Źródło: Pixabay/InWay
Autor Kasper Starużyk - 7 Czerwca 2019

Ponad milion e-dowodów wyprodukowano z błędem

Pewną część wyprodukowanych z błędem obywatele już odebrali. Co zrobić z błędnym e-dowodem, czy taki dowód jest ważny?

E-dowody ledwie co trafiły w ręce Polaków, a już stwarzają problemu. Jak donosi “Puls Biznesu” spora część świeżo wyprodukowanych elektronicznych dowodów ma błędy i są niezgodne z ustawą.

E-dowód - jakie daje możliwości?

E-dowód, czyli dowód osobisty z warstwą elektroniczną nie dość, że posiada wszystkie funkcje tradycyjnego dowodu osobistego, to dzięki wbudowanemu chipowi bezstykowemu pozwala błyskawicznie potwierdzić swoją tożsamość lub wyrazić zgodę przez przyłożenie e-dowodu do terminala podobnego do płatniczego i zatwierdzić operację kodem PIN, by „podpisać” się pod dokumentem. Wyrobienie e-dowody trwa maksymalnie 30 dni. Od 4 marca 2019 r. można było już składać wnioski o nowe dowody osobiste z elektroniczną warstwą. Niestety szybko okazało się, że e-dowody mają błędy.

Błędne e-dowody

Jest to nieścisłość formalno-techniczna polegająca na niepełnym odzwierciedleniu bezpośrednio na mikroprocesorze dowodu danych imion rodziców i nazwiska rodowego posiadacza dokumentu nie został ujawniona na etapie testów akceptacyjnych Centrum Personalizacji Dokumentów - wyjaśnia MSWiA.

Jak pisze “Puls Biznesu”, Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych oraz Centrum Przetwarzania Danych potrzebują kilku tygodni, żeby przestawić produkcję dotychczasowych dokumentów, dlatego liczba e-dowodów wydanych z błędem może sięgnąć nawet miliona. Problem jest niewielki i na szczęście nie wpływa na ważność dowodów.

Ile zarabia Kaczyński? Ujawniono oświadczenie majątkowe prezesa PiSIle zarabia Kaczyński? Ujawniono oświadczenie majątkowe prezesa PiSCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE: 

1. Zalewska: Reforma edukacji jest zakończona. To ktoś inny jest winny
2. Zelmer będzie wycofany z rynku
3. Biedronka i Lidl będą miały nowego konkurenta w Polsce
4. Kwaśniewski ostro o obecnym prezydencie

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News