Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Emeryci zobaczą w tym miesiącu więcej pieniędzy. Niektórzy już je dostali
Magdalena Madoń
Magdalena Madoń 08.09.2023 14:35

Emeryci zobaczą w tym miesiącu więcej pieniędzy. Niektórzy już je dostali

pieniądze
Iberion

We wrześniu seniorzy zobaczą na swoich kontach więcej pieniędzy niż zwykle. ZUS szacuje, że 14. emeryturę otrzyma ponad 8 mln osób.

Czternasta emerytura

Czternasta emerytura wynosi 2650 zł brutto. Pełną kwotę otrzymają osoby, których emerytura lub renta nie przekracza 2900 zł brutto. Powyżej tej kwoty czternastka jest zmniejszana zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę". Najniższa kwota, jaką można otrzymać, to 50 zł, czytamy w informacji przesłanej przez ZUS.

- Osoby, którym z naszych wyliczeń wychodzi 14. niższa niż 50 zł – nie dostaną jej wcale. Oznacza to, że czternastka przysługuje, gdy emerytura lub renta nie przekracza kwoty 5500 zł brutto – wyjaśnia Kowalska-Matis.

Świadczenie to jest przyznawane z urzędu - nie trzeba składać wniosku, aby je otrzymać. 

Dorabiasz na emeryturze, uważaj. Zmieniły się limity, możesz zyskać mniej

Terminy wypłat czternastek

Pierwsi seniorzy otrzymali 14. emerytury już 1,5 i 6 września. Kolejne terminy wypłat to 10,15,20 i 25 września. 

- Czternastki są wypłacane w terminach wypłat emerytury lub renty. Oznacza to, że jeśli ktoś dostaje pieniądze z ZUS 10 czy 20 września, to również w tym terminie ZUS przelewa czternastkę, czyli nie będzie osobnego przelewu – mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Z wypłaty zostanie pobrana składka zdrowotna w wysokości 9 proc. oraz zaliczka na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Miliony osób dostaną dodatkowe pieniądze

Czternastki nie otrzymają osoby ze świadczeniem zawieszonym prawem do otrzymywania świadczenia w terminie wypłaty czternastek. Chodzi tu np. o osoby na wcześniejszej emeryturze, które przekroczyły limit dorabiania. 

ZUS szacuje, że 14. emeryturę otrzyma w tym roku ok. 8,8 mln emerytów i rencistów, w tym ok. 6,8 mln osób otrzyma ją w pełnej wysokości.