BiznesINFO.pl
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 08.06.2019. n/z Stos wegla przygotowany na sprzedaz.

EAST NEWS

Fatalne dane o zapasach węgla. Kotłownie świecą pustkami

15 Września 2022

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Badania przeprowadzone przez CBOS wykazały, że 40 proc. osób, które do produkcji ciepła wykorzystują węgiel, nie ma żadnych zapasów surowca na nadchodzący sezon grzewczy. 79 proc. przewiduje również problemy z zaopatrzeniem w surowiec.

Ogrzewanie za pomocą własnych pieców węglowych jest popularne szczególnie w polskich wsiach, gdzie piece lub kotły węglowe stanowią 77 proc. wszystkich rodzajów ogrzewania. Wraz z powiększaniem się liczby mieszkańców danej miejscowości, rośnie też ilość osób podłączonych do lokalnych sieci ciepłowniczych.

Polakom brakuje węgla w piwnicach

Badania na osobach ogrzewających domy za pomocą węgla wykazały, że 35 proc. badanych "ma tylko niewielkie zapasy" węgla na zimę. Z kolei aż 40 proc. osób zadeklarowało, że nie ma żadnych zapasów surowca. 15 proc. ankietowanych określiło swoje zasoby węgla jako spore, ale niewystarczające na cały sezon grzewczy, a tylko 9 proc. uznaje zgromadzony przez siebie węgiel za wystarczający na cały sezon grzewczy.

Wyniki badań CBOS-u kłócą się z opinią minister Anny Moskwy, która w wywiadzie udzielonym dla portalu energetyka24.pl mówiła, że "Polacy mają węgiel w piwnicach". Wszystko wskazuje na to, że jesteśmy bardzo słabo przygotowani do nadchodzącego sezonu grzewczego.

Z przeprowadzonego sondażu wynika również, że zaopatrzenie w węgiel jest mocno skorelowane z dochodami. Osoby z dochodem poniżej 1499 zł miesięcznie per capita są zaopatrzeni w węgiel tylko w 16 proc., wśród osób z dochodem per capita do 3 tys. zł dobrze zaopatrzonych w węgiel jest już 30 proc.

Tagi:

węgiel

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: kasper.staruzyk@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Energetyka

Paszport energetyczny obejmie szerszy krąg osób. Jego koszt to nawet 1000 zł

Czytaj więcej >
Warszawa nocą

Energetyka

Kryzys energetyczny. Świąteczne lampki w Warszawie będą świecić krócej

Czytaj więcej >

Energetyka

Operatorzy sieci ostrzegają przed brakiem węgla w Polsce. Problem może dotyczyć też Niemców

Czytaj więcej >

Energetyka

Prezes PGG napisał list do górników. Odniósł się do sytuacji na rynku węgla

Czytaj więcej >

Energetyka

Odwiedziny na polecenie rządu. W zbieraniu danych pomogą kominiarze

Czytaj więcej >

Energetyka

Złożono projekt komisji weryfikacyjnej ds. polityki energetycznej Polski. PiS chce zbadać rosyjskie wpływy

Czytaj więcej >