BiznesINFO.pl > Finanse > ZUS już potwierdził. Są osoby z milionami na kontach
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 16.09.2023 17:33

ZUS już potwierdził. Są osoby z milionami na kontach

ZUS i pieniądze
Domena publiczna

Odkładanie pieniędzy na emeryturę to dość dyskusyjna sprawa. Sporo Polaków w ogóle jednak nie wie, ile pieniędzy ma zgromadzonych na swoim subkoncie emerytalnym. A z doniesień Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynika, że milionerów pod tym kątem jest sporo.

Sytuacja emerytalna

Obecnie emeryci mogą korzystać z wielu dodatkowych świadczeń oprócz samej emerytury. Jak podaje Business Insider, wzrosły m.in. świadczenia minimalne oraz wprowadzono na stałe trzynastą oraz czternastą emeryturę.

Jednak wysokość emerytury zależy nie tylko od zebranych oszczędności. Drugim czynnikiem jest bowiem moment zakończenia aktywności zawodowej. Business Insider podaje, że po przejściu na emeryturę zebrana na subkoncie kwota jest dzielona przez prognozowaną dalszą długość trwania życia z tablic publikowanych przez GUS.

Oszczędności emerytalne Polaków

Pojawia się zatem pytanie dotyczące tego, ile obecnie pieniędzy w sumie jest odłożonych na emeryturę. Według słów wiceprezesa Polskiego Funduszu Rozwoju Bartosza Marczuka dla Business Insidera, mowa o okolicach 4 bln zł. Mało kto jednak ma świadomość, ile pieniędzy odłożył do tej pory.

A kwoty robią wrażenie. Według informacji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przekazanych Business Insiderowi, średnio na koncie emerytalnym znajduje się 104,4 tys. zł. W przypadku subkont mowa z kolei o średniej kwocie 29,2 tys. zł. Oznacza to również, że przy dokładnie takiej kwocie świadczenie emerytalne wynosiłoby zaledwie 435 zł.

Są i milionerzy

Jest wąskie grono osób, które zgromadziły na swoich kontach w ZUS kwotę przekraczającą milion złotych. Według słów Grzegorza Dyjaka z biura prasowego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych dla Business Insidera, jest ich nieco ponad 144 tysiące.

Posiadacze sum przekraczających milion złotych mają się z czego cieszyć. W ich przypadku oznacza to emeryturę w wysokości 3,9 tys. zł w przypadku kobiet oraz 4,8 tys. zł w przypadku mężczyzn. Jednocześnie mogą się jednak pojawić problemy w kontekście dodatków emerytalnych, jak np. czternastka.

Jak donosi Business Insider, absolutnym rekordzistą jest 74-latek, który zgromadził do tej pory 2,4 mln zł w ZUS i nie przeszedł na emeryturę. Jego świadczenie w tej chwili wynosiłoby aż 17 tys. zł miesięcznie.

Tagi: Emerytura ZUS
Polecane