BiznesINFO.pl
Wypłacili oszczędności, będą mieć niższą emeryturę

Biznes Info

Setki tysięcy Polaków ze zmniejszoną emeryturą. Fatalne konsekwencje nie do uniknięcia

24 Września 2020

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Okazuje się, że jedną z licznych konsekwencji pandemii koronawirusa będą niższe emerytury dla setek tysięcy Polaków. Wszystko dlatego, że w obliczu trudnej sytuacji finansowej zdecydowali się oni wypłacić środki z Indywidualnych Kont Emerytalnych (IKE) i

Przez wypłatę oszczędności niższa emerytura

Pandemia koronawirusa pogorszyła sytuację wielu gospodarstw domowych chociażby ze względu na fakt, że wielu Polakom obcięto wynagrodzenia, bądź w ogóle stracili zatrudnienie. W obliczu problemów finansowych część z tych osób zdecydowała się na krok, który będzie miał wpływ na ich przyszłość.

Chodzi o wypłatę środków z IKE i IKZE. Z przywołanego przez portal Gazeta.pl raportu Expandera wynika, że w pierwszym półroczu tego roku aż na 242 tys. kont IKE i IKZE dokonano wypłat przedterminowych, czyli wykonanych przez osoby, które nie osiągnęły jeszcze wieku emerytalnego (w przypadku kobiet jest to 60 lat, zaś mężczyzn - 65). To blisko dziesięciokrotnie więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. 

Gwałtowny wzrost wypłat środków z IKE i IKZE, jak podkreśla portal miał związek nie tylko z pandemią koronawirusa, ale też wejściem w życie Pracowniczych Planów Kapitałowych (w pierwszej kolejności zostały wprowadzone w największych firmach, za chwilę zostaną wdrożone w małych i średnich przedsiębiorstwach). Spora część Polaków najwyraźniej uznała, że skoro ma oszczędzać na emeryturę w PPK, to nie ma sensu przetrzymywać środków w IKE i IKZE. 

W ostatnich dwóch półroczach, jak zauważa Gazeta.pl wypłacono z IKE i IKZE niemal 500 mln zł, co stanowi 3 proc. kwot tam ulokowanych. 

Eksperci zwracają uwagę, że osoby wypłacające zgromadzone środki z IKE i IKZE będą miały w przyszłości niższe emerytury. Zauważają jednak, że gdyby nie te pieniądze, wówczas sytuacja owych osób byłaby jeszcze trudniejsza. - Gdyby tych oszczędności nie mieli, to konsekwencje kryzysu mogłyby być dla nich znacznie poważniejsze. Część mogłaby popaść w długi. Niektórym mogłoby zabraknąć pieniędzy na podtrzymanie działalności swojej firmy w czasie lockdownu - zauważają cytowani przez Gazeta.pl eksperci Expandera. 

Autorzy raportu radzą, by w przypadku poprawy sytuacji finansować podjąć próbę odbudowy poduszki finansowej.

Tagi:

emerytura

Radosław ŚwięckiAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwent dziennikarstwa na UW. Wielbiciel politycznych biografii i zagranicznych stacji radiowych (zwłaszcza w językach, których nie rozumiem). Przed BiznesInfo związany z B2-biznes.pl, Forum Samorządowe i Magazynem THINKTANK.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

pixabay, IADE-Michoko

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów

Czytaj więcej >
pixabay, geralt

Twój portfel

Podwyżki cen prądu nieuniknione. W ciągu kilku lat dołożymy po 700 zł

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Czekasz na paczkę? To się nie doczekasz, prędzej znikną Ci pieniądze z konta

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Abonament RTV. Są stawki na przyszły rok

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 10.04.2019. n/z Klawiatura z dlonia w rekawicy.

Twój portfel

Oszustwo na "Netflix" i na "PayPal". KNF ostrzega przed fałszywymi mailami

Czytaj więcej >
Oszczędzić na wywozie śmieci nie zawsze się da

Twój portfel

Mieszkańcy bloków bez liczników zapłacą krocie. Niezależnie od segregacji i oszczędzania wody

Czytaj więcej >