Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Już 1 lipca wchodzi nowy podatek. Zła wiadomość dla wybierających się na wakacje
Kamila Jeziorska
Kamila Jeziorska 27.06.2021 02:00

Już 1 lipca wchodzi nowy podatek. Zła wiadomość dla wybierających się na wakacje

Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa, 310.05.2021. Palac Prezydencki. Prezydent Andrzej Duda uroczyscie ratyfikowal decyzje Rady (UE, Euratom) 2020/2053 z dnia 14 grudnia 2020 r. w sprawie systemu zasobow wlasnych Unii Europejskiej oraz uchylajacej decy
East News, Piotr Molecki

Prezydent podpisał ustawę wprowadzającą podatek od kamperów. Ci, którzy przerobili samochody dostawcze na kamper, od 1 lipca będą musieli zgłosić się do starostwa.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czym jest podatek od kamperów

  • Jakie są jego szczegóły

  • Jakie problemy mogą się pojawić

Podatek od kamperów już od 1 lipca

Podatek od kamperów to nowość, o której mówi się o kilku miesięcy. Choć danina wejdzie w życie 1 lipca, nowelizacja ustawy o podatku akcyzowym została podpisana w kwietniu.

Nowa danina będzie dotyczyła wszystkich, którzy sprowadzą auto dostawcze z zagranicy, a następnie przerobią je na kampera. Na zgłoszenie modyfikacji do starostwa będzie 30 dni.

Co istotne, podatek od kamperów będzie liczony od 1 lipca br. do 30 czerwca przyszłego roku. Kierowcy mają zatem rok na jego opłatę - podkreśla money.pl.

Podatek od kamperów wakacyjnym wydatkiem

Ustawodawcy wskazują, że zmiany mają na celu uszczelnienie podatku akcyzowego. Dotychczas przepisy pozwalały na sprowadzenie dostawczaka z innego kraju Unii Europejskiej bez konieczności uiszczania podatku. Dokonywane później zmiany nie miały wpływu na obowiązek podatkowy.

Przemysław Antas, radca prawny, doradca podatkowy i prezes zarządu w Antas Tax sp. z o.o. w rozmowie z portalem wskazuje, że odroczenie daniny będzie pociągało za sobą negatywne skutki. Odroczenie płatności nie jest równoznaczne z odroczeniem podatku, a zatem nie będzie czasu na przygotowanie się branży do niego.

Podatek od kamperów odbije się na tych, którzy chcą zaoszczędzić na wakacjach, ale nie tylko. Problem może mieć również skarbówka, bowiem brakuje przepisów doprecyzowujących postępowanie kierowców po 1 lipca br.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]