BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Polska zagrożona atakiem hakerów. Szczególnie z jednego kraju

9 Października 2019

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Udostępnij:

Polska jest jednym z 20 krajów najbardziej zagrożonych atakami hakerów. Internet w naszym kraju szczególnie interesuje rosyjskich cyberprzestępców - informuje “Rzeczpospolita".

Internet jest coraz bardziej narażony na ataki hakerów. Cyberprzestępcy mają coraz więcej sposobów i możliwości na szkodzenie użytkownikom Internetu. Narażeni są nie tylko prywatni użytkownicy, ale też całe państwa.

Internet coraz bardziej zagrożony

- "Za niemal co drugim atakiem hakerskim stoją grupy wspierane przez rządy, którym zależy m.in. na kradzieży wrażliwych danych, istotnych z punktu widzenia geopolitycznego – wynika z najnowszych danych firm Thales i Verint. Obie firmy przeprowadziły szczegółowe badania ataków cybernetycznych na świecie z ostatniego roku. Rezultaty są zaskakujące tym bardziej, że wśród kluczowych celów atakujących znalazła się Polska" - informuje “Rzeczpospolita”.

Internet krajów z największym PKB celem ataków

Gazeta podaje, że hakerzy atakują głównie wiodące gospodarki. Na samej górze ich listy jest 12 państw z najwyższym PKB, w tym Stany Zjednoczone, Chiny, Wielka Brytania, Niemcy, Francja czy Japonia. Ale analitycy Thalesa zwracają uwagę, że na szczycie listy są także państwa istotne z punktu widzenia geopolityki i gospodarki - w tym Polska.

Internet w Polsce narażony

- "Polska jest na 20. pozycji w rankingu krajów najbardziej narażonych na cyberataki" - powiedział "Rzeczpospolitej" Andrzej Bartosiewicz, dyrektor sprzedaży i rozwoju biznesu w obszarze cybersecurity w Thales Polska.

Badania wykazały, że ataki pochodzą głównie z Rosji. Jest to pokłosie konfliktu na Ukrainie. Najbardziej aktywna nad Wisłą jest grupa Black Energy, powiązana z rosyjskim wywiadem wojskowym, która w zeszłym roku uderzyła w firmy energetyczne i transportowe na Ukrainie i w Polsce - czytamy w “RP”.

Jak tłumaczy Bartosiewicz, “to właśnie energetyka i transport są branżami, obok administracji rządowej i sektora finansowego, w które hakerzy celują najczęściej”. “Dotyczy to zwłaszcza infrastruktury krytycznej - sieci energetycznych i linii kolejowych. Nie zawsze jednak chodzi o sparaliżowanie ich funkcjonowania. - Ataki ograniczają się zazwyczaj do zbierania informacji i penetracji sieci. Gromadzony potencjał pozwala na skuteczne użycie go w ramach wojny hybrydowej” - powiedział ekspert.

Podobne artykuły

BiznesInfo

Polska i świat

Katastrofa samolotu w Lubuskim. Nieoficjalnie: nie żyje jeden z najbogatszych Polaków

Czytaj więcej >
pixabay, kasjanf

Polska i świat

Czy Centralny Port Komunikacyjny nie zostanie wybudowany? Horała: Tylko w trzech przypadkach

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Za wykroczenie skarbowe kara nawet 14 tys. zł. Nowe prawo już obowiązuje

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Jak przekonać seniorów do późniejszego przejścia na emeryturę? Rząd ma plan i nie zawaha się go użyć

Czytaj więcej >
Jochen Tack/EAST NEWS

Polska i świat

Koronawirus na polu szparagów w Niemczech. Polacy pilnowani przez ochronę

Czytaj więcej >
MAREK KUDELSKI/AGENCJA SE/East News

Polska i świat

Obsesja bursztynu. Polacy tłumnie szukają go przy przekopie Mierzei Wiślanej

Czytaj więcej >