Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Emeryci dostaną dodatkowe pieniądze. Nie tylko dwie waloryzacje
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 05.02.2024 09:11

Emeryci dostaną dodatkowe pieniądze. Nie tylko dwie waloryzacje

Pieniądze z ZUS
BiznesINFO

Rok 2024 rysuje się w dość kolorowych barwach dla emerytów pod względem finansowym. W życie może wejść druga waloryzacja emerytur w roku; w budżecie przewidziano również środki na wprowadzenie “babciowego”. Standardowo pojawią się również 13. i 14. emerytura.

Emeryci mają powody do zadowolenia. W tle waloryzacja

Stałym punktem w kalendarzu emerytów jest waloryzacja świadczeń, która od lat przeprowadzana jest na wiosnę. Jak przypomina serwis superbiz.se.pl, wskaźnik inflacji emeryckiej w 2023 roku wg GUS wyniósł 11,9 proc. W połączeniu z zapowiedziami rządu oznacza to, że ostatecznie waloryzacja powinna wynieść ok. 12 proc.

Zakładając jednak wzrost świadczeń na poziomie 11,9 proc., emeryci i tak mają się z czego cieszyć. Oznacza to bowiem wzrost minimalnej emerytury do sumy ok. 1700 zł, zaś kwota 3 tys. zł wzrośnie do ok. 3,3 tys. zł (wszystkie sumy brutto). Nie są to jednak jedyne pieniądze, na które w tym roku mogą liczyć emeryci.

500 plus dla seniorów. Wiadomo, komu należą się dodatkowe pieniądze

Emeryci będą zachwyceni. Nie tylko trzynastki, czternastki i babciowe

Stałym punktem stały się również wypłaty 13. i 14. emerytury. Oba świadczenia wypłacane są w kwocie emerytury minimalnej; “trzynastkę" seniorzy otrzymają jako pierwszą ok. miesiąc po wiosennej waloryzacji emerytur, jeżeli posiadają prawo do świadczenia na ostatni dzień marca. 

“Czternastka” jest z kolei wypłacana pod koniec lata bądź na początku jesieni, ale dodatkowym warunkiem w porównaniu do “trzynastki” jest górny limit emerytury wynoszący 2900 zł brutto.

Na ten rok zaplanowano również wprowadzenie babciowego - świadczenia, które po raz pierwszy pojawiło się w kampanii wyborczej Koalicji Obywatelskiej. Pieniądze na ten cel, które mają być wypłacane w ramach programu Aktywny Rodzic, znalazły się w budżecie. Babcia może otrzymać 1500 zł za opiekę nad wnukiem, jeżeli formalnie będzie się ona odbywać w oparciu o umowę zlecenie bądź umowę o pracę.

Druga waloryzacja emerytur

Ciągłą niewiadomą pozostaje kwestia drugiej waloryzacji, która ma być przeprowadzana na jesieni. W obietnicy wyborczej zawarto bowiem warunek, że będzie ona miała miejsce tylko, jeżeli inflacja w I półroczu przekroczy poziom 5 proc.

Druga podwyżka świadczeń ma jednak działać w taki sposób, że seniorzy nie mają co liczyć na wysokie wzrosty świadczeń na jesieni. Wskaźnik drugiej waloryzacji ma bowiem wynosić tyle, ile wynosi nadwyżka inflacji za I półrocze ponad 5 proc. próg. Oznacza to, że gdyby np. inflacja wyniosła 8 proc., to wskaźnik drugiej waloryzacji wyniesie tylko 3 proc.

źródło: superbiz.se.pl