Wypłacili oszczędności, będą mieć niższą emeryturę
Biznes Info
Autor Radosław Święcki - 24 Września 2020

Setki tysięcy Polaków ze zmniejszoną emeryturą. Fatalne konsekwencje nie do uniknięcia

Okazuje się, że jedną z licznych konsekwencji pandemii koronawirusa będą niższe emerytury dla setek tysięcy Polaków. Wszystko dlatego, że w obliczu trudnej sytuacji finansowej zdecydowali się oni wypłacić środki z Indywidualnych Kont Emerytalnych (IKE) i Indywidualnych Kont Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE).

Przez wypłatę oszczędności niższa emerytura

Pandemia koronawirusa pogorszyła sytuację wielu gospodarstw domowych chociażby ze względu na fakt, że wielu Polakom obcięto wynagrodzenia, bądź w ogóle stracili zatrudnienie. W obliczu problemów finansowych część z tych osób zdecydowała się na krok, który będzie miał wpływ na ich przyszłość.

Chodzi o wypłatę środków z IKE i IKZE. Z przywołanego przez portal Gazeta.pl raportu Expandera wynika, że w pierwszym półroczu tego roku aż na 242 tys. kont IKE i IKZE dokonano wypłat przedterminowych, czyli wykonanych przez osoby, które nie osiągnęły jeszcze wieku emerytalnego (w przypadku kobiet jest to 60 lat, zaś mężczyzn - 65). To blisko dziesięciokrotnie więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Gwałtowny wzrost wypłat środków z IKE i IKZE, jak podkreśla portal miał związek nie tylko z pandemią koronawirusa, ale też wejściem w życie Pracowniczych Planów Kapitałowych (w pierwszej kolejności zostały wprowadzone w największych firmach, za chwilę zostaną wdrożone w małych i średnich przedsiębiorstwach). Spora część Polaków najwyraźniej uznała, że skoro ma oszczędzać na emeryturę w PPK, to nie ma sensu przetrzymywać środków w IKE i IKZE.

Czesi zmieniają zdanie o Trójmorzu. Coraz bardziej chętni do współpracy z PolskąCzesi zmieniają zdanie o Trójmorzu. Coraz bardziej chętni do współpracy z PolskąCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Tomasz Komenda nie będzie pracował w myjni. Dostał intratną propozycję
2. Wstrząsające wyznanie Anny Muchy. Chyba nikt się go nie spodziewał
3. W końcu jakaś obniżka, na zakupach odetchniesz z ulgą. Wiemy, co potanieje

W ostatnich dwóch półroczach, jak zauważa Gazeta.pl wypłacono z IKE i IKZE niemal 500 mln zł, co stanowi 3 proc. kwot tam ulokowanych.

Eksperci zwracają uwagę, że osoby wypłacające zgromadzone środki z IKE i IKZE będą miały w przyszłości niższe emerytury. Zauważają jednak, że gdyby nie te pieniądze, wówczas sytuacja owych osób byłaby jeszcze trudniejsza. - Gdyby tych oszczędności nie mieli, to konsekwencje kryzysu mogłyby być dla nich znacznie poważniejsze. Część mogłaby popaść w długi. Niektórym mogłoby zabraknąć pieniędzy na podtrzymanie działalności swojej firmy w czasie lockdownu - zauważają cytowani przez Gazeta.pl eksperci Expandera.

Autorzy raportu radzą, by w przypadku poprawy sytuacji finansować podjąć próbę odbudowy poduszki finansowej.

Ogromna suma do kieszeni TVP. Telewizja dostanie 330 mln zł, już wiemy skądOgromna suma do kieszeni TVP. Telewizja dostanie 330 mln zł, już wiemy skądCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Przełomowa chwila. Właśnie zapadł wyrok w sprawie, w której Tomasz Komenda został niesłusznie skazany
  2. Olbrzymie utrudnienia dla warszawiaków. Zgromadzenia sparaliżują stolicę
  3. Janów Podlaski otrzyma miliony. Rządzący chcą ratować stadninę ogromnymi sumami
  4. Nie przeczytasz i się w końcu natniesz. Oszuści tylko czyhają na Twój błąd
  5. Urządzenie połknęło kartę i nie wydało pieniędzy. Co zrobić, gdy bankomat zatrzymuje kartę?
  6. Wideo - Nietrzeźwy kierowca cysterny doprowadził do gigantycznej eksplozji kilkudziesięciu tysięcy litrów paliwa
4,3 tys. zł bonusu do emerytury. Wiceminister chce znacznie rozszerzyć dodatek honorowy4,3 tys. zł bonusu do emerytury. Wiceminister chce znacznie rozszerzyć dodatek honorowyCzytaj dalej

Koniecznie obejrzyj:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News