Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Kiedy trzeba wyrobić dowód osobisty?
Natalia Godek
Natalia Godek 22.01.2021 01:00

Kiedy trzeba wyrobić dowód osobisty?

Kiedy trzeba wyrobić dowód osobisty?
pixabay.com

Czym jest dowód osobisty?

Dowód osobisty to dokument potwierdzający tożsamość oraz polskie obywatelstwo. Każdy pełnoletni obywatel, który mieszka w Polsce musi mieć wyrobiony dowód. Dzięki temu dokumentowi można podróżować bez paszportu (na przykład do strefy Schengen, Albanii lub Czarnogóry). Od 2019 r. wydawany jest e-dowód, który ma warstwę elektroniczną. Dzięki niemu można na niektórych lotniskach korzystać z automatycznych bramek.

Jakie informacje zawiera dowód osobisty?

E-dowód zawiera o nas bardzo dużo informacji. Podstawowe z nich to imiona i nazwisko (także rodowe), imiona rodziców, data i miejsce naszego urodzenia, płeć, zdjęcie twarzy, numer PESEL oraz obywatelstwo. Ponadto z e-dowodu odczytamy także jego serię i numer, datę i organ wydania, datę ważności oraz numer CAN, który odpowiada za odczyt danych z elektronicznej warstwy dokumentu. Oprócz tego z e-dowodu odczytamy także powtórzone dane w wersji elektronicznej, skorzystamy z aplikacji ICAO, znajdziemy miejsce na certyfikat kwalifikowany podpisu elektronicznego oraz inne certyfikaty, które pozwalają na przykład uwierzytelnić się w usługach online. Co ciekawe e-dowód można łatwo zawiesić (na przykład w razie zgubienia). Standardowy dowód osobisty różni się od e-dowodu tym, że nie posiada numeru CAN i zawiera dodatkowe informacje o wzroście, kolorze oczu, wzorze podpisu i adresie zameldowania.

Kiedy trzeba wyrobić dowód osobisty?

Wniosek o dowód osobisty może złożyć każdy, kto za mniej niż 30 dni kończy 18 lat; jest polskim obywatelem, który mieszka za granicą; jest rodzicem, opiekunem prawnym lub kuratorem i składa wniosek w imieniu dziecka do 18. roku życia lub innej osoby całkowicie lub częściowo ubezwłasnowolnionej. Wniosek o dowód można złożyć także, gdy posiadamy zwykłą wersję dokumentu, a chcemy mieć e-dowód.

Dokument ten obowiązkowo należy wyrobić w kilku przypadkach. Po pierwsze, gdy ma się ukończone 18 lat, zmieniły się nasze dane osobowe lub zmienił się nasz wygląd i utrudnia to rozpoznanie twarzy. Dodatkowo, także gdy obecny dokument zgubił się, został zniszczony lub skradziony oraz gdy certyfikaty zostały unieważnione. Jeśli obecny dowód niedługo traci ważność, to wniosek należy złożyć co najmniej 30 dni przed upływem terminu ważności. Warto pamiętać, że nie trzeba wymieniać dokumentu, gdy zmienia się adres zameldowania lub nazwa urzędu, który wydał dowód.

Wyrobienie dowodu osobistego jest usługą bezpłatną. Na otrzymanie tego dokumentu czeka się maksymalnie 30 dni od złożenia wniosku.