BiznesINFO.pl

Domena publiczna

Ekonomia Polski tuż nad przepaścią

22 Grudnia 2022

Autor tekstu:

Paweł Makowiec

Najnowsze prognozy ekonomistów PKO Banku Polskiego nie pozostawiają żadnych wątpliwości. W przyszłym roku gospodarka Polski znajdzie się bardzo blisko recesji.

Zespół analiz banku PKO BP opublikował swoje prognozy dotyczące polskiej ekonomii w przyszłym roku. Niestety, nie są one zbyt optymistyczne.

Jak podaje portal Interia.pl, w całym 2023 r. wzrost PKB może wynieść zaledwie 0,1 proc. Poprzednia prognoza roczna zakładała wzrost w wysokości 0,9 proc.

Flirt z recesją

Przyszłoroczną sytuację eksperci ocenili jako “flirtowanie” polskiej ekonomii z recesją. Największe spadki aktywności odnotuje sektor konsumencki. Eksport nie powinien zostać poważnie dotknięty problemami.

Jednocześnie ekonomiści PKO BP zauważyli w swoim kwartalniku, że inflacja w przyszłym roku ma wyhamować. Pod koniec 2023 ma ona zacząć spadać poniżej 10 proc.

Powolne wygasanie efektów szoku

Pierwszym miesiącem spadku inflacji ma być marzec. Dezinflacja, jak cytuje ekonomistów Interia.pl, ma być odzwierciedleniem wygasających efektów szoku z 2022.

Mają również wzrosnąć ceny prądu, konkretnie o 13 proc. netto. Ma to być odzwierciedlenie skali wzrostu cen rynkowych zaledwie w 1/10.

Według danych Interii, zdaniem ekspertów średnia inflacja CPI w 2022 wyniesie 14,3 proc. Natomiast w 2023 r. będzie wyższa o 0,1 proc.

W kontekście rynku pracy ekonomiści stwierdzili, że stopa bezrobocia nie wzrośnie znacznie. Jednakże oznaki pogarszającej się sytuacji już widać. Liczba wakatów spadła do nieco ponad 130 tys., co jest określane jako wysoki wynik na tle historycznym.

Tagi:

finansePKB

Podobne artykuły

Finanse

Dodatkowe 300 zł do emerytury. Ustawa czeka tylko na podpis prezydenta
Czytaj więcej >

Finanse

Sejm zdecydował w sprawie 14. emerytury. Niektórzy mogą nie być zadowoleni
Czytaj więcej >

Finanse

Waloryzacja 800 plus. Jest zapowiedź terminu głosowania
Czytaj więcej >

Finanse

Nietypowy sposób na inwestycję. Może przynieść spore pieniądze
Czytaj więcej >

Finanse

Oszustwo w dużym banku. Klienci stracili co najmniej 1,5 mln złotych
Czytaj więcej >

Finanse

W ten weekend utrudnienia w kilku bankach. Wiele usług będzie niedostępnych
Czytaj więcej >
Paweł Makowiec

Paweł Makowiec

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]