BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Ile chcesz zarabiać? Rozmowa kwalifikacyjna: podpowiadamy co odpowiedzieć

23 Czerwca 2019

Autor tekstu:

Przemysław Terlecki

Ile chcesz zarabiać: rozmowa kwalifikacyjna zawsze zbacza na ten mało wygodny dla kandydata temat. Kwestia pieniędzy nigdy nie jest łatwa. Jak więc dobrze mówić o tym, ile chciałoby się zarabiać?

Ile chcesz zarabiać: rozmowa kwalifikacyjna, każda rekrutacja, wywiad zawsze poruszają ten ciężki, jakby nie patrzeć, temat. Jak bowiem mówić o pieniądzach i nie być żle zrozumianym? Wystarczy bowiem niewłaściwie odpowiedzieć na to pytanie i już okazuje się, że możemy zostać wzięci za ludzi roszczeniowych. W poniższym tekście przedstawimy, jak więc mówić o pieniądzach tak, by nasza racja została uznana?

Przede wszystkim nie warto owijać w bawełnę i mówić otwarcie o swoich oczekiwaniach. Nie powinno się jednak zbytnio zawyżać kwoty, która nas interesuje. Zanim jednak przejdziemy do dyskusji na temat płac, powinniśmy skupić się na researchu rynku. Musimy dobrze zorientować się na temat tego, jakie płace są oferowane zwykle w naszej branży na stanowisku, które cieszy się naszym zainteresowaniem. Przygotowanie pod tym względem jest aboslutną podstawą. W wypadku jego braku, możemy mocno rozminąć się ze stanem faktycznym, co będzie w efekcie skutkowało szkodą dla nas w każdym wypadku.

Ile chcesz zarabiać: rozmowa kwalifikacyjna

Po zapozaniu się z płacami na rynku, kondycją branży, a najlepiej - z płacami w samej firmie, do której aplikujemy - powinniśmy postawić pewne absolutne minimum, czyli wysokość zarobków, która jest dla nas najmniejszą możliwą do przyjęcia. Jeśli nie zdecydujemy się na takie rozwiązanie, zawsze możemy podać także pewne "widełki" płac. Ważne jednak, by podawany przez nasz przedział finansowy nie był zbyt szeroki. Nie powinniśmy także podczas rozmowy poruszać tematu płac, które otrzymywaliśmy na poprzednim stanowisku. Także wypytywanie się rekrutera, ile firma ma nam do zaoferowania, jest również sporym nietaktem.

Bardzo ważne w trakcie rozmowy o finansach jest także zachowanie pewności siebie. Jak podaje Robert Mayer, autor książki "Jak wygrać każde negocjacje", powiniśmy wystrzegać się zbytniej grzeczności i nieśmiałości. które będą sygnałem dla rekruterów na naszą niekorzyść.

Jeśli złożysz grzeczną i zbyt nieśmiałą propozycję – coś w stylu: „Myślę, że X miesięcznie to uczciwa oferta” – wtedy sygnalizujesz drugiej stronie, że może zrobić z tobą, co zechce - tłumaczy Mayer.

Tagi:

pracownicypracodawcypłacapraca

Przemysław TerleckiAutor

Wydawca Biznesinfo. Dziennikarz z wykształcenia i z zamiłowania. Baczny obserwator polityki, nocnego nieba, a także rozwoju rynku piw kraftowych. Z mediami związany od lat, zwykle zaangażowany w komentowanie świata polityki.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Praca

Zmiany w Kodeksie Pracy. Pojawią się nowe urlopy

Czytaj więcej >

Praca

KSeF będzie obowiązkowy dla wszystkich przedsiębiorców. Rząd podkreśla: to duża oszczędność

Czytaj więcej >

Praca

Mercedes umie wynagrodzić swoich pracowników. Gigant motoryzacyjny szykuje się do wypłat sowitych premii

Czytaj więcej >

Praca

Szykuje się ważna zmiana dla opiekunów osób niepełnosprawnych. Mogą wreszcie dostać prawo pracy

Czytaj więcej >
FLickr/Olgierd Rudak

Praca

W tym zawodzie zarobisz nawet 90 tys. złotych miesięcznie

Czytaj więcej >

Praca

Netflix szuka personelu do prywatnych odrzutowców. Wynagrodzenie to nawet 385 tys. dolarów rocznie

Czytaj więcej >