BiznesINFO.pl
Emerytury na bazie PKK

Marek Bazak/East News

Dziś mija bardzo ważny termin. Ważą się losy emerytur dla milionów Polaków

27 Października 2020

Autor tekstu:

Maria Glinka

Dziś małe i średnie firmy mają ostatni dzień, aby podjąć ważne decyzje w sprawie emerytury. 27 października mija bowiem termin zawarcia tzw. umów o zarządzenie PPK. Nowa forma oszczędzania pozwala na wypracowanie pokaźnego kapitału na poczet senioralnego

Emerytury na bazie PKK – kluczowe daty dla firm

Nowa forma odkładania pieniędzy na emerytury bazuje na PPK – pracowniczych planach kapitałowych. Jest to program dobrowolny, do którego automatycznie zostają zapisani pracownicy w wieku od 18 do 55 lat. Oznacza to, że każdy, kto nie chce korzystać z tej formy oszczędzania na poczet przyszłej emerytury, musi wypisać się z programu.

27 października 2020 r. mija termin podpisania umów o zarządzenie PKK dla firm z II fazy (między 50 a 249 pracowników) oraz III fazy (między 20 a 49 pracowników). Business Insider Polska wyliczył, że dotyczy to ponad 3 mln osób z ok. 75 tys. przedsiębiorstw.

Kolejny ważny termin w kontekście przyszłej emerytury to 10 listopada. Do tego czasu firmy z II i III fazy muszą podpisać umowy o PKK. Dopiero po zawarciu kontraktów na rachunki osób uczestniczących w PKK wpłyną pierwsze środki.

Opłacalne odkładanie na emerytury w ramach PKK? Ekspert wyjaśnia

Oficjalne wyliczenia wskazują, że w I fazie do PKK przystąpiło 39 proc. osób z 3 mln uprawnionych do tej formy oszczędzania na emerytury. Bartosz Marczuk. wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju, spodziewa się, że partycypacja małych i średnich firm w PKK będzie jeszcze niższa z obawy przed nadmiernym uszczupleniem pensji z powodu wpłat na przyszłe emerytury.

Według szacunków Instytutu Emerytalnego na koniec III kwartału 2020 r. uczestnik PKK uzyskał zwrot rzędu 86 proc. w ciągu pierwszych 9 miesięcy od przystąpienia do programu. Co to oznacza w praktyce? Na jego koncie pojawiło się o 935 zł więcej niż gdyby zdecydował się na samodzielne oszczędzanie.

- Jest to niezaprzeczalny zysk z uczestnictwa w PPK. Gdyby uczestnik PPK chciał samodzielnie inwestować te środki, w taki sam sposób jak w PPK, na jego koncie byłoby, po odliczeniu podatku od zysków kapitałowych, tylko 39 zł zysku - wyznał Grzegorz Chłopek, ekspert Instytutu Emerytalnego.

1. Niestety, Boże Narodzenie będzie wyglądać zupełnie inaczej w tym roku. Minister zdrowia z nieprzyjemnymi informacjami2. Mamy komentarz Agaty Dudy ws. Strajku kobiet. Padła niebywała deklaracja3. Segregacja śmieci znowu do zmiany? Nie wypełnisz obowiązku, spodziewaj się grzywny albo aresztu

Współudział w odkładaniu na emerytury dzięki PKK

Wpłaty na przyszłe emerytury w ramach PKK wnoszą zarówno pracownik, jako pracodawca. Podwładny, który uczestniczy w programie, jest zobowiązany odkładać 2 proc. wynagrodzenia brutto, (osoby zarabiające mniej niż 120 proc. pensji minimalnej mogą wnioskować o obniżenie składki do 0,5 proc.). Przełożony dokłada do tego kolejne 1,5 proc. wynagrodzenia brutto danego pracownika.

Jak kształtują się wysokości składek w zależności od pensji? Pracownik, który zarabia 3 tys. zł odkłada w ramach PKK 60 zł, a jego pracodawca - 45 zł. Dzięki temu po 25 latach oszczędzania na poczet przyszłej emerytury na koncie znajdzie się 59 tys. zł. W przypadku wyższych wynagrodzeń wysokości wpłat prezentują się następująco:

  • pensja 4 tys. zł - pracownik odkłada 80 zł, pracodawca przekazuje 60 zł (na koncie po 25 latach: 76 tys. zł),

  • pensja 5 tys. zł – pracownik odkłada 100 zł, pracodawca przekazuje 75 zł (na koncie po 25 latach: 93,5 tys. zł),

  • pensja 8 tys. zł – pracownik odkłada 160 zł, pracodawca przekazuje 120 zł (na koncie po 25 latach: 143 tys. zł),

  • pensja 10 tys. zł – pracownik odkłada 200 zł, pracodawca przekazuje 150 zł (na koncie po 25 latach: 177 tys. zł).

Co więcej, obydwa podmioty mogą zasilać konto PKK dodatkowymi środkami pieniężnymi, które nie mogą jednak przekroczyć progu 8 proc. pensji brutto. Na start uczestnik otrzymuje 250 zł, a co roku – dopłatę rzędu 240 zł.

Tagi:

Maria GlinkaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Mieszkanie ceny koronawirus

Finanse

Właściciele nieruchomości zapłacą więcej. Podatek idzie w górę

Czytaj więcej >
Wzrost płacy minimalnej w 2023 roku. Rząd przedstawił projekt rozporządzenia

Finanse

Fatalne wieści o składkach ZUS. Rosną do chmur, za chwilę się nie wypłacisz

Czytaj więcej >
FLickr/Olgierd Rudak

Finanse

Jeżeli nie odpowiesz policjantowi na jedno konkretne pytanie, zapłacisz nawet 5 000 zł kary

Czytaj więcej >
Inflacja w górę, stopy procentowe póki co bez zmian

Finanse

Citi Bank Handlowy publikuje prognozy stóp procentowych. Czy raty kredytów wzrosną?

Czytaj więcej >
KOWR - pożyczka

Finanse

Pożyczki staną się przeszło pięć razy tańsze. Nowe przepisy weszły w życie

Czytaj więcej >
Tenis ziemny

Finanse

Wielka gwiazda tenisa siedzi w więzieniu. Trafił tam za oszustwa podatkowe

Czytaj więcej >