BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Mogą wyłamać zamki i z policją wejść na twoją działkę. Nowa wersja tarczy z porażającym przepisem

16 Kwietnia 2020

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Działka skontrolowana przez policję? W czasie pandemii jest to jeszcze prostsze. Tarcza antykryzysowa 2.0 zezwala na wejście na teren pracownikom energetyki czy wodociągów pod warunkiem, że towarzyszy im asysta policji. Wejść mogą nawet po wcześniejszym w

Działka miejscem niezapowiedzianej wizytacji

Działka jest narażona na wizytacje ze strony policji nawet bez uprzedzenia. W związku z nowymi przepisami tarczy antykryzysowej 2.0 na teren prywatnej posesji będą mogli wkroczyć pracownicy zakładu energetycznego lub wodociągowego pod warunkiem, że uczynią to w asyście funkcjonariuszy.

Jednak wejście na działkę musi być odpowiednio uzasadnione – wkroczenie ma mieć na celu usunięcie usterki w postaci np. naprawienia pękniętej rury czy konserwacji przewodów.

Wejście na teren prywatny może przybrać zdecydowaną formę

Do wkroczenia na posesję nie będzie wymagana żadna dodatkowa zgoda administracyjna. Co więcej, aby umożliwić wejście można zniszczyć zamki lub ogrodzenie czy wyłamać kłódki – podaje money.pl.

Po wykonaniu naprawy pracownik jest zobligowany, aby odpowiednio zabezpieczyć działkę i uniemożliwić do niej dostęp innym, niepożądanym osobom. Do jego obowiązku należy także poinformowanie właściciela działki o całym zajściu.

Wątpliwe prawo

Kontrowersyjne zapisy tarczy antykryzysowej 2.0, które w pewnym stopniu naruszają własność prywatną, to przełomowa zmiana w kontekście uprawnień poszczególnych organów. Do tej pory odpowiednia decyzja w razie konieczności wejścia na posesję w celu naprawy należała do starosty powiatowego bądź prezydenta miasta.

Niejednokrotnie dochodziło do sytuacji, w których właściciele działek nie wyrażali zgody na wizytacje pracowników zakładu. W związku z tym, że w czasie epidemii uzyskanie zezwolenia od właściwego organu może być niemożliwe, zaproponowano zniesienie tego obowiązku.

Na wejście w życie tarczy antykryzysowej 2.0 trzeba będzie jeszcze poczekać. Przegłosowana przez sejm jest obecnie procedowana w senacie, który rozpatrzy 77 poprawek.

Podobne artykuły

pixabay, Chronomarchie

Twój portfel

Potężny cios w samozatrudnionych. Ich składki wzrosną o ponad 1000 zł

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 16.07.2019. n/z Niemowlak trzyma banknot 500 zl.

Twój portfel

12 000 plus jednak szybciej. Rząd zdradził, kiedy można spodziewać się wypłat

Czytaj więcej >
Polacy wycofują oszczędności z banków

Twój portfel

Oszczędności w banku? Nie, teraz stawiamy na alternatywy

Czytaj więcej >
pixabay, IADE-Michoko

Twój portfel

Ceny paliw na stacjach robią wrażenie. Cieszyć się mogą tylko tankujący gaz

Czytaj więcej >
pieniadze-pixabay-jarmoluk

Twój portfel

Opłata opakowaniowa już budzi kontrowersje. Branża nie przebiera w słowach

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Abonamentu RTV wciąż unika masa Polaków. A kontrolerzy i tak wystawiają mandaty na 735 zł

Czytaj więcej >