Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Druga waloryzacja emerytur w 2024 roku. Seniorzy muszą być gotowi
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 15.03.2024 22:39

Druga waloryzacja emerytur w 2024 roku. Seniorzy muszą być gotowi

Seniorzy, pieniądze
Fot. East News/Zofia i Marek Bazak

Od 1 marca Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca zwaloryzowane świadczenia dla seniorów. Podczas kampanii wyborczej zapowiadano, że odbędzie się także druga podwyżka emerytur, ale tylko pod jednym warunkiem. Jak będzie wyglądała kolejna waloryzacja, jeśli faktycznie dojdzie do skutku?

Seniorzy co roku mogą liczyć na podwyżki świadczeń

Polscy seniorzy co roku mogą liczyć na podwyżkę świadczeń emerytalnych i rentowych, które wypłaca im Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wysokość waloryzacji zależy przede wszystkim od poziomu inflacji, ale także od innych czynników. Jeśli chodzi o tegoroczne podwyżki, to wszystkie świadczenia wzrosły o 12,12 proc. W związku z tym, emerytura minimalna, renta socjalna, renta rodzinna oraz renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy wynoszą teraz 1780,96 zł brutto, a nie 1588,44 zł. 

Zobacz także: Skonfiskowane auta trafią na aukcje. Będzie można je kupić za pół ceny

Dodatkowe 299 zł dla wielu emerytów. Trzeba spełnić pewne warunki

Trwają prace nad wprowadzeniem drugiej waloryzacji

Podczas kampanii wyborczej zapowiadano wprowadzenie drugiej waloryzacji świadczeń emerytalno-rentowych. Taka wiadomość z pewnością ucieszyłaby polskich seniorów, którzy w większości otrzymują niewysokie przelewy z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Okazuje się, że Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pracuje nad wdrożeniem takich zmian. Druga podwyżka miałaby odbywać się we wrześniu, ale tylko i wyłącznie wtedy, gdy poziom inflacji w pierwszej połowie roku byłby wyższy niż 5 procent. 

Druga waloryzacja emerytur pod znakiem zapytania?

Z najnowszych danych przedstawionych przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że poziom inflacji znacząco się obniża. W styczniu wynosił 3,9 proc., a w lutym już tylko 2,8 proc. Oczywiście nie jest to powód do zmartwień, ale jeśli taki poziom się utrzyma, to druga waloryzacja może nie zostać wprowadzona

Jakiś czas temu rząd postanowił zrezygnować z zerowej stawki VAT na żywność, co przyczyni się do wzrostu cen i być może podniesie także inflację. “Fakt” wylicza, że jeśli senior otrzymuje teraz świadczenie w wysokości 1500 zł brutto, to wrześniowa podwyżka może mu przynieść dodatkowe 59,68 zł na rękę. Jeśli teraz pobiera 2000 zł brutto, to druga waloryzacja zapewni zysk w wysokości 79.58 zł. Należy jednak pamiętać, że są to jedynie nieoficjalne wyliczenia.