościej sprawa wygląda w sierpniu. Ponieważ 15 sierpnia jest świętem państwowym, można utworzyć sobie długi weekend - wystarczy tylko wziąć urlop w piątek 12 sierpnia, przez co otrzymuje się 4 dni wolnego.

Największy zysk można otrzymać dopiero w grudniu 2024 roku. Jeżeli komuś zostanie 5 dni urlopu, to można je rozłożyć na 23, 24, 27, 30 oraz 31 grudnia. W ten sposób okres urlopu wynosi aż 12 dni.

źródło: fakt.pl