BiznesINFO.pl
Flickr/Sarah-Rose

flickr

Japonia wyprowadza kolejny cios w Rosję. Największe instytucje z zamrożonymi aktywami

12 Maja 2022

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Japoński rząd zdecydował się na nałożenie kolejnych sankcji na Rosję. W czwartek zostały zamrożone aktywa Sbierbanku, największej rosyjskiej instytucji finansowej. Sankcjami objęty został również Alfa Bank, największy rosyjski bank prywatny. Tokio przygotowało dodatkowo szereg zakazów w kontaktach gospodarczych z rosyjskimi firmami.

O tym, że Sbierbank i Alfa Bank mają zamrożone swoje japońskie aktywa poinformowała w czwartek japońska agencja Kyodo. Japońskie firmy prowadzące działalność gospodarczą w Rosji i z rosyjskimi firmami będą zmuszone do szukania nowych sposobów rozliczeń, jeżeli do tej porty korzystały z usług Sberbanku lub Alfa Banku.

Japończycy z zakazem inwestowania w Rosji

Kyodo informuje także, że zarówno japońskie firmy jak i osoby prywatne objęto zakazem dokonywania nowych inwestycji w Rosji, jeśli ich udziału w konkretnych projektach przekroczą 10 proc.

Japońskie instytucje nie pożyczą także rosyjskim pieniędzy, jeśli termin spłaty miałby być dłuższy niż rok.

Japoński resort finansów podał dane, z których wynika, że w 2021 r. Japonia dokonała w Rosji inwestycji na kwotę 61,2 mld jenów, co daje 470 mld dolarów.

Japonia nakłada sankcje w sektorze energetycznym

Japoński rząd już wcześniej zdecydował się również na nałożenie sankcji na rosyjski sektor energetyczny, w tym na sprowadzane z Rosji surowce oraz dostęp do japońskich technologii umożliwiających wydobycie i rafinację surowców.

Brak surowców energetycznych w granicach własnego kraju stawia Japonię w trudnym położeniu. Trzecia gospodarka świata zużywa ich bowiem bardzo dużo i aby zachować odpowiednie funkcjonowanie gospodarki, niezbędne jest pozyskanie paliw z innych źródeł.

Tokio jest także w trakcie rozmów z Australią, która najprawdopodobniej będzie w stanie zapełnić dużą część luki po rosyjskich surowcach.

Tagi:

sankcjeRosja

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: kasper.staruzyk@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

Zmiany w prawie drogowym od 21 września 2022. Dotyczą pieszych

Czytaj więcej >
Twitter/President of Russia

Polska i Świat

Częściowa mobilizacja w Rosji. Ogłoszenie Putina

Czytaj więcej >
wikimedia.org

Polska i Świat

USA: Putin wkrótce ogłosi mobilizację

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Janusz Kowalski zetknął się z mocną krytyką. Dostał kredki

Czytaj więcej >
Łukaszenka

Polska i Świat

Łukaszenka: „USA pchają Europę do wojny z Rosją na terytorium Ukrainy”

Czytaj więcej >
Ilu więźniów pracuje?

Polska i Świat

Wojna na Ukrainie. Rosja rekrutuje w więzieniach

Czytaj więcej >