Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Nadchodzi europejska emerytura. Polski system czeka rewolucja
Maria Glinka
Maria Glinka 05.12.2020 01:00

Nadchodzi europejska emerytura. Polski system czeka rewolucja

Emerytury po europejsku dzięki OIPE
Pxhere CC0

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  • Jakie zmiany czekają emerytury

  • Na czym polega system OIPE

  • Kiedy modyfikacje wejdą w życie

Odkładanie na emerytury na nowych, europejskich zasadach

Emerytury europejskie mają sprawić, że odkładanie pieniędzy na przyszłe świadczenie będzie znacznie prostsze. Propozycję w tym zakresie przedstawiła Komisja Europejska, która opracowała system Ogólnopolskich Indywidualnych Projektów Emerytalnych (OIPE). Dzięki modyfikacjom procedury dotyczące przekazywania środków na emerytury zostaną ujednolicone na terenie całej Unii Europejskiej.

Kto najbardziej skorzysta na OIPE? Przede wszystkim Polacy, którzy wyjeżdżają do pracy za granicę. Nowy, jednolity system sprawi, że będą mogli odkładać pieniądze na emerytury na jednym koncie emerytalnym bez względu na miejsce zarobkowania. Identyczne zasady będą dotyczyły obywatela pracującego np. w Niemczech i osoby, która podejmuje aktywności zawodowe dla przykładu we Francji.

- Indywidualne produkty emerytalne dystrybuowane w Unii na jednolitych zasadach to idealne rozwiązanie dla osób, które często przemieszczają się za pracą w ramach Wspólnoty i mają świadomość, że muszą same gromadzić pieniądze na starość - przyznał dr Antoni Kolek z Pracodawców RP.

Dlaczego KE chce zrewolucjonizować emerytury?

Głównym powodem wdrożenia OIPE jest fakt, że wiele osób uskarża się na problemy z odkładaniem pieniędzy na przyszłe emerytury. Ujednolicony system ma odwrócić ten negatywny trend. - Zapewni to obywatelom UE nowe możliwości oszczędzania na starość - stwierdził dr Kolek.

Czynnikiem, który miał wpływ na opracowanie OIPE jest także stale zwiększająca się grupa migrantów zarobkowych, choć z ostatnich danych GUS wynika, że skala tego zjawiska wśród Polaków jest coraz mniejsza. Poprzez ujednolicenie procedur odkładania środków na emerytury KE wychodzi naprzeciw oczekiwaniom obywateli.

Wejście w życie nowych zapisów będzie wiązało się z częściowym wchłonięciem krajowych systemów emerytalnych do jednej, unijnej struktury. Wirtualna Polska podaje, że dzięki temu obywatele UE będą mogli oszczędzać w różnych krajach, a następnie bez przeszkód uzyskać dostęp do zgromadzonych środków.

- Pracownicy będą mogli oszczędzać w jednym systemie, który nie ma granic. Systemowo jest to dobry pomysł, bo każde dodatkowe oszczędzanie na emeryturę jest godne pochwały, ale nie wiem, czy Polacy są na niego gotowi - ocenił Oskar Sobolewski z Instytutu Emerytalnego w rozmowie z portalem money.pl.

Czy europejskie emerytury stanowią zagrożenie dla pracowniczych planów kapitałowych? Głos w tej sprawie zabrał Łukasz Kozłowski z Federacji Przedsiębiorców Polskich na łamach Dziennika Gazety Prawnej. - Zachęty do uczestnictwa w pracowniczych planach kapitałowych w postaci dopłat od pracodawcy i z Funduszu Pracy są na tyle silne, że prawdopodobnie PPK będą atrakcyjniejszym instrumentem z punktu widzenia oszczędzających, a OIPE mogą stanowić ich uzupełnienie, obok IKE i IKZE - wyjaśniał ekspert.

Polski rząd już pracuje nad wdrożeniem nowych zasad

Kiedy nowe prawo zacznie obowiązywać? Polski rząd podjął już pierwsze kroki w tym zakresie. Projekt ustawy, który będzie elementem wspierającym przyjęcie nowych zasad, rząd zaplanował na pierwszy kwartał 2021 r.

W ocenie władzy największą zaletą OIPE jest możliwość inwestowania ponad granicami państwowymi. Wartością dodaną systemu będzie także możliwość przenoszenia zgromadzonych środków na wypadek zmiany miejsca zarobkowania w obrębie UE.