Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Handel > Gigantyczna kara finansowa dla Biedronki. Jest decyzja sądu
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 31.03.2024 15:17

Gigantyczna kara finansowa dla Biedronki. Jest decyzja sądu

Biedronka
Fot. materiały własne

Sąd Apelacyjny podjął decyzję w sprawie Biedronki i podtrzymał karę nałożoną przez prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Teraz właściciel popularnej sieci będzie musiał zapłacić potężną karę finansową. Przedstawiamy szczegóły. 

Nieprawidłowe oznaczenia warzyw i owoców w Biedronce

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie przeciwko Biedronce już w 2020 roku. Chodziło o wprowadzanie w błąd klientów przez nieprawidłowe oznaczanie warzyw i owoców. UOKiK ujawnił wówczas nieprawidłowości w prawie 28 proc. sklepów w całym kraju. Na wywieszkach przy warzywach i owocach widniał napis “Polska”, co jasno wskazywało, że produkt pochodzi z naszego kraju. Prawda była jednak całkiem inna.

Zobacz także:  Masz w domu takie książki z PRL-u? Mogą być warte fortunę

Emeryci mają powody do radości. Tyle pieniędzy dostaną w kwietniu, są wyliczenia

Jest decyzja Sądu Apelacyjnego ws. kary dla Biedronki

Pod koniec kwietnia 2021 r. Tomasz Chróstny Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów zdecydował o nałożeniu na Biedronkę kary finansowej. Sprawa wprowadzania klientów w błąd trafiła do Sądu Apelacyjnego, który podtrzymał decyzję UOKiK. 

Pełna i rzetelna informacja o oferowanych produktach to obowiązek przedsiębiorcy. Wprowadzanie w błąd może dotyczyć cech produktu, w tym jego pochodzenia - czytamy w wyroku wydanym przez Sąd Apelacyjny.

Biedronka musi zapłacić gigantyczną karę

Sąd Apelacyjny oddalił apelację Jeronimo Martins Polska, właściciela sieci Biedronka. W związku z tym, decyzja prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów stała się prawomocna i Biedronka będzie musiała zapłacić karę finansową w wysokości 60 milionów złotych. O wyroku Sądu Apelacyjnego poinformował UOKiK w swoich mediach społecznościowych.