BiznesINFO.pl

Ministerstwo Cyfryzacji

Dowód osobisty czeka ogromna zmiana. Umieszczą w nim kluczową informację o tobie

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Od przyszłego roku dowód osobisty będzie wyglądał inaczej

W środę MSWiA poinformowało o planowanych już na sierpień 2021 roku zmianach w szacie graficznej oraz funkcjonalności dowodów osobistych. Od przyszłego roku dowód osobisty - który już ostatnie przeszedł przeobrażenie, stając się e-dowodem wzbogaconym o warstwę elektroniczną - będzie zawierał kluczowe dane biometryczne pozwalające zidentyfikować naszą tożsamość.

Wynika to z konieczności wdrażania unijnych przepisów, do których musi się dostosować każde państwo członkowskie, co ma na celu ujednolicenie przepisów w całej Unii. Zapisane na nowym dowodzie osobistym dane biometryczne będą mogły być odczytywane przez służby w całej Unii Europejskie, co ułatwi identyfikację przestępców w obrębie wspólnoty. Projekt zmian dotyczących dowodu osobistego koordynowany jest wspólnie przez MSWiA oraz Ministerstwo Cyfryzacji.

Dowód osobisty będzie zawierał twoje odciski palców

- Do najważniejszych zmian, jakie muszą dokonać państwa członkowskie UE, należy przede wszystkim wprowadzenie do dowodów osobistych drugiej cechy biometrycznej, tj. odcisków palców. Konieczne stanie się więc odwzorowanie odcisków palców w urzędzie. (...) Będzie to podobna procedura do tej, która ma miejsce przy wydawaniu paszportów. Już dziś, składając wniosek o paszport, taka procedura jest przeprowadzana - mówił podczas środowej konferencji prasowej online przywoływany w komunikacie ministerialnym sekretarz stanu w MSWiA Paweł Szefernaker.

Co z osobami, od których czasowo - na przykład wskutek celowego lub przypadkowego zatarcia linii papilarnych - nie można pobrać odcisków z żadnego palca? W takich przypadkach przewidziano wydanie tymczasowego dowodu osobistego o co najwyżej 12-miesięcznym okresie ważności.

Procedura pobierania odcisków palców nie będzie musiała odbywać się w urzędzie. W tym celu będzie można wykorzystać także wykorzystać obsługiwaną przez urzędników stację mobilną. Chociaż pierwsze dowody osobiste zawierające te dane biometryczne mogą ujrzeć światło dzienne już w sierpniu przyszłego roku, nie znaczy to jednak, że wtedy właśnie wszyscy będziemy musieli wymienić stare dowody na nowe. Według wiceministra Pawła Szefernakera aktualny dowód osobisty będzie trzeba wymienić dopiero po upływie jego terminu ważności.

Tagi:

Dowód osobistye-dowód

Podobne artykuły

Polska i Świat

Gadu-Gadu wraca do walki o użytkowników. Polski komunikator zaskoczył szykowaną funkcją
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Ważny komunikat ZUS dla płatników składek. Od 27 marca konieczny nowy certyfikat
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Konfiskata auta nietrzeźwemu kierowcy. Nowe przepisy mają być nieco mniej restrykcyjne
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Operatorzy wyłączą sieć 3G na terenie Polski. Wiele telefonów przestanie działać
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Refundacja badań przez NFZ. Oto lista darmowych zabiegów
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Gliński komentuje wypowiedź Tuska dotyczącą reparacji od Niemiec: ”Tak odpowiada menel”
Czytaj więcej >
Kasper Starużyk

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]