Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > E-Dowód

E-Dowód

biznes-info-640x433
22.03.2022 09:15 Ponad milion e-dowodów wyprodukowano z błędem

E-dowody ledwie co trafiły w ręce Polaków, a już stwarzają problemu. Jak donosi “Puls Biznesu” spora część świeżo wyprodukowanych elektronicznych dowodów ma błędy i są niezgodne z ustawą.

Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS
25.05.2021 02:00 Wielu Polaków będzie musiało w czerwcu wymienić swoje dowody osobiste. Rząd rekomenduje wcześniejsze załatwienie sprawy

O nowy dowód osobisty będzie musiało zawnioskować w czerwcu ponad 140 tys. obywateli. Rząd zachęca do jak najszybszego działania, ponieważ już niebawem zniknie możliwość zgłaszania się po dokument tożsamości przez internet. Wszystko za sprawą przepisów unijnych, w wyniku których dowód osobisty przejdzie poważne zmiany graficzne.Z tego artykułu dowiesz się:Dlaczego po dowód osobisty trzeba będzie zgłaszać się tylko osobiścieOd kiedy nowe zasady wchodzą w życieCo zrobić, aby zawnioskować o dokument przez internet

Dowody do zmiany
27.10.2020 01:00 Udaremniono oszustwa na ponad 63 mln złotych. Idą zmiany w dowodach, dotyczą każdego

Dowody osobiste zastrzegamy na potęgę. Tylko w III kwartale 2020 roku liczba zablokowanych dokumentów wzrosła o ponad 44 tysiące. Jak dowiadujemy się z raportu InfoDOK, dzięki przezorności udało się powstrzymać niemalże 1900 prób wyłudzeń kredytowych. Ich kwota zdumiewa, bo przekracza 61 milionów złotych. Najbardziej zuchwała próba wyłudzenia przekraczała 2 mln zł kredytu.

Rolnicy cyfryzacja
31.08.2020 02:00 Prezes ARiMR do rolników: Nie unikniecie cyfryzacji

Rolnicy muszą nauczyć się korzystać z nowoczesnych technologii. Urzędy ARiMR będą stawiały na cyfryzację i mobilną obsługę wniosków. Szef Agencji wskazuje przy tym, że wieś chętnie korzysta z internetowych rozwiązań. Tomasz Nowakowski podkreśla, że jeszcze kilka lat temu wnioski o dopłaty bezpośrednie składane przez internet stanowiły mniej niż 1 proc. wniosków, a dzisiaj to już powszechna praktyka, by o pieniądze aplikować zdalnie.

Podpis kwalifikowany
06.08.2020 02:00 Podpis kwalifikowany, czyli cyfrowa parafka. Jak zdobyć i ile to kosztuje? E-Tożsamość w czasach cyfryzacji to konieczność?

Podpis kwalifikowany jest elektronicznym narzędziem, które ułatwia załatwianie urzędowych oraz prywatnych i biznesowych spraw w internecie. Dzięki zastosowaniu skomplikowanych mechanizmów certyfikacji możemy w łatwy sposób potwierdzić swoją tożsamość i podpisywać dokumenty, które wyślemy do współpracowników, urzędników oraz partnerów biznesowych.

biznes-info-640x433
08.08.2019 02:00 E-dowód do wymiany. Dokument niezgodny z unijnymi przepisami

E-dowód, czyli dowód elektroniczny wyposażony w chip odebrało dotychczas 1 mln Polaków. Niestety dowody te nie spełniają unijnego prawa określającego standardy wzoru blankietu dowodu osobistego, które weszło w życie z początkiem sierpnia.

biznes-info-640x433
16.07.2019 02:00 Zastrzeżenie dowodu mocno problematyczne, a ich kradzież i późniejsze wyłudzenia nagminne

Dowód osobisty to najbardziej podstawowy dokument w polskim życiu publicznym. Mała karta z absolutnie elementarnymi danymi na temat danego obywatela często jest potrzebna do ważniejszych spraw, jak te w urzędach, bankach, a czasami całkiem prozaicznych, jak chociażby w postaci zabezpieczenia w różnych wypożyczalniach. Nie brak jednak takich, którzy za pomocą skradzionych dowodów osobistych, nie próbowaliby wejść w posiadanie ogromnych pieniędzy na drodze oszustwa.Jak podaje Money.pl, tylko jednego dnia średnio udaje się udaremnić aż 14 prób wyłudzenia pieniędzy przez oszustów na skradziony dowód. Wartość pieniędzy, którą udaje się uratować, wynosi niemalże 1 mln złotych. Oczywiście dowód osobisty można zastrzec, choć procedura ta wcale nie jest taka prosta, jak można by sądzić. W piątek weszła w życie ustawa, która ma ograniczyć możliwość fałszowania dokumentów. Choć to oczywiście dobry krok w stronę ochrony naszych danych i pieniędzy, praktyka pokazuje, że wciąż proces zastrzegania dowodu nie przebiega tak sprawnie, jak powinien.