BiznesINFO.pl

Obraz Ag Ku z Pixabay

Udaremniono oszustwa na ponad 63 mln złotych. Idą zmiany w dowodach, dotyczą każdego

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Dowody osobiste zastrzegamy na potęgę. Tylko w III kwartale 2020 roku liczba zablokowanych dokumentów wzrosła o ponad 44 tysiące. Jak dowiadujemy się z raportu InfoDOK, dzięki przezorności udało się powstrzymać niemalże 1900 prób wyłudzeń kredytowych. Ich kwota zdumiewa, bo przekracza 61 milionów złotych. Najbardziej zuchwała próba wyłudzenia przekraczała 2 mln zł kredytu.

Zastrzeżony dowód osobisty

Jak wskazuje w rozmowie z Interią Grzegorz Kondek, koordynator Kampanii Informacyjnej Systemu Dokumenty Zastrzeżone, w Polsce udało się zapobiec wyłudzeniom na łączą kwotę ponad 61 milionów złotych. Ekspert wskazuje, że największa próba oszustwa w III kwartale 2020 roku miała miejsce w województwie mazowieckim i dotyczyła kredytu na 2 miliony złotych. Specjalista dodaje, że kolejne dwie próby przekraczające milion złotych miały miejsce w Wielkopolsce.

Średnio Polacy zastrzegają 480 dokumentów dziennie. Taki obraz rysuje się po analizie 43 raportu InfoDOK. Informacje o zastrzeżonych dokumentach trafiają do międzybankowej bazy Systemu Dokumenty Zastrzeżone.

Idą zmiany w dowodach

Dowody osobiste będą znowu zmienione. Powróci na nie między innymi podpis właściciela. Ale to nie wszystko. Pod koniec września tego roku resort spraw wewnętrznych i administracji opublikował projekt noweli. Zakłada ona, że w dowody osobiste wszyta zostanie warstwa elektroniczna, na które zakodowane zostaną odciski palców. Jak wskazuje Interia, zmiany miałyby zacząć obowiązywać już od sierpnia 2021 roku.

W Ocenie Skutków Regulacji wskazano, że zmiany sprawiłyby, że dowody osobiste byłyby rzadziej fałszowane, a w przypadku ich zgubienia znacznie trudniej byłoby dokonać wyłudzenia. Ponadto wprowadzenie nowych zabezpieczeń przybliżyłoby polskie dowody do poziomu zabezpieczeń, jaki z powodzeniem stosuje coraz większą liczba państw Wspólnoty Europejskiej.

1. Niestety, Boże Narodzenie będzie wyglądać zupełnie inaczej w tym roku. Minister zdrowia z nieprzyjemnymi informacjami 2. Uwaga rodzice i uczniowie, od dziś od rana nagła zmiana. Trzeba się przygotować, każdy musi wiedzieć 3. Segregacja śmieci znowu do zmiany? Nie wypełnisz obowiązku, spodziewaj się grzywny albo aresztu

Odciski palców zakodowane w dowodzie miałyby być odwzorowywane w urzędach tak jak ma to miejsce dzisiaj przy wydawaniu paszportu. Ponadto na dowody ma powrócić podpis. Obligują do tego Polskę przepisy wewnątrzunijne. Jak wskazano w projekcie nowelizacji, podpisy nie będą pobierane od osób poniżej 12 roku życia, a w przypadku gdy nie będzie możliwe pobranie podpisu od osoby powyżej 12 r. ż., również zostanie to zaniechane.

Pojawią się także, zgodnie z dyrektywą UE, zupełnie nowe dowody. Chodzi o dokumenty, których okres ważności będzie równy lub nawet krótszy niż 12 miesięcy. Takie dokumenty będą wydawane osobom, u których z różnych powodów nie można pobrać odcisków palców. Nie dotyczy to jednak małoletnich, poniżej 12 r.ż., ponieważ od nich odciski palców w ogóle nie będą pobierane.

Standardowe dowody będą nadal wydawane na 5 lub 10 lat. Ponadto, głownie z myślą o osobach starszych, przygotowano możliwość odciśnięcia palców na mobilnych urządzeniach, w które wyposażeni będą urzędnicy. Jest to wyjście naprzeciw wszystkim, którzy nie mogą odwiedzić urzędu.

W OSR zaznaczono, że Inspektor Nadzoru Wewnętrznego będzie uprawniony do wglądu do danych zawartych w bazach PESEL, Rejestrze Dowodów Osobistych oraz w spisach mieszkańców.

Nowe wzory dowodów osobistych będą wdrażane we wszystkich państwach należących do Unii Europejskiej. MSW wskazuje jednak, że wymiana będzie miała charakter sukcesywny. Dowody będą zmieniane wtedy, gdy upłynie termin ważności starego dokumentu.

Tagi:

Podobne artykuły

Polska i Świat

Stworzył biznes na poddaszu. Wpadł w kłopoty, ponieważ urząd o nim nie wiedział
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Gadu-Gadu wraca do walki o użytkowników. Polski komunikator zaskoczył szykowaną funkcją
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Ważny komunikat ZUS dla płatników składek. Od 27 marca konieczny nowy certyfikat
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Konfiskata auta nietrzeźwemu kierowcy. Nowe przepisy mają być nieco mniej restrykcyjne
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Operatorzy wyłączą sieć 3G na terenie Polski. Wiele telefonów przestanie działać
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Refundacja badań przez NFZ. Oto lista darmowych zabiegów
Czytaj więcej >
Kasper Starużyk

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]