Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Faszerują nim słodycze i gumy do żucia. Dwutlenek tytanu właśnie trafił na czarną listę
Wiktoria Pękalak
Wiktoria Pękalak 08.05.2021 02:00

Faszerują nim słodycze i gumy do żucia. Dwutlenek tytanu właśnie trafił na czarną listę

Dwutlenek tytanu szkodliwy dla zdrowia
Obraz Satheesh Sankaran z Pixabay

W słodyczach nie tylko cukier jest szkodliwy. Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) uznał za szkodliwy również dwutlenek tytanu (E171). Jest to barwnik zabielający dodawany najczęściej właśnie do słodyczy i gumy do żucia.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czy jest dwutlenek tytanu

  • Gdzie można go znaleźć

  • Dlaczego jest szkodliwy

Dwutlenek tytanu szkodliwy dla zdrowia

Dwutlenek tytanu to substancja znana od dwustu lat. Zwykle przybiera postać białego proszku i do tej pory stosowany był jako barwnik w różnego rodzaju produktach spożywczych, najczęściej słodyczach, jednak znaleźć go można również w pastach do zębów, lekach, a także kosmetykach.

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) zbadał jednak dokładnie ten związek i stwierdził, że nie jest on bezpieczny dla zdrowia. Wyniki badań pokazały, że substancja może spowodować uszkodzenia DNA, a ponadto, składnik może mieć działanie rakotwórcze i mieć zły wpływ na mikrobiom jelitowy, podaje PAP.

Zakaz dodawania dwutlenku tytanu

EFSA podjęła decyzję o dokładnym przyjrzeniu się dwutlenkowi tytanu po tym, jak Francja zakazała dodawania substancji do produktów spożywczych.

Podjęta rok temu decyzja podyktowana brakiem dowodów na to, że jest to substancja, która nie szkodzi zdrowiu konsumentów.

Już wcześniej wykryto jednak, że dwutlenek tytanu w formie nanocząstek może stanowić zagrożenie dla zdrowia osób, które są narażone na jego przewlekłe wdychanie.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]