Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Praca > Gwałtowny wzrost pracowników z zagranicy w Polsce
Patryk Solarczyk
Patryk Solarczyk 14.11.2022 19:55

Gwałtowny wzrost pracowników z zagranicy w Polsce

Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa, 28.09.2020. Mazowiecki Urzad Wojewodzki w Warszawie. Wydzial Spraw Cudzoziemcow. N/z tlum interesantow.
domena publiczna

Nie jest to na pewno zła wiadomość. Jest to oznaka wzrostu zamożności kraju i dołączenia do krajów rozwiniętych. Nikt nie emigruje za pracą do krajów ubogich.

Polacy nie emigrowali do biednych krajów. Ci, dla których głównym motywatorem do wyjazdu z Polski były zarobki, wybierali najbogatsze kraje świata – USA, Niemcy, Norwegię, Holandię, Szwecję, Szwajcarię, Kanadę.

85% populacji naszej planety(około 6,8mld ludzi), żyje w krajach, w których zarobki są znacznie niższe niż w Polsce.

Chociaż wielu Polaków nie przywykła jeszcze do takiego patrzenia na Polskę, wielu obywateli globu, tak na Polskę patrzy. Dowodem są poniższe dane.

Pracujący cudzoziemcy w Polsce

- Na koniec września liczba cudzoziemców w ubezpieczeniu emerytalnym wyniosła ponad 1 mln i wzrosła o 44 tys. w stosunku do sierpnia – poinformowała prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Jak na kraj o wielkości i populacji Polski, jest to bardzo ogromna liczba i cały czas rośnie.

ZUS podaje, że większość cudzoziemców stanowią osoby zatrudnione na umowę o pracę. Pozostali to zleceniobiorcy.

Cudzoziemcy stanowią jednak zaledwie 5% ogółu ubezpieczonych oraz znikomy odsetek świadczeniobiorców – informuje ZUS.

- Udział cudzoziemców wśród populacji ubezpieczonych stopniowo się zwiększa. W wakacje ich liczba przekroczyła historyczną barierę jednego miliona. Na koniec września liczba cudzoziemców w ubezpieczeniu emerytalnym wyniosła 1,05 mln i wzrosła o 44 tys. w stosunku do sierpnia oraz aż o 402 tys. w porównaniu z lutym 2020 r., czyli ostatnim przedpandemicznym miesiącem. Jest to też szesnastokrotny wzrost od 2008 r. Około dwóch trzecich cudzoziemców w ubezpieczeniach to mężczyźni – mówi prof. Uścińska.

Liczba płatników składek rośnie

– Z najnowszych danych ZUS wynika, że liczba płatników składek w ubezpieczeniu emerytalnym wyniosła 2,64 mln. To jest wzrost o 4 tys. w porównaniu z sierpniem oraz o 156 tys. więcej niż w lutym 2020 r. Z kolei liczba ubezpieczonych w ubezpieczeniu emerytalnym wyniosła 15,89 mln osób, czyli o 44 tys. więcej niż w sierpniu – podsumowuje prof. Uścińska.