BiznesINFO.pl

East News, Zofia i Marek Bazak

Grzywna 300 zł dla emerytki za 5 groszy. Decyzja sądu zaskakuje

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czemu emerytka została ukarana grzywną

  • Jak argumentował swoją decyzję Sąd Najwyższy

  • Czy to koniec absurdalnej sprawy starszej kobiety

Grzywna dla emerytki

Absurdy w wyrokach polskich sądów uwidaczniają się na każdym kroku. Niestety, ale dla sędziego liczą się głównie przesłanki dowodowe w przypadku wydania wyroku, a nie dobro obywateli. Przekonała się o tym pewna emerytka, którą sąd ukarał grzywną za wykroczenie na kwotę 5 groszy. Czy polskie sądy też są takie krnąbrne do wydawania wyroków w przypadku prawdziwych wykroczeń?

Sprawa ciągnie się już od kilkunastu lat, gdy to Urząd Kontroli Skarbowej w Łodzi oskarżył kobietę o dokonanie sprzedaży detalicznej z pominięciem kasy fiskalnej. Krótko rzecz ujmując, kobieta nie nabiła paragonu za wykonaną usługę.

Prokuratura Krajowa, na którą powołuje się Polsat News przekazała, że "wartość transakcji objętej zarzutem wynosiła 30 gr, natomiast wartość uszczuplonej przez kobietę należności publicznoprawnej wyniosła 5 gr". Brzmi jak żart? Absolutnie nie, bowiem sprawa trafiła do sądu.

Sąd rejonowy w 2009 r. wydawał wyrok uznający kobietę za winną popełnionego czynu. Pomimo złożonej od wyroku apelacji, sąd okręgowy utrzymał go w mocy. W efekcie kobieta musiała zapłacić karę 130 zł grzywny oraz 170 zł kosztów sądowych.

Sprawa ciągnie się już od kilkunastu lat i w końcu trafiła na wokandę Sądu Najwyższego, który uchylił wcześniejsze wyroki. W związku z decyzją Prokuratora Generalnego sprawa zostanie też umorzona.

Grzywna za wyłudzenie 5 groszy

Ukarana grzywną emerytka może w końcu odetchnąć z ulgą. Tyle lat walki nie poszło na marne. Okazało się, że SN miał zupełnie inny pogląd na sprawę niż poprzednie instancje.

- SN podzielił argumentację Prokuratora Generalnego co do błędnego stanowiska sądu odwoławczego, w zakresie dotyczącym oceny stopnia społecznej szkodliwości - cytuje Prokuraturę Krajową Polsat News.

Sąd Najwyższy w swoim uzasadnieniu uznał, że przepisy karno-skarbowe mają przede wszystkim chronić publiczny interes finansowy państwa.

- Im wyższa wartość świadczonej i podlegającej rejestracji usługi, tym większa wysokość należności publicznoprawnej i odwrotnie. Prawidłowa zatem ocena wszystkich występujących w sprawie okoliczności, z uwzględnieniem wartości niezarejestrowanej usługi kserograficznej, prowadzi do wniosku, iż stopień społecznej szkodliwości czynu oskarżonej jest znikomy - podkreśliła prokuratura.

W sprawie głos zabrał także Zbigniew Ziobro, prokurator generalny i minister sprawiedliwości. Jego zdaniem sąd nierzetelnie rozpoznał sprawę.

Tagi:

Podobne artykuły

Polska i Świat

Szef MON zachęca do służby wojskowej. Obiecuje dodatkowe 1000 zł i dodatkowy urlop
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Zrobisz jeden błąd i oszuści uzyskają dostęp do Twojego Facebooka
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Zawód bezrobotny. W Niemczech zmarł człowiek, który 46 lat żył na koszt państwa i był z tego dumny
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Brawurowa jazda 27-latka z Elbląga. Motocyklista dostał 20 mandatów
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Plastikowy dokument tożsamości odejdzie do lamusa. Czas na mDowód
Czytaj więcej >

Finanse

Aleksander Kwaśniewski o swojej emeryturze. „Zarabiam i jakoś muszę sobie dawać radę”
Czytaj więcej >
Kamila Jeziorska

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]