BiznesINFO.pl
jacek sasin

EAST NEWS

Jacek Sasin zapewnia, że prądu w gniazdkach nie zabraknie. Zaleca także ostrożny optymizm

15 Sierpnia 2022

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Jacek Sasin w wywiadzie dla tygodnika "Sieci" zapewnił Polaków, że prądu w gniazdkach tej zimy nie zabraknie. Minister aktywów państwowych zalecił także ostrożny optymizm.

We fragmencie wywiadu opublikowanym przez portal wpolityce.pl Jacek Sasin wylicza rządowe działania, które mają na celu pomoc Polakom w przetrwaniu kryzysu energetycznego.

Sasin przypomina o działaniach rządu

W odpowiedzi na pytanie o działania rządu mające na celu obniżenie opłat za media, Jacek Sasin odpowiada, że ceny za gaz byłby teraz trzykrotnie wyższe, a prąd droższy o kilkadziesiąt procent, gdyby nie interwencję rządu.

Minister aktywów państwowych przypomniał również o obniżce akcyzy na benzynę i olej napędowy, co spowodowało, że podwyżki cen nie były aż tak drastyczne. Mówił również, że kryzys energetyczny jest ogólnoświatowy, a Polska nie jest wyłączona ze światowych trendów gospodarczych.

Węgiel także ma dotrzeć do zainteresowanych podmiotów

W kwestii węgla Jacek Sasin przypominał, że rząd znalazł pieniądze na dopłaty do węgla i pelletu. Ponadto węgiel ma dotrzeć do wszystkich podmiotów, które go potrzebują. Mowa tutaj zarówno o odbiorcach indywidualnych jak i lokalnych ciepłowniach.

Lokalne ciepłownie wpadły w ostatnich latach w olbrzymie tarapaty finansowe, na co składa się nie tylko wysoka cena węgla, ale również koszty emisji. Projekt Komisji Europejskiej zakłada jednak czasowe ograniczenie kosztów emisji, aby zniwelować koszty kryzysu energetycznego, który dotknął niemal całą Unię Europejską.

Sasin zaprzeczył również, że w Polsce pojawiła się luka po rosyjskim węglu. Minister zapewniał, że "duża energetyka" od dawna nie korzysta już z rosyjskiego węgla.

Będzie prąd w gniazdkach

Szef MAP zapewnił, że prądu w gniazdkach nie zabraknie, a informacje o tym, że Polsce grozi blackout z dużą dozą prawdopodobieństwa rozpowszechniane są przez rosyjską dezinformację.

Minister zalecił podchodzenie do tego typu informacji z dużą dozą ostrożności.

Tagi:

Jacek Sasinwęgielprądceny prądu

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: kasper.staruzyk@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Energetyka

Paszport energetyczny obejmie szerszy krąg osób. Jego koszt to nawet 1000 zł

Czytaj więcej >
Warszawa nocą

Energetyka

Kryzys energetyczny. Świąteczne lampki w Warszawie będą świecić krócej

Czytaj więcej >

Energetyka

Operatorzy sieci ostrzegają przed brakiem węgla w Polsce. Problem może dotyczyć też Niemców

Czytaj więcej >

Energetyka

Prezes PGG napisał list do górników. Odniósł się do sytuacji na rynku węgla

Czytaj więcej >

Energetyka

Odwiedziny na polecenie rządu. W zbieraniu danych pomogą kominiarze

Czytaj więcej >

Energetyka

Złożono projekt komisji weryfikacyjnej ds. polityki energetycznej Polski. PiS chce zbadać rosyjskie wpływy

Czytaj więcej >