BiznesINFO.pl > Praca > Ile zarabia się w budżetówce? Kwoty budzą zdumienie
Irmina Jach
Irmina Jach 16.09.2023 19:32

Ile zarabia się w budżetówce? Kwoty budzą zdumienie

ZUS
Marek BAZAK/East News

Praca w budżetówce może wydawać się atrakcyjna ze względu na stabilność zatrudnienia i liczne benefity. Jakie wynagrodzenia otrzymują urzędnicy? Ile można zarobić, zasiadając za biurkiem państwowych instytucji? Wszystko zależy od miejsca pracy.

Ile zarabia się w budżetówce?

Ile zarabia się w budżetówce? To zależy, na jakim stanowisku jest się zatrudnionym. O tym, jak prezentują się zarobki, można dowiedzieć się, przeglądając oferty pracy. Wbrew pozorom, w wielu instytucjach nie można liczyć na kokosy.

Najlepiej opłacani są pracownicy administracji państwowej, która wraz z administracją samorządu terytorialnego składa się na administrację publiczną. Średnie wynagrodzenie wynosi w tym przypadku 8369,34 zł brutto. Pracownicy administracji samorządu terytorialnego mogą liczyć na sporo mniej - zaledwie 6536,07 zł brutto. Oznacza to, że średnie wynagrodzenie w administracji publicznej to 7287,79 zł brutto.

Ceny prądu w 2024 roku. Polacy muszą szykować się na duże podwyżki

Ile zarabia referent, a ile kierownik oddziału?

Urząd Skarbowy w Gdyni, który obecnie poszukuje referenta do spraw obsługi bezpośredniej, jest w stanie zaoferować kandydatowi 4950,42 zł brutto miesięcznie. Legalizator w Okręgowym Urzędzie Miar w Gdańsku dostanie 3601,10 zł brutto. Młodszy specjalista do spraw organizacji i wsparcia systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego w Wydziale Zdrowia w Urzędzie Wojewódzkim w Łodzi zarobi z kolei od 3900 zł do 4200 zł brutto.

Na więcej mogą liczyć pracownicy na wyższych stanowiskach. Główny specjalista do spraw prowadzenia postępowań administracyjnych w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego może liczyć na wynagrodzenie w wysokości 6571 zł brutto, a kierownik oddziału do spraw kierowania Dyspozytornią Medyczną w Wydziale Zdrowia Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu -  od 9500 zł do 9800 zł brutto.

Ile zarabia się w budżetówce w poszczególnych województwach?

Wpływ na wysokość pensji pracowników administracji publicznej ma wpływ także województwo, w którym podejmują zatrudnienie. Najwięcej zarabiają urzędnicy z województwa mazowieckiego, gdzie przeciętne wynagrodzenie to 8335,55 zł.

Najgorzej opłacani są z kolei pracownicy z województwa świętokrzyskiego. Przeciętne wynagrodzenie brutto wyniosło tam 6475,47 zł brutto, czyli prawie 2000 zł mniej.

Tagi: zarobki
Polecane