BiznesINFO.pl
Pexels/Kaique Rocha

Pexels/Kaique Rocha

Galerie handlowe otwarte od 4 maja. Ale z limitem osób

4 Maja 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Galerie handlowe znów mogą działać na pełnych obrotach. Jednak strategia odmrażania gospodarki zakłada pewne ograniczenia - w jednym czasie w sklepie może przebywać określona liczba osób. Nieprzestrzeganie reżimu sanitarnego może okazać się nie tylko nieodpowiedzialne, lecz także kosztowne.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Na jakich zasadach działają galerie handlowe

  • Jaka kara grozi za nieprzestrzeganie limitów

  • Które branże otworzą się w następnej kolejności

Galerie handlowe ponownie otwarte

Galerie handlowe to pierwsze miejsca, na otwarcie których zdecydował się rząd. Po tygodniach zamknięcia centra mogą działać w pełnym wymiarze - do regularnego funkcjonowania powróciły sklepy odzieżowe i punkty usługowe. Od wtorku 4 maja działalność wznowiły także sklepy budowalne i meblowe.

Rozporządzenie, które zezwala na złagodzenie obostrzeń, weszło w życie w poniedziałek. Zgodnie z zapowiedziami galerie handlowe i wszystkie otwarte placówki, których powierzchnia jest większa niż 2000 mkw. muszą przestrzegać reżimu sanitarnego i określonych limitów. TVN24 podaje, że w obiektach może przebywać jednocześnie
nie więcej niż 1 osoba na 15 mkw. Do tego limitu nie wlicza się obsługi.

Jednak galerie handlowe to nie jedyne placówki, które muszą pilnować limitów. Identyczne ograniczenia osobowe obejmują także muzea, galerie i inne instytucje kultury, które prowadzą działalność wystawienniczą.

Poza tym każdy, kto odwiedza galerie handlowe, musi zasłaniać nos i usta przy użyciu maseczki. Do obowiązków obsługi sklepów należy udostępnienie klientom płynu do dezynfekcji lub umożliwienie zakupu jednorazowych rękawiczek.

Jaka kara grozi za nieprzestrzeganie zasad? Przedsiębiorcy narażają się na upomnienie, mandat lub karę administracyjną. Funkcjonariusze dysponują prawem do nałożenia grzywny w wysokości maksymalnie 500 zł, ale w rażących przypadkach mogą także skierować wniosek o ukaranie do sądu. Wtedy kara jest znacznie bardziej dotkliwa - od 5 do 30 tys. zł.

Kolejne otwarcia na horyzoncie

Galerie handlowe to jedynie początek głośno zapowiadanego odmrażania gospodarki. Już w sobotę 8 maja zostanie uruchomiona branża hotelarska. Punkty noclegowe będą mogły działać z maksymalnie 50 proc. obłożeniem. Nadal zamknięte będą restauracje i strefy wellness&spa zlokalizowanie na terenie obiektów.

Z kolei 15 maja gastronomia ma wznowić działalność stacjonarną, ale tylko na świeżym powietrzu. Właściciele muszą wyznaczyć bezpieczny dystans między stolikami oraz przestrzegać limitów osobowych.

Tego samego dnia powrócą również teatry i kina na świeżym powietrzu. Miejsca kultury będą działały w reżimie sanitarnym, podobnie jak galerie handlowe – w seansie lub spektaklu może uczestniczyć maksymalnie 50 proc. obłożenia.

15 maja to także początek imprez okolicznościowych na zewnątrz. Od tego dnia będzie można organizować wesela i komunie z limitem do 25 osób. W większym gronie 50 osób będzie można świętować dopiero 29 maja.

Zgodnie z zapowiedziami rządu 15 maja ma być także zdjęty obowiązek noszenia maseczek na świeżym powietrzu, pod warunkiem zachowania bezpiecznego dystansu od innych osób. Złagodzenie tego obostrzenia jest jednak uzależnione od wskaźników zachorowań. Minister zdrowia Adam Niedzielski tłumaczył w trakcie konferencji, że ściągniemy maseczki w chwili, gdy wskaźnik infekcji na 100 tys. mieszkańców będzie wynosił 15 dla całego kraju. Rząd nie zakłada bowiem regionalizacji obostrzeń.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

BiznesInfo

Polska i świat

Katastrofa samolotu w Lubuskim. Nieoficjalnie: nie żyje jeden z najbogatszych Polaków

Czytaj więcej >
pixabay, kasjanf

Polska i świat

Czy Centralny Port Komunikacyjny nie zostanie wybudowany? Horała: Tylko w trzech przypadkach

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Za wykroczenie skarbowe kara nawet 14 tys. zł. Nowe prawo już obowiązuje

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Jak przekonać seniorów do późniejszego przejścia na emeryturę? Rząd ma plan i nie zawaha się go użyć

Czytaj więcej >
Jochen Tack/EAST NEWS

Polska i świat

Koronawirus na polu szparagów w Niemczech. Polacy pilnowani przez ochronę

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa, 04.05.2021. 29. posiedzenie Sejmu IX kadencji. Na nadzwyczajnym posiedzeniu Sejm zajmowal sie rzadowym projektem ustawy ws. ratyfikacji zasobow wlasnych Unii Europejskiej. N/z: minuta ciszy dla Bronislawa Cieslaka

Polska i świat

Sondaż parlamentarny. KO z najgorszym wynikiem w historii, PiS wygrywa

Czytaj więcej >