Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Ile zarabia sołtys, czy to się opłaca? Ujawniamy stawki
Wiktoria Pękalak
Wiktoria Pękalak 22.03.2022 08:36

Ile zarabia sołtys, czy to się opłaca? Ujawniamy stawki

Ile zarabia sołtys? Co należy do jego obowiązków?
Wikimedia Commons/Andrzej Błaszczak, CC BY-SA 4.0

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Ile zarabia sołtys,

  • Co należy do obowiązków sołtysa,

  • Czy sołtys płaci podatki.

Ile zarabia sołtys?

Niewielu z nas zastanawiało się kiedykolwiek, ile może zarabiać sołtys. Tymczasem w Polsce działa ponad 40 tysięcy sołectw będących jednostkami pomocniczymi gminy. Gospodarz sołectwa wybierany jest co 4 lata, a do jego zadań należy, najogólniej mówiąc, reprezentowanie interesów sołectwa w gminie i powiecie.

Dieta sołtysa ustalana jest przez Radę Gminy i jest sumą dwóch mniejszych kwot: comiesięcznej diety oraz prowizji od zebranego podatku, podaje portal zadluzenia.com. Kwota ta nie jest jednolita i wynosi zwykle od kilkudziesięciu do kilkuset złotych, choć były już plany rządowe, by ustalić stałą kwotę wypłaty sołtysa dla każdej gminy w Polsce, jednak do tej pory nie podjęto w związku z tym żadnych wiążących decyzji.

Średnia dieta wynosi 200-300 zł, jednak okazuje się, że nie każdy sołtys może liczyć na wynagrodzenie. Z danych portalu wynika, że na dietę może liczyć 9 na 10 sołtysów.

Obowiązki sołtysa

Rada Gminy może wyznaczyć sołtysa do zbierania od mieszkańców podatku od nieruchomości, leśnego, rolnego i łącznego zobowiązania pieniężnego w danym sołectwie. Za wykonanie tego obowiązku sołtysowi przysługuje prowizja za inkaso podatków.

Wysokość tej prowizji jest określana w uchwale Rady Gminy i wynosi niewiele - zwykle nie przekracza 2-3 proc. całej zebranej kwoty. Ponadto, jak podaje portal, sołtys musi się ze swojego wynagrodzenia rozliczać z fiskusem.

Nie jest to jednak reguła, w wielu gminach sołtys nie zbiera podatków, ponieważ często mieszkańcy wsi sprzeciwiają się dodatkowemu zarobkowi gospodarza sołectwa.

Praca sołtysa polega m.in. na pośredniczeniu pomiędzy między wioską a gminą czy powiatem. Mieszkańcy wsi w pierwszej kolejności przychodzą właśnie do sołtysa, jeśli chcą o coś poprosić lub na coś się poskarżyć. Te kwestie dotyczą najczęściej wykoszenia poboczy, naprawy studzienki czy odrestaurowania świetlicy, podaje portal wiadomoscirolnicze.pl.

Sołtys przekazuje wszelkie te uwagi dalej - do samorządu. Działa to także w drugą stronę - burmistrz lub starosta może zlecić sołtysowi przekazanie informacji, np. organizując zebranie, lub wywieszając plakaty.

Czy sołtys płaci podatki?

Dieta posła nie jest opodatkowana (o ile nie przekracza najniższej krajowej pensji), jednak wlicza się ją do łącznego miesięcznego dochodu, podaje portal zadluzenia.com. Jest to istotne w momencie, w którym sołtys chciałby ubiegać się np. o świadczenia socjalne.

Portal wiescirolnicze.pl dokonał zestawienia, ile zarabiają gospodarze sołectw w poszczególnych gminach. Z informacji portalu wynika, że w gminie Mielnik (powiat siemiatycki, woj. podlaskie) zryczałtowana miesięczna dieta wynosi 120 zł.

- Dieta stanowi rekompensatę czasu poświęconego na udział w sesjach rady gminy, naradach z wójtem oraz rekompensatę kosztów innych czynności związanych z wykonywaniem funkcji sołtysa. Podstawę wypłaty diety stanowi lista obecności na sesji oraz naradach z wójtem - wyjaśniła Iwona Paździora-Patkowska z Urzędu Gminy Mielnik.

- Sołtysi za miesiąc przerwy wakacyjnej nie otrzymują diety. Przerwą wakacyjną jest jeden miesiąc w przedziale od lipca do sierpnia, w którym nie odbyła się żadna sesja - dodaje.

Tagi: ile zarabia