Emerytury na bazie PKK
Marek Bazak/East News
Autor Maria Glinka - 27 Października 2020

Dziś mija bardzo ważny termin. Ważą się losy emerytur dla milionów Polaków

Dziś małe i średnie firmy mają ostatni dzień, aby podjąć ważne decyzje w sprawie emerytury. 27 października mija bowiem termin zawarcia tzw. umów o zarządzenie PPK. Nowa forma oszczędzania pozwala na wypracowanie pokaźnego kapitału na poczet senioralnego świadczenia.

Emerytury na bazie PKK – kluczowe daty dla firm

Nowa forma odkładania pieniędzy na emerytury bazuje na PPK – pracowniczych planach kapitałowych. Jest to program dobrowolny, do którego automatycznie zostają zapisani pracownicy w wieku od 18 do 55 lat. Oznacza to, że każdy, kto nie chce korzystać z tej formy oszczędzania na poczet przyszłej emerytury, musi wypisać się z programu.

Druga fala uderzyła z pełną mocą. Jeden produkt natychmiast znika z półek, może dla ciebie zabraknąćDruga fala uderzyła z pełną mocą. Jeden produkt natychmiast znika z półek, może dla ciebie zabraknąćCzytaj dalej

27 października 2020 r. mija termin podpisania umów o zarządzenie PKK dla firm z II fazy (między 50 a 249 pracowników) oraz III fazy (między 20 a 49 pracowników). Business Insider Polska wyliczył, że dotyczy to ponad 3 mln osób z ok. 75 tys. przedsiębiorstw.

Kolejny ważny termin w kontekście przyszłej emerytury to 10 listopada. Do tego czasu firmy z II i III fazy muszą podpisać umowy o PKK. Dopiero po zawarciu kontraktów na rachunki osób uczestniczących w PKK wpłyną pierwsze środki.

Od września nowe przepisy i inne kwoty. Przekroczysz limit i ZUS zawiesi emeryturęOd września nowe przepisy i inne kwoty. Przekroczysz limit i ZUS zawiesi emeryturęCzytaj dalej

Opłacalne odkładanie na emerytury w ramach PKK? Ekspert wyjaśnia

Oficjalne wyliczenia wskazują, że w I fazie do PKK przystąpiło 39 proc. osób z 3 mln uprawnionych do tej formy oszczędzania na emerytury. Bartosz Marczuk. wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju, spodziewa się, że partycypacja małych i średnich firm w PKK będzie jeszcze niższa z obawy przed nadmiernym uszczupleniem pensji z powodu wpłat na przyszłe emerytury.

Według szacunków Instytutu Emerytalnego na koniec III kwartału 2020 r. uczestnik PKK uzyskał zwrot rzędu 86 proc. w ciągu pierwszych 9 miesięcy od przystąpienia do programu. Co to oznacza w praktyce? Na jego koncie pojawiło się o 935 zł więcej niż gdyby zdecydował się na samodzielne oszczędzanie.

Zakaz lotów do Polski z USA. Wiadomo już, jak długo będzie obowiązywaćZakaz lotów do Polski z USA. Wiadomo już, jak długo będzie obowiązywaćCzytaj dalej

- Jest to niezaprzeczalny zysk z uczestnictwa w PPK. Gdyby uczestnik PPK chciał samodzielnie inwestować te środki, w taki sam sposób jak w PPK, na jego koncie byłoby, po odliczeniu podatku od zysków kapitałowych, tylko 39 zł zysku - wyznał Grzegorz Chłopek, ekspert Instytutu Emerytalnego.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Niestety, Boże Narodzenie będzie wyglądać zupełnie inaczej w tym roku. Minister zdrowia z nieprzyjemnymi informacjami
2. Mamy komentarz Agaty Dudy ws. Strajku kobiet. Padła niebywała deklaracja
3. Segregacja śmieci znowu do zmiany? Nie wypełnisz obowiązku, spodziewaj się grzywny albo aresztu

Współudział w odkładaniu na emerytury dzięki PKK

Wpłaty na przyszłe emerytury w ramach PKK wnoszą zarówno pracownik, jako pracodawca. Podwładny, który uczestniczy w programie, jest zobowiązany odkładać 2 proc. wynagrodzenia brutto, (osoby zarabiające mniej niż 120 proc. pensji minimalnej mogą wnioskować o obniżenie składki do 0,5 proc.). Przełożony dokłada do tego kolejne 1,5 proc. wynagrodzenia brutto danego pracownika.

Jak kształtują się wysokości składek w zależności od pensji? Pracownik, który zarabia 3 tys. zł odkłada w ramach PKK 60 zł, a jego pracodawca - 45 zł. Dzięki temu po 25 latach oszczędzania na poczet przyszłej emerytury na koncie znajdzie się 59 tys. zł. W przypadku wyższych wynagrodzeń wysokości wpłat prezentują się następująco:

 • pensja 4 tys. zł - pracownik odkłada 80 zł, pracodawca przekazuje 60 zł (na koncie po 25 latach: 76 tys. zł),
 • pensja 5 tys. zł – pracownik odkłada 100 zł, pracodawca przekazuje 75 zł (na koncie po 25 latach: 93,5 tys. zł),
 • pensja 8 tys. zł – pracownik odkłada 160 zł, pracodawca przekazuje 120 zł (na koncie po 25 latach: 143 tys. zł),
 • pensja 10 tys. zł – pracownik odkłada 200 zł, pracodawca przekazuje 150 zł (na koncie po 25 latach: 177 tys. zł).

Co więcej, obydwa podmioty mogą zasilać konto PKK dodatkowymi środkami pieniężnymi, które nie mogą jednak przekroczyć progu 8 proc. pensji brutto. Na start uczestnik otrzymuje 250 zł, a co roku – dopłatę rzędu 240 zł.

Szykują się kolejne pieniądze od ZUS. Byłby to nowy prezent dla tysięcy PolakówSzykują się kolejne pieniądze od ZUS. Byłby to nowy prezent dla tysięcy PolakówCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

 1. Andrzej Duda przerwał milczenie. Polsat na żywo połączył się z prezydentem, zabrał głos w sprawie protestów
 2. Najnowszy raport Ministerstwa Zdrowia. Padł kolejny niechlubny rekord
 3. Wpływ pandemii na bankomaty jest ogromny. Wypłaty gotówki rekordowo niskie
 4. Znakomite informacje dla rodziców. Dodatkowe zasiłki opiekuńcze wracają, wiemy na jakich zasadach
 5. Biedronka przygotowuje się na Wszystkich Świętych. Nie tylko kupisz znicze za pół darmo, ale jeszcze ci dopłacą
 6. Anna Lewandowska przerwała milczenie. Szczere słowa o Strajku Kobiet, nie spodobają się wielu osobom
 7. Ponure, 74-letnia Rodowicz ma nowe objawy COVID-19. Już nie ma apetytu, sytuacja pogarsza się z każdą chwilą

Koniecznie obejrzyj:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News