Emerytury po europejsku dzięki OIPE
Pxhere CC0
Autor Maria Glinka - 5 Grudnia 2020

Nadchodzi europejska emerytura. Polski system czeka rewolucja

Emerytury przejdą gruntowną przebudowę. Wielkimi krokami zbliża się nowy system Ogólnopolskich Indywidualnych Projektów Emerytalnych (OIPE), który ujednolici odkładanie pieniędzy na poczet przyszłego świadczenia. Na zmianach skorzystają Polacy, którzy pracują za granicą.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 • Jakie zmiany czekają emerytury
 • Na czym polega system OIPE
 • Kiedy modyfikacje wejdą w życie

Odkładanie na emerytury na nowych, europejskich zasadach

Emerytury europejskie mają sprawić, że odkładanie pieniędzy na przyszłe świadczenie będzie znacznie prostsze. Propozycję w tym zakresie przedstawiła Komisja Europejska, która opracowała system Ogólnopolskich Indywidualnych Projektów Emerytalnych (OIPE). Dzięki modyfikacjom procedury dotyczące przekazywania środków na emerytury zostaną ujednolicone na terenie całej Unii Europejskiej.

Kto najbardziej skorzysta na OIPE? Przede wszystkim Polacy, którzy wyjeżdżają do pracy za granicę. Nowy, jednolity system sprawi, że będą mogli odkładać pieniądze na emerytury na jednym koncie emerytalnym bez względu na miejsce zarobkowania. Identyczne zasady będą dotyczyły obywatela pracującego np. w Niemczech i osoby, która podejmuje aktywności zawodowe dla przykładu we Francji.

Stary dokument, który załatwi Ci dużo. Właśnie potwierdzono częstsze wypłaty premii, a to nie wszystkoStary dokument, który załatwi Ci dużo. Właśnie potwierdzono częstsze wypłaty premii, a to nie wszystkoCzytaj dalej

- Indywidualne produkty emerytalne dystrybuowane w Unii na jednolitych zasadach to idealne rozwiązanie dla osób, które często przemieszczają się za pracą w ramach Wspólnoty i mają świadomość, że muszą same gromadzić pieniądze na starość - przyznał dr Antoni Kolek z Pracodawców RP.

Dlaczego KE chce zrewolucjonizować emerytury?

Głównym powodem wdrożenia OIPE jest fakt, że wiele osób uskarża się na problemy z odkładaniem pieniędzy na przyszłe emerytury. Ujednolicony system ma odwrócić ten negatywny trend. - Zapewni to obywatelom UE nowe możliwości oszczędzania na starość - stwierdził dr Kolek.

Czynnikiem, który miał wpływ na opracowanie OIPE jest także stale zwiększająca się grupa migrantów zarobkowych, choć z ostatnich danych GUS wynika, że skala tego zjawiska wśród Polaków jest coraz mniejsza. Poprzez ujednolicenie procedur odkładania środków na emerytury KE wychodzi naprzeciw oczekiwaniom obywateli.

Wyjeżdżasz za granicę? Lista produktów, których nie możesz wywieźć wydłużyła sięWyjeżdżasz za granicę? Lista produktów, których nie możesz wywieźć wydłużyła sięCzytaj dalej

Wejście w życie nowych zapisów będzie wiązało się z częściowym wchłonięciem krajowych systemów emerytalnych do jednej, unijnej struktury. Wirtualna Polska podaje, że dzięki temu obywatele UE będą mogli oszczędzać w różnych krajach, a następnie bez przeszkód uzyskać dostęp do zgromadzonych środków.

- Pracownicy będą mogli oszczędzać w jednym systemie, który nie ma granic. Systemowo jest to dobry pomysł, bo każde dodatkowe oszczędzanie na emeryturę jest godne pochwały, ale nie wiem, czy Polacy są na niego gotowi - ocenił Oskar Sobolewski z Instytutu Emerytalnego w rozmowie z portalem money.pl.

Czy europejskie emerytury stanowią zagrożenie dla pracowniczych planów kapitałowych? Głos w tej sprawie zabrał Łukasz Kozłowski z Federacji Przedsiębiorców Polskich na łamach Dziennika Gazety Prawnej. - Zachęty do uczestnictwa w pracowniczych planach kapitałowych w postaci dopłat od pracodawcy i z Funduszu Pracy są na tyle silne, że prawdopodobnie PPK będą atrakcyjniejszym instrumentem z punktu widzenia oszczędzających, a OIPE mogą stanowić ich uzupełnienie, obok IKE i IKZE - wyjaśniał ekspert.

Lider zespołu „Boys” rozmawia z nami o trudnym czasie pandemii, zarobkach w branży i fenomenie muzyki disco poloLider zespołu „Boys” rozmawia z nami o trudnym czasie pandemii, zarobkach w branży i fenomenie muzyki disco poloCzytaj dalej

Teksty wybrane specjalnie dla Ciebie:

 1. Niesamowita historia unikatowego banknotu. Jest wart 200 razy więcej niż nominał
 2. TVP nie zdążyło z cenzurą, kamera uchwyciła niezwykły gest
 3. 1200 zł co miesiąc dla rodzica. Z nowego programu korzysta prawie 60 tys. osób

Polski rząd już pracuje nad wdrożeniem nowych zasad

Kiedy nowe prawo zacznie obowiązywać? Polski rząd podjął już pierwsze kroki w tym zakresie. Projekt ustawy, który będzie elementem wspierającym przyjęcie nowych zasad, rząd zaplanował na pierwszy kwartał 2021 r.

W ocenie władzy największą zaletą OIPE jest możliwość inwestowania ponad granicami państwowymi. Wartością dodaną systemu będzie także możliwość przenoszenia zgromadzonych środków na wypadek zmiany miejsca zarobkowania w obrębie UE.

Rossmann wprowadził nietypowe rozwiązanie w swoich sklepach. Klientów czeka spore zaskoczenieRossmann wprowadził nietypowe rozwiązanie w swoich sklepach. Klientów czeka spore zaskoczenieCzytaj dalej

Zobacz także w naszych serwisach:

 1. Nowa groźna odmiana grypy na Mazowszu. Próbki trafiły do laboratorium
 2. Jak zadbać o serce przy pomocy diety? Najważniejsze rady, które mogą przynieść wspaniałe efekty
 3. Biedronka definitywnie wycofuje jeden z głównych produktów
 4. Polskie emerytury z coraz większymi problemami. Jest czego się obawia
 5. Godziny dla seniorów: Kara, jaką można zapłacić zwala z nóg
 6. Nie żyje aktor znany z seriali z TVP, TVN i Polsatu
 7. Żona Krzysztofa Piątka potrzebuje pilnej pomocy
Godziny dla seniorów nie są na żarty. Kara, jaką można zapłacić za ich nie przestrzeganie zwala z nógGodziny dla seniorów nie są na żarty. Kara, jaką można zapłacić za ich nie przestrzeganie zwala z nógCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News