BiznesINFO.pl

Biznesinfo.pl

Ponad milion e-dowodów wyprodukowano z błędem

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

E-dowody ledwie co trafiły w ręce Polaków, a już stwarzają problemu. Jak donosi “Puls Biznesu” spora część świeżo wyprodukowanych elektronicznych dowodów ma błędy i są niezgodne z ustawą.

E-dowód - jakie daje możliwości?

E-dowód, czyli dowód osobisty z warstwą elektroniczną nie dość, że posiada wszystkie funkcje tradycyjnego dowodu osobistego, to dzięki wbudowanemu chipowi bezstykowemu pozwala błyskawicznie potwierdzić swoją tożsamość lub wyrazić zgodę przez przyłożenie e-dowodu do terminala podobnego do płatniczego i zatwierdzić operację kodem PIN, by „podpisać” się pod dokumentem. Wyrobienie e-dowody trwa maksymalnie 30 dni. Od 4 marca 2019 r. można było już składać wnioski o nowe dowody osobiste z elektroniczną warstwą. Niestety szybko okazało się, że e-dowody mają błędy.

Błędne e-dowody

Jest to nieścisłość formalno-techniczna polegająca na niepełnym odzwierciedleniu bezpośrednio na mikroprocesorze dowodu danych imion rodziców i nazwiska rodowego posiadacza dokumentu nie został ujawniona na etapie testów akceptacyjnych Centrum Personalizacji Dokumentów - wyjaśnia MSWiA.

Jak pisze “Puls Biznesu”, Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych oraz Centrum Przetwarzania Danych potrzebują kilku tygodni, żeby przestawić produkcję dotychczasowych dokumentów, dlatego liczba e-dowodów wydanych z błędem może sięgnąć nawet miliona. Problem jest niewielki i na szczęście nie wpływa na ważność dowodów.

undefined

Tagi:

e-dowód

Podobne artykuły

Handel

Popularna sieć fast foodów wkracza do Polski. Wiadomo, kiedy pojawią się pierwsze lokale
Czytaj więcej >

Handel

Branża wędliniarska chce, by UOKiK skontrolował ceny mięsa. Zdaniem rzeźników są one zbyt niskie
Czytaj więcej >

Handel

Uprawa marihuany medycznej w Polsce. Jak wygląda sytuacja rok po podpisie prezydenta Andrzeja Dudy
Czytaj więcej >

Handel

Znane centrum handlowe we Wrocławiu zostanie zamknięte. Zarząd tłumaczy dlaczego
Czytaj więcej >

Handel

Poczta Polska ma nowego konkurenta. Wyzwanie rzucił rodzimy gigant technologiczny
Czytaj więcej >

Handel

Polacy stanowczo o nowych ubraniach: Są wykonywane z coraz gorszych i tańszych materiałów
Czytaj więcej >
Kasper Starużyk

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]